Kinoteātris «Splendid Palace» sāk 100 gadu jubilejas rudens sezonu

Ar mākslinieka Vilipsōna veidoto "Splendid Palace" ieejas plāksnes svinīgu atklāšanu kinoteātris izziņo 100. gadu jubilejas rudens sezonu, kas būs festivālu un vēl uz Rīgas kinoekrāniem neredzētas kino klasikas piepildīta. Vienlaikus, domājot par skatītāja izglītošanu, simtgades repertuārā uzsvars likts arī uz latviešu kino un jaunās paaudzes iesaisti kino pasaulē, informē kinoteātra pārstāvji.

"Kino brīnums ir noticis. Gaisma virs ekrāna pastiprina zālē atrašanās sajūtu. Pēdējais skatītājs piedzīvojuma varā vēl neuzdrīkstas pamest zāli. Tas ir veltījums kinoteātra dibinātājam Vasilijam Jemeļjanovam, kurš "Splendid Palace" pēdējā rindā ir klātesošs katrā seansā jau simts gadu garumā," tā durvju plāksnes māksliniecisko ideju raksturo tās autors Vilipsōns. Mākslinieka darbs simboliski atspoguļo kinoteātra "Splendid Palace" repertuāra atstāto iespaidu uz skatītāju cauri laikiem nu jau 100 gadu garumā.

Kā norādīja "Splendid Palace" pārstāvji, tas ir vienīgais kinoteātris Latvijā, kurš visā simt gadu pastāvēšanas vēsturē nevienu brīdi nav pārtraucis kino demonstrēšanu, pārdzīvojot visas valsts varas un politiskās iekārtas. "Pat pandēmijas laiks savā ziņā deva mums iemeslu un iespēju radīt jaunu produktu – individuālos kino seansus," stāsta kinoteātra "Splendid Palace" vadītāja Ieva Sīpola.

Eiropas kino vēstnesis 100 gadu garumā

"Šajā 100 gadu jubilejas gadā, veidojot kino programmu, mēs īpaši piedomājām par katru mūsu apmeklētāju – gan dažāda vecuma, gan dažādu interešu!" saka "Splendid Palace" mākslinieciskā vadītāja Daira Āboliņa. Kinoteātris, pārstāvot starptautiskās kino asociācijas "Europa Cinemas" un "Art CICAE", savā repertuārā nozīmīgu vietu ierāda Eiropas kino daudzveidībai. Tāpēc šoruden uz ekrāna būs skatāmas tādu izcilu Eiropas režisoru kā Fransuā Ozona, Maivena, Aki Kaurismeki, Vima Vendersa filmas. Šo zvaigžņu plejādi septembra beigās atklās franču režisora Fransuā Ozona jaunākā filma "Mans noziegums".

Mājvieta latviešu kino

Rudens repertuārā īpaša vieta ierādīta Latvijā veidotajam kino. Šajā sezonā uz ekrāniem varēs redzēt vairākas pilnmetrāžas debijas filmas: Ilzes Kungas-Melgailes filmu "Mana Brīvība" par personībām un notikumiem pirms Latvijas neatkarības atgūšanas, Elizabetes Gricmanes attiecību drāmu "Vietām gaidāms stiprs lietus". Jaunu filmu pabeidzis režisors Aiks Karapetjans, kurš turpina eksperimentēt ar spriedzes kino elementiem filmā "Bezkaunīgie". Pie skatītājiem nonāks ilgi gaidīta filma par leģendāro dokumentālā kino režisoru "Podnieks par Podnieku", kuru veidojušas režisores Antra Cilinska un Anna Viduleja.

Latviešu kino tēma ir stiprināta arī projektā "Latvijas skolas soma". Skolēniem, kas tradicionāli programmā nāk uz kino kopā ar klasi un skolotājiem, šogad kinoteātra piedāvājuma tēma ir – "Latviešu filma un kino viktorīna". "Mēs uzskatām par savu godu un pienākumu palīdzēt jaunajiem skatītājiem atklāt kino burvību, iepazīstinot ar Latvijas kino labākajiem piemēriem. Latvijas kino ir mūsu kultūras būtiska sastāvdaļa, tā izkopj emocionālo inteliģenci un pat spēj palīdzēt skaidrot kādu vēstures vai literatūras mācību vielu. Šogad mēs piedāvājam ne tikai Latvijas kino dažādām klašu grupām, bet arī kino viktorīnu pirms seansa, piedāvājot skolu jaunatnei pārbaudīt savas zināšanas par kino nozari un kinoteātri interaktīvā jautājumu un atbilžu spēlē," teic Daira Āboliņa.

"Domājot par pašu jaunāko iepazīstināšanu ar kino pasauli, visiem mūsu mazajiem apmeklētājiem mēs esam sagatavojuši nelielus uzdevumus un krāsošanas priekus, šie uzdevumi būs par kino un kinoteātri. Pirms bērnu kino seansiem dosim iespēju izpausties gan bērniem, gan vecākiem," stāsta Āboliņa.

Rudens sezona nāk ar festivāliem

Kā ierasts kino pasaulē, rudens nāk arī ar iespaidīgu festivālu programmu.

 Šogad apaļu jubileju svin ne tikai "Splendid Palace", bet arī festivāls "Baltijas pērle", jo tam aprit trīsdesmit gadi.

Oktobra vidū gaidāms Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kurš šogad svin savu desmito gadskārtu. Festivāls piedāvās gan konkursa skates, gan starptautiski atzītu filmu izlasi. Aktuālas filmas no lielajiem starptautiskajiem kinofestivāliem – Kannu, Venēcijas un Berlīnes konkursa programmām.

Savukārt Eiropas kino mēnesis šogad norisināsies no 3. novembra līdz 10. decembrim, kura laikā tiks atzīmēta Eiropas kino fantastiskā daudzveidība. Pateicoties sadarbības tīklam "Europa Cinemas" un Eiropas Filmu akadēmijai, kinoteātri 35 Eiropas valstīs izcels Eiropas filmas, piedāvājot īpašas filmu programmas un pasākumus atbilstoši savu skatītāju gaumei un interesei.

Decembra sākumā jau otro gadu notiks jaunā itāļu kino festivāls "N.I.C.E" (New Italian Cinema Events) ar filmu autoru piedalīšanos, kas tiek realizēts sadarbībā ar Itālijas vēstniecību Latvijā. Šī festivāla mērķis ir popularizēt itāļu jauno kino pasaulē, organizējot festivālus un starptautisku kultūras apmaiņu.

Atzīmējot kinoteātra simtgadi, sadarbībā ar starptautisko dokumentālo filmu festivālu "Artdocfest/Riga" gada nogalē notiks dokumentālās dienas, kinoteātra apmeklētājiem piedāvājot trīs sabiedrībā aktuālas dokumentālā kino filmas, kas visas būs Latvijas pirmizrādes.

Gada izskaņā lieli vārdi – Lācis un Kītons

Savukārt pati simtgades sezona tiks noslēgta ar kinoteātra jubilejas kulminācijas pasākumu 9. decembrī "Splendid Palace" greznajās telpās. Galā pasākuma devīzi "No pagātnes uz nākotni" iemiesos absolūta kino klasika jaunas latviešu mūzikas interpretācijā, proti, komponista Kārļa Lāča oriģinālmūzika Bastera Kītona darbam "Šerloks Juniors" (Scherlock Jr., 1924), kas tapusi speciāli "Splendid Palace" simtgades vakaram. Koncertfilmā skanēs komponista Kārļa Lāča speciāli radīta mūzika, kuru izpildīs soliste Aija Vītoliņa, saksofonists Mārcis Jākobsons, akordeonists Artūrs Noviks, Jānis Stafeskis – kontrabass, Kaspars Grigalis – sitamie instrumenti, Aivis Zavadskis – perskusijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti