Raidījums «Literatūre» atgriežas ēterā ar 8 jaunām rakstnieku «galaktikām»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Sākot ar 9. janvāri LTV1 ēterā atgriežas dokumentālais literāro ceļojumu raidījums “Literatūre”. Jaunās sezonas ceļojumi ar ''literatūristiem'' Martu Selecku, Gustavu Terzenu un 16 Latvijas rakstniekiem būs skatāmi pulksten 17.30 katru otro sestdienu LTV1, kā arī ierakstā platformā Replay.lv.

Kā ierasts, katrs no rakstniekiem kā “Literatūres” ceļa karti lasīs sev tuvāko aizgājušo laiku autoru, kopā ar Martu Selecku dodoties ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt viņu savrupais ceļabiedrs Gustavs Terzens ceļos atsevišķi ar grāmatām un meklēs, kam palasīt priekšā.

“Man “Literatūre” kļuvusi par tādu kā gravitācijas procesu, kur universa vilkme pievelk katru nākamo elementu, rakstnieku, dzejoli, romānu, ceļojumu un ļauj pašam gan paplašināties, gan padziļināties. Citreiz tur nonāk veselas galaktikas, piemēram, Einārs Pelšs un Preiļu konceptuālisti. Kā var nepamanīt, ka blakus ir vesela galaktika? Mierīgi. Pelšs nepamanīja, ka pāri ielai dzīvo viņa dvēseles brālis Surgunts! Preiļos!!! Iepazinās internetā. Lūk! Un beidzot savienojoties tapa vesels dzejas virziens.

Tāpēc arī šobrīd es vienkārši turpinu plūst “Literatūrē”, lai vai kas tur gadītos! Ja nu galaktika pēkšņi?

Tas ceļojums ar pašmāju autoriem turpinās bezgalīgi un ļauj dzīvot interesantu dzīvi. Man ar to pietiek,” saka ''literatūrists'' Gustavs Terzens.

Šajā sezonā rakstnieks Rvīns Varde vedīs atkailinātā ''literatūrē'' pa mirklīgās Austras Skujiņas dzīves un dzejas takām, bet Inga Gaile ar Vizmas Belševicas dzīvesstāstu pāržūžos dūksnāju un sadūdos lietu Martas Seleckas acīs. Ilmāra Šlāpina literatūres kompass rādīs ceļu Jūrmalas virzienā, kur, vasaras saulei karsējot, izgaismosies biklā rakstnieka un filozofa Riharda Rudzīša portrets. Dzejniece Ingmāra Balode par Jāni Sudrabkalnu jeb Oliveretto ņemsies stāstīt no operas sienām līdz nēģu tacim. Sezonas vidū kopā ar dzejnieku Eināru Pelšu un Preiļu konceptuālistiem skatītāji atradīs alfabēta dzimteni, ko pāragri pameta Pelša kaimiņš-dzejnieks Andis Surgunts. No Preiļiem ''Literatūre'' dosies uz otru Latvijas galu, Liepāju, kur rakstniece Jana Egle izstāstīs divkārt uz Sibīrijas tundru izsūtītā Olafa Gūtmaņa stāstu. Latvijas krievu dzejnieks Semjons Haņins vedīs tūrē uz Daugavpili satikt ar Džeimsu Džoisu un Marselu Prustu salīdzināto Leonīdu Dobičinu, bet sezonu noslēgs dzejnieces Dainas Sirmās centieni savaldzināt “Tinderi” ar Friča Bārdas paņēmieniem.

Taču ar šiem astoņiem raidījumiem “Literatūres” jaunā sezona vis nebeigsies.

Uzklausot skatītāju, vecāku un skolotāju aicinājumu, raidījuma veidotāji radījuši sākumskolas bērniem pielāgotu raidījumu formātu.

12 raidījumi “Literatūre sākumskola” nāks klajā, sākot no marta.

“Literatūre” ir literārā tūrisma dokumentāls raidījumu cikls, ko jau trešo gadu veido biedrība “Ziemeļu puse” sadarbībā ar “VFS Films”. Raidījums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, projekts iekļauts Latvijas valsts simtgades notikumu programmā. “Literatūres” režisors ir daudzu iecienītu televīzijas oriģinālraidījumu (“Ziemeļu puse”, “Te!”, “Karaliste”, “Adreses”, “Atslēgas”) līdzautors Uģis Olte. Raidījumu filmē kinooperatori Valdis Celmiņš un Dainis Kļava.

Raidījumu ieraksti skatāmi sabiedrisko mediju satura atskaņotājā Replay.lv.

Tāpat kā pērn, arī šogad ar raidījumā sastapto autoru pārdomām varēs iepazīties sabiedrisko mediju portālā LSM.lv – rakstnieku veidotajos blogos.

Arī šosezon “Literatūre” metīs izaicinājumu izlasīt visas raidījumā apskatītās grāmatas, vairākās bibliotēkās uz vietas izveidojot “Literatūres” plauktus ar šo grāmatu klāstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti