VIDEO: Top filma «Ceļš nekad nebeidzas» par latviešu alpīnistu Teodoru Ķirsi

Nākamgad pirmizrādi piedzīvos filma "Ceļš nekad nebeidzas", kas vēsta par ievērojamāko alpīnistu Latvijas brīvvalsts vēsturē Teodoru Ķirsi. Studija "The Room Cinemateca" publicējusi pirmo reklāmas rullīti šai filmai.

Vēsturiska personība un populārākais alpīnists Latvijas brīvvalsts vēsturē – Teodors Ķirsis, saukts par Tedi, ir cilvēks, kuru kopš 90. gadu sākuma Latvijā pazina vai katrs puika un kura vārds nozīmēja veselu laikmetu Latvijas alpīnisma vēsturē – pasaules augstāko virsotņu sasniegšanu ar nule atjaunotās Latvijas karogu rokā, teikts filmas pieteikumā.

Teodora Ķirša augstkalnu grupa, kura izveidojās jau padomju perioda laikā, bija iedrošinājums ikvienam iekarot savas ilgotās virsotnes. 90. gadu augstkalnu kāpšanas buma laikā pasaulē viņi pierādīja, ka mazās, tobrīd jaunās neatkarīgās Latvijas (kurā nav kalnu) kāpēji spēj nokļūt pasaules kontinentu augstākajās virsotnēs, turklāt jau padomju gados kalnos Ķirša grupa devās ar neatkarīgās Latvijas karogu uz mugursomām.

Filma tiek pieteikta kā aizraujošs piedzīvojumu stāsts par cilvēku, kas alkst izaicinājumu un iekšējas brīvības – par mūsu dzīves un pasaules virsotnēm.

Pārvarot fiziskus, mentālus un padomju sistēmas aizspriedumu radītus šķēršļus, Ķirsis pēc Latvijas neatkarības atgūšanas kļuva par vienu no mūsu jaunās brīvvalsts ievērojamākajām personībām. Filmas pamatā ir pētījums, ko daudzus gadus veicis filmas autors – režisors Viktors Buda.

"Teodors Ķirsis bija neparasts talants, kas piesaistīja cilvēku uzmanību, – viens no 90. gadu populārākajiem cilvēkiem Latvijā arī ārpus profesionālās augstkalnu arēnas. Vairāk nekā desmit gadu garumā līdz pat pēdējai Teodora Ķirša ekspedīcijai 2003. gadā Latvijā un alpīnisma saimē nebija neviena cilvēka, kurš nebūtu zinājis vai vismaz dzirdējis par Teodoru Ķirsi. Par Latvijas izlasi alpīnismā dēvētā kalnu kāpēju komanda Ķirša vadībā būtiski ietekmēja mūsu sabiedrības domāšanu par Latvijas vārda nešanu plašajā pasaulē. Tolaik Latvijas karogs Himalaju astoņtūkstošnieku virsotnēs bija brīnums, kas raisīja sajūsmu, entuziasmu un patriotismu. Un pasaules vēsture, kā mēs zinām, mīl pirmos," teikts studijas paziņojumā.

Filmas "Ceļš nekad nebeidzas" režisors Viktors Buda ir veidojis dokumentālas filmas, mūzikas žanra darbus un īsfilmas. Pilnmetrāžas dokumentālā filma "Deju laikmets" 2018. gada Krakovas filmu festivālā tika nominēta starp gada labākajām mūzikas dokumentālajām filmām kategorijā "DocFilmMusic" un izrādīta daudzos starptautiskos filmu festivālos.

Jaunajā filmā būs iekļauti Teodora Ķirša arhīvu kadri, kas vēl nekad nav tikuši publiskoti, kā arī unikāli kalnu ekspedīciju materiāli, intervijas ar pašu Teodoru Ķirsi, draugiem, komandas biedriem un ģimeni.

Topošajā filmā būs redzami arī daudzi atzīti alpīnisti un Teodora Ķirša grupas biedri, kuru vidū Pēteris Kūlis, Imants Zauls, Ilgvars Pauls, Juris Ulmanis un citas kalnu kultūras personības.

Teodors Ķirsis (1942–2003) nodarboties ar alpīnismu uzsāka studiju laikā 1968. gadā. Uzkāpis visās PSRS virsotnēs, kas augstākas par 7000 metriem (Komunisma, Uzvaras, Koržeņevska, Ļeņina, Hantengri smailēs), par ko saņēma "Sniega leoparda" titulu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas pievērsās augstkalnu kāpšanai pasaules augstākajos kalnos Himalajos. 1993. gadā viņš kopā ar Imantu Zaulu un Ilgvaru Paulu uzkāpa 8167 metrus augstajā Dhaulāgiri virsotnē pirmās Latviešu Himalaju ekspedīcijas laikā. 1995. gada 14. maijā kopā ar Imantu Zaulu kā pirmie Latvijas alpīnisti uzkāpa pasaules augstākajā virsotnē Everestā (8848 m). Līdz 2002. gadam viņš kopā ar Imantu Zaulu bija sasniedzis visu kontinentu augstākās virsotnes, izpildot alpīnisma pasaulē prestižo programmu "7 summits".

Leģendārais latviešu alpīnists gāja bojā 2003. gada 9. decembrī Jaunzēlandes Alpos (Kuka kalnā 3754 m) kopā ar pārējiem trīs ekspedīcijas dalībniekiem (Ilmārs Bernāns, Evija Ķirse, Aivars Prošenkovs). Dzīves laikā vadījis vairāk nekā 50 kalnu ekspedīciju. Sarakstījis divas grāmatas par alpīnismu.

"Ceļš nekad nebeidzas" top "Studijā The Room Cinemateca". Filmas scenārija autors un režisors ir Viktors Buda, operators – Ritvars Bluka, Montāžas režisore – Monta Bubuce.

Filma uz kinoekrāniem iznāks 2025. gadā, kad apritēs 30 gadi, kopš Teodors Ķirsis un Imants Zauls pirmo reizi sasniedza pasaules augstāko virsotni Everestu latviešu ekspedīcijas sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti