Latvijas filmu restauratoru darbu novērtē Kannu programmā «Cannes Classics»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šāgada Kannu kinofestivāls nozīmīgs Latvijas filmu restauratoriem – jau otro reizi oficiālajā festivāla programmā "Cannes Classics" iekļauta filma, kuras restaurāciju veikuši latviešu speciālisti. 2018. gadā Kannās izrādīja leģendārās Rolanda Kalniņa filmas "Četri balti krekli" (1967) restaurēto versiju, savukārt šogad festivāla izlasē iekļauta 1965. gada armēņu filma "Sveiki, tas esmu es". Abu filmu restaurācija veikta "Studijā Lokomotīve".

Kā informēja studijas pārstāvji, armēņu režisora Frunzes Dovlatjana filmas "Sveiki, tas esmu es" ("Barev, es em") restaurētās versijas pirmizrāde notiek 25. maijā, un līdz ar Armēnijas kinoindustrijas pārstāvjiem uz Kannu festivāla seansu ielūgts "Studijas Lokomotīve" vadītājs Roberts Vinovskis, restaurācijas darbu vadītāja Elīna Reinholde un galvenais restaurācijas mākslinieks Pēteris Sudakovs.

Pēteris Sudakovs, Elīna Reinholde un Roberts Vinovskis Kannu kinofestivālā
Pēteris Sudakovs, Elīna Reinholde un Roberts Vinovskis Kannu kinofestivālā

"Šī atgriešanās Kannu festivāla restaurēto filmu programmā ir liels sasniegums –  tā apliecina, cik augstu tiek novērtēta mūsu speciālistu profesionalitāte, ierindojot to līdzās pasaules labāko filmu restauratoru darbam," uzsver Roberts Vinovskis. "Varam lepoties, ka mūsu profesionāļi strādā vienā līmenī ar pieredzējušākajiem speciālistiem no vadošajām filmu atjaunošanas laboratorijām. Esmu ļoti pateicīgs mūsu komandai, kas pierādījusi, ka varam eksportēt jaunākajām tehnoloģijām un augstākajiem kvalitātes standartiem atbilstošus filmu restaurācijas pakalpojumus arī starptautiski, un šīs armēņu filmas restaurētās versijas pirmizrāde "Cannes Classics" ir tam spilgts apliecinājums."

Izlase "Cannes Classics" ir būtiska festivāla oficiālās programmas sastāvdaļa, kas tika iedibināta 2004. gadā. Tajā iekļauj kinovēsturē nozīmīgas filmas, taču īpaša uzmanība tiek pievērsta arī restaurēto versiju tehniskajai un mākslinieciskajai kvalitātei, atbilstībai mūsdienu kinoindustrijas augstākajām prasībām. Šogad programmā iekļauti gan pasaules kino smagsvari – Žans Liks Godārs, Alfreds Hičkoks, Jasudžiro Ozu, Emirs Kusturica –, gan citas lentes no Itālijas, Francijas, Zviedrijas, Vācijas, Armēnijas un Ungārijas. Atšķirībā no Latvijas filmas "Četri balti krekli" (1967), kas cenzūras dēļ savu izrādīšanu Kannu festivālā gaidīja 51 gadu, Armēnijas filmai "Sveiki, tas esmu es" (1965), kurā galveno lomu atveido pazīstamais aktieris Armens Džigarhanjans, restaurētās versijas iekļaušana "Cannes Classic" programmā ir atgriešanās – filma Kannās izrādīta jau 1966. gadā. Tagad, pateicoties latviešu restauratoriem, tā atkal redzama uz lielā ekrāna atjaunotā kvalitātē.

"Studija Lokomotīve" ar filmu restaurāciju nodarbojas kopš 2010. gada; aizvadītajā desmitgadē, sadarbojoties ar valsts un privātiem arhīviem, muzejiem, kino institūcijām un bibliotēkām, atjaunots ievērojams skaits filmu. Restauratoru kontā ir gan spēlfilmas, gan dokumentālās un animācijas filmas, gan īsfilmas – piemēram, Latvijas kino zelta klasikas pērles "Cilvēka bērns" (1991), "Ceplis" (1972), "Mans draugs – nenopietns cilvēks" (1975), "Nāves ēnā" (1971), "Akmens un šķembas" / "Es visu atceros, Ričard!" (1966), "Tās dullās Paulīnes dēļ" (1979), "Mērnieku laiki" (1968), "Agrā rūsa" (1979), "Piejūras klimats" (1974), "Dāvanas pa telefonu" (1977), "Ziemassvētku jampadracis" (1993), "Teātris" (1978), "Kapteiņa Enriko pulkstenis" (1967), "Zaķīšu pirtiņa" (1979), "Laimes lācis" (1985) un daudzas citas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti