Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar "Positivus" festivāla rīkotāju Ģirtu Majoru

Rīta Panorāma

Lūznavas muižas parkā notiks mākslu un garšu festivāls "Mākslas pikniks"

Rīgas Doma dārzā kino seansi

Brīvdabas kinoseansus Doma dārzā turpina «Vienas vasaras hronika»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 10 mēnešiem.

Otrā jūlija ceturtdiena Rīgas Doma dārza brīvdabas kinoseansu programmā “Četri balti vakari” piedāvā iespēju nokļūt 1960.gada Parīzes vasarā, skatoties vienu no “cinema verite” stila centrālajām filmām – Žana Ruša "Vienas vasaras hronika / Chronique d'un été" (1961). Pirms seansa ievadvārdus teiks kinozinātniece Zane Balčus, ieeja brīva, seansa sākums plkst. 22.30.

Programma "Četri balti vakari", kuras veidošanā sadarbojas biedrība "Ascendum", Nacionālais Kino centrs un Francijas Iinstitūts, veltīta Latvijas kino klasiķim, režisoram Rolandam Kalniņam viņa 95 gadu jubilejā un apliecina režisora likumīgo vietu pasaules kino vēsturē – viņš ir viens no retajiem Latvijas kino klasiķiem, kura radošā darbība ļauj runāt par tiešu, kaut varbūt neapzinātu saistību ar pasaules kino vēsturi un tās spožākajām virsotnēm.

Tāpēc, pateicoties Francijas Institūtam, kas šogad svin 20 gadu darbības jubileju Latvijā, programmā iekļauti franču kino klasiķu darbi, tai skaitā arī dokumentālā kino teorētiķa un praktiķa Žana Ruša un sociologa Edgara Morēna sadarbībā tapis eksperimentāls pētījums "Vienas vasaras hronika / Chronique d'un été" (1961), kas filmēts 1960. gada vasarā Parīzē, izmantojot tā laika filmēšanas tehnikas jaunievedumus un uzsverot autoru īpašo attieksmi pret filmas veidošanu un tās varoņiem.

Seansa ievadvārdus sagatavojusi kinozinātniece Zane Balčus, kura jau iepriekš padziļināti pētījusi gan Žana Ruša, gan Rolanda Kalniņa radošo darbību. Viņas raksts par Žana Ruša filmu jau lasāms portālā "Kino Raksti".

Doma dārza seanss papildina Francijas Institūta rīkoto nedēļas nogali “à la française”, kura, svinot Bastīlijas ieņemšanas gadadienu, bet galvenokārt Francijas institūta jubileju, šonedēļ plānota otrā pusē Daugavai – Kalnciema kvartālā. Tur 13. jūlijā skanēs franču mūzika, 14. jūlijā – franču kino, bet 15. jūlijā – franču tirdziņš un izklaides bērniem (vairāk informācijas šeit).

Rīgas Doma dārza kinovakaru programma "Četri balti vakari" turpināsies vēl arī 20. jūlijā, kad kinokritiķe Daira Āboliņa runās par režisoru Žaku Demī un viņa muzikālo melodrāmu "Lola" (1961) ar eksotisko skaistuli Anuku Emē galvenajā lomā, bet 27.jūlijā varēsim it kā gluži no jauna ieraudzīt vienu no Rolanda Kalniņa populārākajām filmām "Četri balti krekli" (1967), saskatot tur tiešas un netiešas paralēles ar iepriekš redzēto franču kino un novērtējot atjaunotās kopijas kvalitātes. Ievadvārdus teiks kinovēsturniece Kristīne Matīsa. Visos seansos ieeja bez maksas, seansu sākums plkst. 22.30.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti