Ar tematisko motīvu «…dabiski…» Jaunmoku pils šogad svinēs 120. gadskārtu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Jaunmoku pils šogad atzīmē savu 120. gadu jubileju, un par svētku tēmu izvēlēts motīvs “…dabiski…”, informēja Jaunmoku pils pārstāvji.

Visu jubilejas gadu tēma “…dabiski…” caurvīs Jaunmoku pils muzeja rīkotos pasākumus. Savukārt svētku kulminācijas pasākums gaidāms 4. jūlijā, kad Jaunmoku pils ar īpašu kultūras programmu atzīmēs savu 120. gadu jubileju Dārza svētkos.

Pamatojot svētku motīva izvēli, Jaunmoku pils pārstāvji skaidroja: “Daba ir kā vienojošais elements pilij un tās apkārtnei – pils interjerā jūtams angļu jūgendstils, kura būtiska sastāvdaļa ir dabas motīvi, to vizuāla klātbūtne mākslā un arhitektūrā. Arī jubilejas gada moto “…dabiski…” pauž Jaunmoku pils kompleksa pamata ideju – radīt, uzturēt skaistu, koptu, ērtu, bet vienlaikus dabisku vidi, kas rosina un izglīto cilvēkus domāt un dzīvot "zaļi".”

Par pili

Jaunmoku pils celta 1901. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta – kā Rīgas pilsētas mēra Džordža Armitsteda medību pils, kurā neogotiskā stila formas apvienojušās ar jūgendstila elementiem.

Pils savā pastāvēšanas laikā ir piedzīvojusi dažādus notikumus un īpašniekus – pēc tam, kad 1904. gadā Džordžs Armitsteds pili pārdeva Brinkenu dzimtai, te vēl saimniekojuši Ungerni-Šternbergi un baltvācu Freimaņu dzimta. 1920. gadā agrārajā reformā muižas teritoriju sadalīja un tās centrā 1929. gadā ierīkoja bērnu sanatoriju “Cīrulīši”. Otrā pasaules kara laikā pilī atradās Sarkanās armijas seržantu skola, bet vēlāk – vācu raidstacija, vācu kara hospitālis. Padomju laikā pilī atradās veikals, kantori, kā arī dzīvokļi. 1976. gadā sākās vairāk nekā 20 gadus ilgušie pils atjaunošanas darbi, paredzot tajā ierīkot Latvijas Mežu muzeju. Taču projekts nerealizējās un pirmās meža ekspozīcijas pils otrajā stāvā ierīkoja tikai 1991. gadā. 1992. gadā par pils apsaimniekotāju kļuva “Valsts medību saimniecība”, taču kopš 2000. gada pili apsaimnieko AS “Latvijas Valsts meži”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti