Dienas ziņas

Arheologi Grobiņā sāk Porānu senkapu izpēti

Dienas ziņas

PVD pārbauda produktu temperatūru Rīgas Centrāltirgū

Aizputē izzina Romas katoļu baznīcas mantojumu

Aizputē izzina Romas katoļu baznīcas mantojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Lai popularizētu Latvijas sakrālā mantojuma vērtības, sākts jauns izzinošs pasākumu cikls. Pirmais no pasākumiem kā veltījums Romas katoļu baznīcas mantojumam sadarbībā ar priesteri un tekstilmākslinieku Andri Vasiļevski aizvadīts Aizputē. Bija apskatāma gan unikālu sakrālo tekstīliju izstāde, gan iespēja dzirdēt dažādus pētījumus, gan piedalīties zelta diegu izšūšanas meistarklasē.

"Mēs esam nonākuši līdz ornātam," tā reliģisko tērpu izstādes "Kā zied Kurzemes ornāts" atklāšanā priesteris un tekstilmākslinieks Andris Vasiļevskis uzskatāmi papildina savu stāstu par kolekcijas tapšanu, īpatnībām un nozīmi.

Aizputes muzejā vienkopus redzami tērpi, kas ikdienā atrodas dažādās tekstila krātuvēs, lielākoties no Liepājas Svētā Jāzepa katedrāles un Alsungas.

Te ar acīm var pieskarties pat 17. gadsimtā radītiem brokāta diegu izšuvumiem. Par valsts nozīmes mākslas pieminekļiem kopumā atzītas 38 sakrālās tekstīlijas, izstādē nav eksponētas tikai divas no tām. 

"Tieši pats audums, kas ļoti skaisti runā par to, kā tika importēti tekstila materiāli uz Kurzemi, tā ir tā estētiskā puse, kādēļ valsts ir atzinusi šos mākslas pieminekļus par vērtīgiem un iekļaujamiem," stāstīja Vasiļevskis.

Tekstīliju izšūšana bija vesela nozare, kur pie viena darba radīšanas darbojās liela rokdarbu meistaru komanda. Cik tas bijis smalks un laikietilpīgs darbs, varēja izbaudīt zelta izšuvumu meistarklasē pie Tatjanas Kolosovas, divās dienās radot vienu detaļu – lilijas ziediņu, kas redzams 19. gadsimtā radītā sienas panno.

"Tas ir brīnišķīgs darbs; es domāju, ka trīs gadu laikā var izšūt, turklāt, ja daudzi cilvēki strādās pie šī darba; tas ir diezgan smags darbs," sprieda profesionālā izšuvēja Kolosova.

Lekcijas, izstāde un meistarklases Aizputē bija pirmais notikums Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) rīkotā ciklā "Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes". Pavisam šādi paredzēti četri notikumi – katru veltot citai konfesijai.

"Sakrālais mantojums ir viena no visbūtiskākajām mantojuma sastāvdaļām vispār gan kvantitatīvi, gan pēc vērtības.

Likās svarīgi to neturēt atvilktnēs, bet veidot atgriezenisko saiti ar sabiedrību un šo mantojumu popularizēt," skaidroja NKMP speciāliste, projekta kuratore Elvita Ruka.

Sākotnēji bija plānots, ka izstāde "Kā zied Kurzemes ornāts" Aizputes muzejā būs aplūkojama tikai uz projekta pasākuma laiku, bet pēc lielās cilvēku intereses tā tiks eksponēta vēlreiz – visu oktobri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti