Labrīt

Politoloģe: Levita lēmums nekandidēt zināmā mērā pārsteidz

Labrīt

Ukraina vēstnieks Latvijā: Latvieši pret mums izturas kā pret īstiem draugiem

Muzeju naktī šogad piedalīsies ap 250 muzeji un kultūrvietas visā Latvijā

Kaligrāfija, pasaku diskotēka, vēja zvani – kādas neparastas nodarbes piedāvās Muzeju nakts?

Ne tikai izstādes un ekskursijas, bet arī kaligrāfijas stundas, pasaku diskotēku, vēja zvanu izgatavošanu un daudzas citas neparastas nodarbes saviem apmeklētājiem Muzeju naktī šogad piedāvās Latvijas muzeji. Muzeju nakts notiks sestdien, 13. maijā, un tajā piedalīsies rekordliels dalībnieku skaits – aptuveni 250 muzeji un arī citas iestādes un kultūrvietas. Šogad Muzeju nakts Latvijā notiks 19. reizi, un šī gada vienojošā tēma ir "Radīšana".

Muzeju nakts tradīciju pirms vairāk nekā 20 gadiem aizsāka Francija ar mērķi – ieaicināt muzejos arī tos cilvēkus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē.

Drīz vien šai iniciatīvai pievienojās arī Latvija, un nu jau mums tā kļuvusi par stabilu un arī ļoti populāru tradīciju, kas ar katru gadu pulcē arvien vairāk cilvēku.

"Latvijā šī tradīcija ir uzziedējusi. Manuprāt, francūžiem būtu jāatbrauc un jāapskatās, ko mēs esam izdarījuši ar šo ideju, jo daudzās vietās tie ir kļuvuši par pilsētas svētkiem," saka Starptautiskās muzeju padomes Latvijā valdes pārstāve Maija Meiere-Oša. Šogad jau atkal ir vēl lielāks dalībnieku skaits nekā pirmspandēmijas laikā, un tie ir gandrīz 250 muzeji un citas iestādes, kas piedalīsies Muzeju naktī; visvairāk Rīgā, Pierīgā, Vidzemes un Kurzemes reģionos.

Tā kā piedāvājuma ir tik ļoti daudz, Maija Meiere-Oša iesaka apmeklētājiem vispirms izpētīt Muzeju nakts karti un jau iepriekš izveidot maršrutu. Ja ir mašīna, noteikti doties arī ārpus Rīgas, jo Rīgas muzejos citkārt ir jāstāv garās rindās.

"Visi dalībnieki ir sagatavojuši ļoti interesantas programmas. Būs koncerti, darbnīcas ģimenēm ar bērniem, ekskursijas. Daži muzeji pārsteidz ar cienastu, un man ļoti iepatikās Ainažu Ugunsdzēsības muzeja piedāvājums – baudīt Ugunīgo gaiļa zupu," stāsta Maija Meiere-Oša. "Ja jūs gribat pavadīt Muzeju nakti ar pievienoto vērtību, es varu aicināt doties uz Purvīša muzeju Taurupes pagastā, kas organizē kultūrtalku.

Muzeju nakts ir arī brīnišķīgs laiks, kad varbūt beidzot sadūšoties un apmeklēt kaut ko tikko jaunatklātu.

No savas pieredzes es saku, ka jums neliks vilties Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs "Pikšas", kur ir jauna ekspozīcija."

Nacionālās pretošanās kustības muzejā Rendā notiks vēsturnieku diskusija par pēckara bruņotās pretošanās problemātiku, Cementa ražošanas vēstures muzejs Brocēnos piedāvās unikālu iespēju ielūkoties aiz Latvijā lielākā kaļķakmens karjera vārtiem, bet Durbes pilī līdzās citām aktivitātēm būs kaligrāfijas stunda un rožu darināšanas meistardarbnīca.

Kārļa Skalbes muzejs aicinās stādīt Dvēseļu mežu, Bauskas pils muzejā būs performance "Filozofu akmens radīšana", Līvānu stikla centrā – stikla pūšanas demonstrējumi, Šmakovkas muzejā šmakovkas darināšanas meistarklase, bet Raiņa mājā Berķenelē ātrlasīšanas sacensības un iespēja nogaršot "Augustplatz" skursteņkūku.

Rīgā līdzās muzejiem durvis vērs arī Valsts prezidenta rezidence Rīgas pilī, Saeimas nams, Ārlietu ministrija, Augstākā tiesa, kā arī Satversmes tiesa, kas, kā stāsta tās priekšsēdētāja vietniece Irēna Kucina, iepazīstinās ar savu ikdienu un aicinās pārdomāt jautājumu – kā rodas taisnīgums?

"Ikviens, kurš būs atnācis uz Satversmes tiesu, varēs ar to iepazīties un izzināt, kā Satversmes tiesa sargā Satversmi, kādas ir ikviena pamattiesības un kā ir iespējams tās aizsargāt. Muzeju nakts ietvaros varēs satikt arī tiesnešus, piedalīties diskusijā, satikt arī citus tiesas darbiniekus," atklāj Irēna Kucina.

Durvis vērs arī vairākas ārstniecības iestādes, to vidū Rīgas 1. slimnīca un Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra vēstures un kultūras telpa.

Tās pārstāve Silva Bendrāte stāsta, ka dziednīca Muzeju naktī piedalās tādēļ, ka vēlas atvērtu komunikāciju ar sabiedrību, lai mazinātu aizspriedumus un psihiatrisko stigmu.

Apmeklētāji varēs uzzināt, kā tieši šobrīd centra teritorija pārtop terapeitiskā vidē – Saulgriežu dārzā, kā arī apskatīt jaunāko ekspozīciju par ēdināšanās tradīcijām iestādē cauri laikiem.

"Ekspozīcijas nosaukums ir "Slimnīcas virtuve". Tur ir daudz kā interesanta, jo neesam rādījuši tikai vēsturisko sadaļu, bet arī vēl neseno milzīgo, īpaši no kino ļaudīm apbrīnoto artefaktu – padomju laika virtuvi. Kā arī esam ekspozīcijā pievērsušies vienai no tagad arvien populārāk kļuvušajām diagnozēm – ēšanas traucējumiem, sevišķi anoreksijai," stāsta Silva Bendrāte.

19. Muzeju nakts, kuras vadmotīvs šogad ir "Radīšana", notiks sestdien, 13. maijā, visā Latvijā, kad durvis apmeklētājiem bez maksas vērs gandrīz 250 muzeji un citas iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti