Koksngraužu postījumu seku novēršanai Jēkaba katedrālē valdība piešķir 353 657 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Ministru kabinets 25. oktobra sēdē lēma piešķirt 353 657 eiro no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", lai Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija atbilstoši Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes saskaņotajam risinājumam varētu veikt steidzami nepieciešamus darbus pēc koksngraužu apkarošanas pasākumiem Rīgas Svētā Jēkaba Romas katoļu katedrālē, informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Restaurācijas darbos 2020. gadā uzsākti katedrāles inženierkomunikāciju pārbūves un iekštelpu restaurācijas darbi, veicot ziemeļu joma grīdu nomaiņu, iekšējo inženiertīklu izbūvi un iekšējās apdares darbus, kuru laikā altārtelpā un draudzes telpā atklāti plaši koksngraužu bojājumi, t.sk. lielākajā daļā apsekoto vietu bija redzamas arī aktīvas ķirmju darbības pazīmes. Ķirmju bojājumi nodara ne tikai vizuālu kaitējumu, bet arī sagrauj materiāla struktūru, apdraudot koka konstrukcijas katedrālē. Ņemot vērā koksngraužu straujo izplatīšanos gan interjera priekšmetos, daudzi no kuriem ir unikāli kultūrvēsturiski artefakti, gan sienu un kolonnu apšuvumos katedrāles telpās, novēršot koksnes neatgriezenisku bojāeju, atbilstoši Koksnes bionoārdīšanās un aizsardzības laboratorijas ekspertīzes slēdzienam Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija veikusi koksngraužu apkarošanas pasākumus, arī apstrādi ar gāzi.

Atbilstoši Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes saskaņotajiem risinājumiem plānots veikt katedrāles altārtelpas un vidusjoma iekštelpu apdares un grīdu labošanu, grīdu nomaiņu, iekšējo inženierkomunikāciju izbūvi, kā arī atsevišķu elementu restaurācijas darbus. Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija 2022. gada jūnijā un atkārtoti 2022. gada oktobrī ir aptaujājusi ieinteresētos pretendentus un saņēmusi piedāvājumus no SIA "Eltex" un SIA "Būvtēlnieks", kas atbilst cenu aptaujas tehniskajai specifikācijai un prasībām. Cenu aptauja veikta arī būvuzraudzības darbiem, izvēloties restaurācijas darbu būvuzraugu Agri Ķuzi un būvuzrauga palīgu Aleksandru Manakovu. Autoruzraudzību nodrošinās būvprojekta izstrādātājs – SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa". Arheoloģisko uzraudzību atbilstoši pēc cenu aptaujas noslēgtajam līgumam un 2021. gada 22. novembra Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes izsniegtajai atļaujai turpinās veikt arheologs Artūrs Tomsons. Darbu uzraudzību atbilstoši kompetencei veiks Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Rīgas Svētā Jēkaba Romas katoļu katedrāle ar ēku kompleksu ir nozīmīgs valsts nozīmes arhitektūras piemineklis kā romānikas laika celtne ar gotikas stila iezīmēm (ieviestas Katedrāles pārbūves posmos kopš celšanas 1225. gadā) un ir būtiska Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļautā Rīgas vēsturiskā centra arhitektoniska dominante un nozīmīgs tūrisma objekts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti