Gada balvai mākslas kritikā nominē Kristīni Briedi, Gundegu Eveloni, Janu Kukaini, Ivaru Šteinbergu un Gunu Zeltiņu

Par darbu dažādu mākslas jomu kritikā žūrija balvai virza Kristīni Briedi, Gundegu Eveloni, Janu Kukaini, Ivaru Šteinbergu un Gunu Zeltiņu. Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas mākslas kritikā un Jaunā kritiķa/es veicināšanas balvas ieguvēji tiks paziņoti un balvas pasniegtas 8. janvārī Jaunajā Rīgas teātrī sarīkojumā "NN Nakts", informēja balvas rīkotāji.

Žūrija vērtēja recenzijas, kas publicētas laika posmā no 2022. gada 1. decembra līdz 2023. gada 1. decembrim.

Žūrijas vērtējumā Kristīnes Briedes publikācijas izdevumā "Kino Raksti" demonstrē īpašu pietāti pret recenzējamo, pat pētāmo materiālu, pamatīgu iedziļināšanos:

"Viņas recenzijas apliecina, ka kino aktualitātes ir iespējams izprast tikai plašākā vēsturiskā procesa kontekstā, tagadnes aktuālo mākslas notikumu un pagātnes mantojuma sinerģijā. Kā dokumentālā kino režisore Krīstīne Briede meklē un atrod recenzējamos objektus sev tuvajā dokumentālajā kino un recenzē tās ar profesionāļa un kontekstuālu izpratni."

Gundega Evelone

Māksliniece, LSM.lv autore

Apskatīt autora rakstus

Foto: Eva Vēvere

Izstādes vai mākslas notikuma apmeklējums kā intriģējošs piedzīvojums un mākslas fakta atklāsmes skola – tā žūrija kopsavelkot raksturo Gundegas Evelones recenzijas:

"Arī laikmetīgās mākslas noslēpumos neiesvētīts lasītājs kā notikuma līdzdalībnieks te it neviļus attopas tās vērtību un problemātikas laukā. Ar līdzbiedra ieinteresētu skatu sniegtajā procesuālajā vēstījumā gudri ieslēpts asredzīgs vērtējums." Gundega Evelone ir nominēta par vizuālās mākslas recenzijām portālā LSM.lv.

"Savā mākslas kritikā apvienojot pilsonisku kaismīgumu ar akadēmisku nosvērtību un terminoloģisku precizitāti, Jana Kukaine piedāvā lasītājam doties vizuāli tēlainā ceļojumā," norāda žūrija.

"Bruņojusies ar visplašāko mūsdienu mākslas zinātņu instrumentu arsenālu, viņa analītiski uzlūko un vēro ikvienu mākslas darbu kā pabeigtu un neatkarīgu būtni, kas viņas tekstos turpina dzīvot, elpot un ciest, šādi atraisot mākslinieka iecerēto potenciālu." Janu Kukaini žūrija ir nominējusi par vizuālās mākslas recenzijām portālā "Arterritory".

Žūrijas ieskatā Ivara Šteinberga recenzijās apvienotas autora prasmes gan akadēmiskajā, gan radošajā rakstīšanā:

"Atsaukdamies uz literatūras un kultūras vēstures faktiem un tekstiem, stilizēdams un dažkārt arī provocēdams, viņš kļūst par aizraujošu sarunu biedru gan rakstniekiem, kuru darbus vērtē, gan arī lasītājiem. Lai arī viņa recenzijas ir stilistiski valdzinošas un asprātīgas, to pamatā ir nopietnas zināšanas un interese par mūsdienu kultūras procesiem, kā arī asa sava laikmeta izjūta." Ivars Šteinbergs ir nominēts par literatūras kritikām, kas publicētas interneta žurnālos "Satori" un "Punctum".

Žūrijas vērtējumā Gunas Zeltiņas teātra kritikas un pētījumi vienmēr izceļas ar iedziļināšanos un tik lielu objektivitāti, cik vien tāda vispār iespējama, analizējot artefaktus:

"Te palīdzējis noteikts "koordinātu tīkls", proti, viņas zināšanas par pasaules kontekstiem un latviešu skatuves mākslas vēsturi. Tās ļauj gan personības, gan parādības skatīt procesā un cēloņsakarībās, novērtēt ne vien mākslinieka unikālo ceļu kāpumā, bet izprast arī tā kritumus, nekad nezaudējot ticību atjaunotnei." Guna Zeltiņa ir nominēta par publikācijām "Teātra Vēstnesī" un portālā "Kroders".

8. janvāra sarīkojumā "NN Nakts" Jaunajā Rīgas teātrī tiks cildināti Gada balvai izvirzītie kritiķi, paziņoti Gada balvas mākslas kritikā un Jaunā kritiķa/es veicināšanas balvas laureātu vārdi. Šī gada "NN Nakts" devīze ir "Iepazīsimies laicīgi!", to veido Klāvs Mellis un Ance Strazda, piedalās kritiķi, kā arī Matīss Budovskis un Igors Šelegovskis, topošie skatuves mākslinieki no Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Dailes teātra muzikālo aktieru kursa un Jaņa Rozentāla Mākslas skolas audzēkņi.

Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas kritikā ieguvējs saņems naudas stipendiju 1500 eiro, kuru atbalsta tehnoloģiju uzņēmums "Tilde". Jaunā kritiķa/es veicināšanas balvas ieguvējs saņems 500 eiro, to atbalsta SIA "Kurekss".

Normunda Naumaņa vārdā nosaukto Gada balvu mākslas kritikā 2015. gadā nodibināja Normunda Naumaņa biedrība. Lēmumu par šī gada nominantiem pieņēma biedrības izveidota žūrija: žūrijas priekšsēdētājs filozofs un rakstnieks Ilmārs Šlāpins, Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma, mākslas zinātniece un izdevniecības "Neputns" izveidotāja Laima Slava, teātra zinātniece un kritiķe Edīte Tišheizere, Valsts kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" mākslinieciskā producente, muzikoloģe Baiba Kurpniece, literatūras kritiķe un pētniece Anda Baklāne, dzejnieks un literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš un Normunda Naumaņa biedrības valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte.

Normunda Naumaņa Gada balvai mākslas kritikā Kultūras ministrija ir piešķīrusi Nacionālās balvas statusu un atbalsta "NN Nakts" norisi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti