Ar Latvijas kinoprofesionāļu dalību sāksies Kannu kinofestivāls

Otrdien, 16. maijā, Francijā sākas Kannu kinofestivāls, un Latvijas kinoprofesionāļi arī šogad aktīvi piedalās kino industrijas notikumos, festivāla programmās un filmu tirgū, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.

Šogad viens no Eiropā vecākajiem kinofestivāliem Kannās notiek jau 76. reizi un plakātam izvēlēta leģendārā aktrise Katrīna Denēva 1968. gada franču filmā "La Chamade". Rīkotāji paziņojuši, ka pēc festivāla 75. jubilejas grib pievērsties arī jaunām kino veidotāju paaudzēm, un par Kannu žūrijas priekšsēdētāju iecēluši arī Latvijā pazīstamo zviedru režisoru Rūbenu Estlundu (1974); visas viņa spēlfilmas kopš 2008. gada bijušas iekļautas dažādos Kannu festivāla konkursos, divas jaunākās saņēmušas Kannu "Zelta palmas zaru" – "Skumju trīsstūris" ("Triangle of Sadness", 2022) un "Kvadrāts" ("The Square", 2017).

Latvijas filmu producenti aktīvi piedalās Kannu Filmu tirgū ("Marché du Film" (16.–24.05.), kas esot aizsācies 1959. gadā kā viena telts uz "Palais Croisette" jumta, bet šogad Kannās Filmu tirgū satiksies apmēram 12 500 kinoprofesionāļi no 120 valstīm. Eiropas kino popularizēšanas organizācijas "European Film Promotion" (EFP) veidotajā kinoproducentu platformā "Producers on the Move" dalībai izvēlēts Latvijas studijas "Lokomotīve" producents Dominiks Jarmakovičs, kurš Kannās strādās ar Signes Baumanes topošo animācijas pilnmetrāžu "Karmiskais mezgls" un Signes Birkovas gandrīz pabeigto spēlfilmu "Lotus".

Latvijas dalība Kannu festivālā bieži saistīta ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju; Baltijas sadarbības spēku pierādīja jau šāgada Berlināles "Baltijas fokuss", un arī Kannu filmu tirgū kaimiņi startē kopā. "Marché du Film" platformā "Producers Network", kas jau 16 gadus pulcina vairāk nekā 500 producentus no visas pasaules, iespēja nonākt uzmanības centrā ("Producers under the Spotlight") piešķirta diviem producentiem no katras valsts, Latviju šajā profesionālo, aktīvo un daudzsološo Baltijas producentu izlasē šogad pārstāv Linda Krūkle un Inga Praņevska. Kopumā Nacionālais kino centrs šogad konkursa kārtībā piešķīris apmaksātu akreditāciju desmit Latvijas producentiem un režisoriem, Kannās strādās arī Matīss Kaža, Gints Zilbalodis, Alise Ģelze, Guntis Trekteris, Andrejs Ēķis, Alise Rogule, Juris Poškus.

Latvijas dalību Kannu festivālā nu jau tradicionāli iezīmē Latvijas paviljons, kurā šogad apvienojas Nacionālā kino centra un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) spēki. Stendā darbosies arī Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvji. Paviljona dizainu veido LIAA koncepts "Mission Latvia", kas iepriekš izpelnījies Kannu filmu tirgus dalībnieku un rīkotāju ievērību; arī šogad Kannās notiek paviljonu dizaina konkurss, kurā 2017. gadā Latvijas paviljonam tika piešķirta zelta medaļa.

Pa citu ceļu Kannu festivāla filmu tirgū nonāks divi Latvijas studijas "Lokomotīve" kopražojumi ar Baltijas kaimiņvalstīm – Tallinas kinofestivāla sadaļā "Industry@Tallinn & Baltic Event" (ITBE) 2022. gada novembrī tika izvēlēti pieci topošo filmu projekti, kas 20. maijā tiks prezentēti industrijas pasākumā "Tallinn Black Nights Goes to Cannes". Ar Latvijas dalību top divi no šiem pieciem projektiem – režisora Tomasa Vengra spēlfilma "Five and Half Love Stories in an apartment in Vilnius" (Lietuva, Īrija, Latvija) un režisora Andresa Pūstusmā spēlfilma "One-dimensional man" (Igaunija, Latvija).

Producenta Roberta Vinovska vadītā studija "Lokomotīve" šogad Kannās atgriežas arī kā klasikas filmu restaurētājs ar zīmolu "Locomotive Classics" – 2018. gadā Kannu īpašajā kinovēstures vērtību programmā "Cannes Classics" tika iekļauta Latvijas režisora Rolanda Kalniņa spēlfilma "Četri balti krekli" (1967), bet šogad tai atlasīta Armēnijas spēlfilma "Barev, es em" ("Hello, It’s Me", 1965), kas arī restaurēta Latvijas studijā "Lokomotīve". Filmas seanss paredzēts 25. maijā.

Programma "Cannes Clasics" turpina arī pagājušajā gadā uzsākto sadarbību ar Eiropas kinoskolām, un šo izdevību ar Nacionālā kino centra atbalstu izmanto arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā filmu skola. Projekta ideja ir "Cannes Classics" programmētāju iniciatīva integrēt jauno kinematogrāfistu paaudzi pasaules kino klasikas procesos, piešķirot akreditācijas uz šīs programmas seansiem un tādējādi dodot iespēju noskatīties kvalitatīvu kinovēstures piedāvājumu un paplašināt zināšanas par kinomākslas kontekstiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti