14 kinoteātros visā Latvijā notiks pašmāju filmu maratons «Ekrānam ir nozīme»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai nacionālā filmu nozare kā mūsu kultūras neatņemama sastāvdaļa pastāvētu arī nākotnē, ar Nacionālā kino centra (NKC) atbalstu šoruden sākas skaita ziņā apjomīgs Latvijā tapušo filmu pirmizrāžu maratons “Ekrānam ir nozīme”, kas pēdējos gados tapušās filmas vedīs pie skatītājiem visā Latvijā. Kopumā 14 kinoteātros Rīgā un astoņās Latvijas pilsētās – Liepājā, Ventspilī, Tukumā, Talsos, Smiltenē, Krāslavā, Madonā un Rēzeknē – gada laikā būs iespēja uz lielajiem ekrāniem redzēt gandrīz 30 Latvijas jaunās filmas, kas tapušas pēdējos divos gados, turklāt daļai filmu pirmizrādes bija plānotas jau pērn, informēja NKC pārstāvji.

NKC iniciētā sabiedrības aptauja liecina, ka 39% Latvijas iedzīvotāju vislabprātāk dotos uz klātienes kinoseansu ne retāk kā reizi mēnesī. 29% pietiktu ar reizi mēnesī, bet katrs desmitais izsaka vēlmi apmeklēt kinoteātri vismaz reizi nedēļā. Vienlaikus 21% Latvijas iedzīvotāju norāda, ka pašmāju filmas skatītos kinoteātrī tad, ja seansi notiktu pilsētā, kur viņi dzīvo.

„2020. gads un 2021. gada pirmā puse kinoteātriem bija ārkārtīgi smaga – pandēmijas ierobežojumu dēļ tie ilgstoši bija slēgti, tāpēc 2020. gadā Latvijā un arī visā pasaulē radikāli samazinājās kinoteātru apmeklējums. Latvijas filmām gan izdevās piesaistīt skatītāju interesi un noturēt ievērojamu tirgus daļu – gandrīz 20% no kopīgā kino apmeklējumu skaita, 178 963 skatītāji –, tomēr kopumā nacionālo filmu apmeklējums saruka, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, kad Latvijas filmas sasniedza kinoapmeklējuma rekordus – 2018. gadā Latvijas filmas kinoteātros noskatījās 556 832 skatītāju, arī 2019. gadā skatītāji apliecināja uzticību nacionālajam kino (548 938 skatītāju kinoteātros).

Šī statistika nozīmē, ka kinoskatītāji gaida jaunās Latvijas filmas, vajadzīga tikai iespēja skatīties.

Šoruden kinoteātri ir atsākuši darboties un repertuārā ir arī jaunākās Latvijā tapušās filmas. Kinoteātra apmeklējumam ir vairākas funkcijas – tā ir nozīmīga kultūras sastāvdaļa un arī socializēšanās iespēja, kuras krīzes periodā būtiski pietrūka mums visiem. Līdz ar kinoteātru atvēršanu Latvijas sabiedrība var ne tikai skatīties daudzus pašmāju profesionāļu radītos kinodarbus vislabākajā kvalitātē, bet arī ar savu izvēli atbalstīt Latvijas filmu nozari un Latvijas kinoteātrus,” pastāstīja Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Kā norādīja NKC, Rīgā un katrā Latvijas reģionos no šāgada augusta ikvienam iedzīvotājam ir iespēja noskatīties jaunākās pašmāju kinofilmas, tādējādi ne tikai izvēloties brīvā laika pavadīšanas iespēju no pašreizējā kultūras norišu piedāvājuma, bet arī atbalstot vietējos profesionāļus un nākotnes filmu radīšanu. Kvalitatīva pašmāju kino tapšanā nozīmīga loma ir skatītāju izvēlei skatīties jaunākās filmas tieši kinoteātros, un nacionālais kino repertuārā arvien veiksmīgāk konkurē ar Holivudas produkciju, kas ilgstoši dominējusi Latvijas kinoteātros.

Koncentrēta informācija par jaunākajām Latvijā uzņemtajām filmām un kinoteātriem, kur tās demonstrē, ir pieejama lapā Ekrānamirnozīme.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti