Rīgā, reģionos un tiešsaistē – ko šogad varēs redzēt Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā?

No 5. līdz 10. septembrim Rīgā, kinoteātrī "K.Suns", kā arī vairākos seansos Cēsīs, Talsos, Rēzeknē, Limbažos un Liepupē tiks izrādīta 27. Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma starptautiskā filmu programma. Atsevišķas filmas būs pieejamas arī tiešsaistē portālā filmas.lv, informēja organizatori.

Jau no 3. septembra Rīgā un Liepupē notiks Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma topošo filmu projektu prezentāciju forums un apmācības kino profesionāļiem no 11 valstīm, savukārt skatītāji foruma nedēļā, kā ierasts, varēs iepazīties ar tematiski un stilistiski daudzveidīgu jaunāko dokumentālo filmu programmu, ko papildinās tikšanās ar filmu veidotājiem un diskusija.

Foruma filmu programmu kinoteātrī "K.Suns" Rīgā 5. septembrī ievadīs ukraiņu režisora Romāna Ļubija veidotā filma "Dzelzs tauriņi" ("Iron Butterflies", 2023), vienlaikus māksliniecisks un pierādījumos balstīts daudzslāņains pētījums par "Malaysia Airlines" lidojuma "MH17" notriekšanu Austrumukrainā 2014. gadā. "Dzelzs tauriņi" filmas nosaukumā ir atsauce uz BUK raķeti, kuras galviņa pildīta ar tauriņa formas dzelzs gabaliem. Filma šogad pirmizrādīta Sandensas kinofestivālā.

Programmā iekļauta arī ukraiņu režisores Alisas Kovaļenko filma "Mēs neizgaisīsim" ("We Will Not Fade Away", 2023, iepriekš Latvijā izrādītas arī viņas filmas "Alise kara zemē" un "Mājas spēles"), stāsts par pieciem drosmīgiem Donbasa jauniešiem, kuriem tiek sniegta iespēja doties ekspedīcijā uz Himalajiem. "Mēs neizgaisīsim" ieguvusi labākās pilnmetrāžas filmas balvu Ukrainas kinofestivālā "Docudays", un tās pirmizrāde notika Berlīnes starptautiskā kinofestivāla konkursa programmā "Generation 14plus". Skatītājiem Limbažos un Rīgā būs iespēja pēc seansa tikties ar režisori.

Rīgā viesosies režisors Ēriks Gandīni (Itālija, Zviedrija), kurš savā jaunākajā filmā "Pēc darba" ("After Work", 2023) vētī darba nozīmi sabiedrībā. Iepazīstot varoņus un viņu stāstus četros kontinentos, filmas veidotāji meklē atbildes uz jautājumiem: ko darbs nozīmē mūsdienās un kas ar mums notiks, ja nestrādāsim?

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Between Revolutions - TRAILER from Activ Docs on Vimeo.

Ar skatītājiem Rīgā tiksies arī režisors Vlads Petri (Rumānija), kura poētiskajā, arhīvu materiālos balstītajā filmā "Starp revolūcijām" ("Between Revolutions", 2023) divas sievietes 20. gadsimta 70. un 80. gados apmainās vēstulēm un dalās domās un dzīves notikumos Irānas un Rumānijas represīvajos režīmos.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

TOO CLOSE Trailer EngSubs from Rise and Shine World Sales on Vimeo.

Rumānijā norisinās arī filmas "Pārāk tuvu" ("Too Close", 2022) darbība – tas ir spēcīgs un dzīvi apliecinošs izdzīvošanas stāsts par divu bērnu māti Andreu, kurai pēc partnera pāridarījuma turpmāk vienai jāveido jauna, drošāka dzīve saviem diviem bērniem. Filmā mākslinieciski uzsvērta līdzcilvēku attieksme pret vardarbības upuriem, un pēc seansa 7. septembrī kinoteātrī "K.Suns" notiks diskusija par sabiedrības attieksmi un toleranci pret vardarbību Latvijā. Diskusiju vadīs žurnāliste Inese Braže.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Trailer ANHELL69 VOST from Dublin Films on Vimeo.

Foruma filmu programmu papildinās divas Dienvidamerikas filmas: Vācijas kinofestivāla "DOK Leipzig" laureāte "kvīru panku melanholijas sprādziens" "Anhell69", kurā, sapludinot žanru robežas, portretēti kvīru jaunieši Kolumbijas pilsētā Medeljinā, un "Ložu simfonija" ("Children of Las Brisas", 2022), kurā vairāk nekā desmit gadu garumā sekots trīs Venecuēlas jauniešu gaitām bērnu un jauniešu akadēmiskās mūzikas organizācijas "El Sistema" ("Sistēma") rindās.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Children of LasBrisas_trailer_(1080p) from Luisa Delaville on Vimeo.

Seansi reģionos un tiešsaistē

Arī šogad Baltijas jūras dokumentālo filmu forums turpina sadarbību ar kino izrādīšanas vietām dažādās Latvijas pilsētās. Filmas "Ložu simfonija" un "Pēc darba" no 5. līdz 10. septembrim atsevišķos seansos tiks izrādītas Rēzeknes "Gors kino", Talsos kinoteātrī "Auseklis" un Cēsu "Kino Cēsis".

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

TAMING THE GARDEN trailer from Sakdoc Film on Vimeo.

4. septembrī Liepupē un 5. septembrī Limbažos notiks foruma filmu brīvdabas seansi, kas iekļauti Limbažu pilsētas svētku "Limbažiem ir 800" programmā. Foruma ieskaņās Liepupes muižas dārzā 4. septembrī pulksten 20.30 tiks izrādīta filma "Dārza savaldīšana" ("Taming the Garden", 2021) – vizuāli poētisks vērojums par gadu desmitus un simtus vecu koku pārvietošanu no Gruzijas piekrastes ciemiem uz valsts bijušā premjerministra, politikas "pelēkā kardināla" privāto dendroloģisko parku. Režisore Salome Džaši ar filmu trāpījusi varai sāpīgā punktā un Gruzijā piedzīvojusi cenzūru. Pēc seansa Liepupē plānota saruna ar režisori. 5. septembrī pulksten 20.30 Baumaņu Kārļa laukumā Limbažos notiks jau pieminētās ukraiņu režisores Alisas Kovaļenko filmas "Mēs neizgaisīsim" brīvdabas seanss ar režisores piedalīšanos.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Gentle Warriors (dir. M. Stonyte) — Official Trailer from Moonmakers on Vimeo.

Foruma laikā no 5. līdz 10. septembrim tiešsaistē portālā filmas.lv būs skatāmas filmas, kas iepriekš prezentētas Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā vēl tapšanas stadijā: lietuviešu dokumentālistes Marijas Stonītes debija pilnmetrāžā "Trauslās karotājas" ("Gentle Warriors", 2019) par jaunām sievietēm Lietuvas militārajā dienestā, kā arī Martas Smerečinskas (Ukraina) "Kristus līgavas dienasgrāmata" ("Diary of a Bride of Christ", 2022), kurā režisore portretē savu māsu, jaunu mūķeni Rietumukrainas klosterī.

Visas filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu un angļu valodā. Plašāka informācija par filmu programmu pieejama Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma mājaslapā dokforums.gov.lv.

Skolēniem, studentiem, pensionāriem, kā arī Latvijas kino profesionāļiem uz foruma seansiem būs iespējams saņemt brīvbiļetes.

Forumu rīko Nacionālais kino centrs un atbalsta Eiropas Komisijas programma Radošā Eiropa "MEDIA", LR Kultūras ministrija un Limbažu novada pašvaldība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti