Rīta Panorāma

Intervija ar LTV žurnālistu Gintu Amoliņu

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Raidījuma "Literatūre" rāmī iekāps 8 rakstnieki no reto un noslēpumaino pasaules

«Literatūres» astoņas jaunās sērijas iesāks ceļojums ar rakstnieku Svenu Kuzminu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sākot ar 2023. gada 7. janvāri LTV1 ēterā katru otro sestdienu pulksten 17.30 un interneta platformā Replay.lv atgriežas raidījums "Literatūre", lai iepazīstinātu ar astoņiem mūsdienu autoriem. Ceļojumiem un rakstnieku pārdomām varēs sekot arī vietnē LSM.lv. Rakstītā vārda pasaulēs iedzīvosies ekrāna pāris Marta Selecka un Gustavs Terzens, bet astoņu "Literatūres" ceļojumu pārcēlājs uz ekrāniem būs režisors Uģis Olte.

Arī šajā sezonā katrā no astoņām "Literatūre" sērijām Marta dosies ceļojumā kopā ar vienu latviešu mūsdienu rakstnieku, kuram prātā līdzi staigās kāds aizgājušo laiku latviešu autors. Viņi vedinās ceļojumā uz vietām, kurās par viņiem labāk domājas. Bet Gustavs Terzens ceļos atsevišķi – ar grāmatām rokās pie ļaudīm, kam atvērta sirds un auss.

Pirmajā sērijā dzejas melnais stārķis Kikōne atstās bez matiem savu laikabiedru Svenu Kuzminu, ar kuru kopā reiz meklēja "dzīvo literatūru" Vecrīgas pagalmos un uz jumtiem.

Aleksandrs Čaks ievilinās karietē dzejnieci Loti Vilmu Vītiņu – meiteni, kura no Slokas dārza vedīs ogas uz ielām, kuras ar pazolēm skūpstījis Čaks.

Brāļi Kaudzītes ienāks prātā muzeja bijušajai darbiniecei Andrai Manfeldei, kura kādreiz apdzīvoja Kaudzīšu bijušo māju, līdz kādā lietainā vasarā viņai sāka likties, ka viņas pašas arī vairs nav.

Visu laiku populārākās latviešu filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" scenārija autore Māra Svīre savus Staburaga avotus iepludinās Ezeriņā – modernistā Jānī Ezeriņā, kurš bijis tikpat asprātīgs kā viņas filma. 

Diletantu patrons, ekspresionists – dzejnieks Pēteris Ērmanis "Literatūres" ceļojumam nevienu citu kā Šteinbergu Ivaru nevarēja atrast. Abiem tīk mīcīt valodu – gan patiltēs, gan no alus etiķetēm.

Tikmēr dzejnieks Juris Kunnoss joprojām nav izgājis no Jāņa Rokpeļņa prāta. Kaut katrs dzīvoja uz savu pusi no Kronvalda parka Sumpurņa, bārenītes un mātesmeitas.

"Līdz šim "Literatūre" būvēja tiltus no tagadnes uz pagātni. Rakstnieks, kurš dzīvo un raksta tagad, dodas ceļojumā uz kāda "reiz bija" rakstnieka pasauli. Atpakaļskata spogulī redzamais kā tagadnes virziena stūrmanis. Taču šoreiz jūtu, ka būs citādi," saka "Literatūres" režisors Uģis Olte. "Esam nofilmējuši jau 3/4 sēriju, un vismaz pusē no tām šķiet – tas kādreiz dzīvojušais, jutušais un radījušais rakstnieks ir izvēlējies tagadnes rakstnieku, nevis otrādi. 19. gadsimta estēti – brāļi Kaudzītes – bija tas iemesls, kāpēc Andra Manfelde divus gadus nodzīvoja viņu namā un strādāja par ceļvedi. Un tagad viņas izvēlei bija jau darbojošs magnēts Piebalgas kalnos. Svena Kuzmina izvēlei jau pavisam konkrētas aprises bija iezīmējusi viņa kādreizējā draudzība ar Kikōni. Spītējot viņa pāragrajai izdzišanai, Kikōnes klātbūtne Svena dzīvē šķita vēl teju sataustāma – vēstules, fotogrāfijas, jokaini artefakti, ko Svens glabā. Bet Jānis Rokpelnis, šķiet, jutās bezmaz vai parādā savam čomam Kunnosam to uzmanības devu, ko parastajā dzīvē atdot traucē fakts, ka viņi vairs nav laikabiedri. Tāpat jau mēs visi esam visu savu pagātnes tikšanos un jušanu veidoti. Un, ja kāda atmiņa nedziest, tad jāmeklē – kāpēc? Ko tai vēl no mums vajag? Un censties atbildēt tik daudznozīmīgi, cik vien iespējams."

Raidījuma vadītājs Gustavs Terzens saka: "Mani joprojām sajūsmina tas dāvanu maisa dziļums, kas ir latviešu literatūrā! Ne vien tas, ka, nākot katrai jaunai ''Literatūres'' sezonai, mēs ar komandu spējam diezgan ātri vienoties par autoriem un paši autori, savukārt – atrast savus literāros stāstniecības pāriniekus pagātnē, bet arī tas, ka es personīgi joprojām atklāju sev jaunus vārdus un nebūt nekaunos no tā. Bez Rokpeļņa es diezin vai ienirtu Kunnosa dzejas brīvdabā, par Pēteri Ērmani nemaz nerunājot, par to paldies Šteinbergam! Un arī fiziskā ceļojuma galamērķi turpina pārsteigt – šosezon esmu pabijis gan bomžu patiltēs, gan cūku steliņģos ar grāmatu rokās! Izrādās – Latvijā vēl ir tik daudz ceļu, pa kuriem varu tūrēt pirmo reizi."

"Literatūres" 5. sezona būs skatāma LTV1 ēterā un portālā REplay.lv, sākot no 7. janvāra, katru otro sestdienu pulksten 17.30. Ceļojumiem un rakstnieku pārdomām varēs sekot arī vietnē LSM.lv.

Raidījumu ciklu veido biedrība "Ziemeļu puse" sadarbībā ar "VFS Films", Valsts kultūrkapitāla fondu un Latvijas Televīziju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti