Filmu «Janvāris» noskatījušies vairāk nekā 23 000 skatītāju Latvijā; turpina izrādīt festivālos Eiropā un ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Filmu "Janvāris" pirmajās trīs nedēļās visā Latvijā noskatījušies vairāk nekā 23 000 skatītāju. Filma demonstrēta jau vairāk nekā 100 dažādās vietās Latvijā, informēja producenti.

Tuvākajā laikā filmu varēs noskatīties arī ārpus Latvijas – gan Les Arcs kinofestivālā Francijā, kas notiks  no 10. līdz 17. decembrim,  gan īpašā "Losangelos Times" seansā ASV 13. decembrī  Losandželosā un 9. decembrī "Scandinavian House" kinoteātrī Ņujorkā, kas veltīts filmām, kas pretendē uz labāko ārvalstu filmas statusu ASV Kinoakadēmijas balvas konkursā. Seansus ASV atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Nacionālais kino centrs, uz kuriem aicināti gan ASV Kinoakadēmijas locekļi, gan arī citi interesenti. Janvāra sākumā filmu "Janvāris" demonstrēs arī Tromso Starptautiskajā filmu festivālā Norvēģijā.

Filmu izplata gan filmu studija "Mistrus Media", gan izplatītāji "KinoPunkts", bet pasaulē starptautiskā kino kompānija "Yellow Afaires".

Viestura Kairiša  jaunā spēlfilma  "Janvāris"  ir stāsts   par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos. Pēc skolas beigšanas Jazis nevar izlemt, kā dzīvot tālāk. Draud iesaukšana Padomju armijā, veidojas pirmās nopietnās attiecības. 90. gadu sākuma bohēma, paaudzes protests. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas jaunie varoņi  jaunie kinematogrāfisti ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņus ierauj laikmeta notikumu epicentrā un liek izdarīt izvēli.

"Filma "Janvāris" ir kā sava veida ceļojums laikā, iespējams, vienā no visinteresantākajiem un būtiskākajiem periodiem Latvijas jaunāko laiku vēsturē. Mēs esam pateicīgi dažādo paaudžu skatītājiem visā Latvijā, kuri pēc filmas noskatīšanās dalījušies savās pārdomās ar filmas veidotājiem ar savām atmiņām un pārdomām par filmu un laiku. Tas, ka skatītāji atgriežas kinoteātros,  ir  iepriecinošs notikums, kas cerams atjaunos to  Latvijas kino skatīšanās tradīciju, kāda tā bija pavisam nesen," pastāstīja viena no filmas producentēm Inese Boka-Grūbe.

"Es jau esmu teicis, ka tā ir mana personiskākā filma, un esmu pateicīgs par visām atsauksmēm, ko šajā mēnesī par filmu un laiku esmu dzirdējis no skatītājiem. Lai arī filmas sižets stāsta par laikiem, kad pasaules  kino skatījāmies VHS kasetēs,  jo citādu iespēju gluži vienkārši nebija, man liekas, nekas neatsver kino  skatīšanos kinoteātros. Man ir milzīgs prieks, ka filmas vēstījums ir ļāvis atgriezties laikā, kad sapratām, kas ir brīvība un kāpēc to vērts gribēt," atzina Viesturs Kairišs.

Filmas režisors ir Viesturs Kairišs, filmas operators Vojteks Starons, filmas māksliniece Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite, komponiste Juste Janelīte, grima māksliniece Ilze Trumpe, filmas producenti Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe. Filmas producents un izplatītājs Latvijā "Mistrus Media".

Lomās aktieri Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Baiba Broka, Sandis Runge, Artūrs Skrastiņš, Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs, Juhans Ulfsaks, Alekss Kazanavičs. Filma ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopprodukcija.

Filma "Janvāris" pasaules pirmizrādi piedzīvoja šī gada jūnijā  prestižajā ASV Traibekas filmu festivālā, kur ieguva žūrijas balvu kā labākā ārzemju filmu. Nacionālais kino centrs filmu izvirzījis arī kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" Labākās ārvalstu filmas kategorijā. Šī gada rudenī Starptautiskajā Romas filmu festivālā "Festa del di Roma"  filma ieguva balvu kā labākā konkursa  filma,  Viesturs Kairišs saņēma balvu par labāko režiju, kā arī Kārlis Arnolds Avots saņēma Vitoria Gasmana vārdā nosaukto balvu  labākajam aktierim, bet Varšavas Starptautiskajā filmu festivāla galvenajā konkursa programmā Viesturs Kairišs saņēma balvu ka labākais režisors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti