Festivālā «Artdocfest/Rīga» laurus plūc filmas «Atpakaļskata spogulī» un «Reiz bijām ogļrači»

Festivāla septītajā dienā, 7. martā, kinoteātrī "Splendid Palace" norisinājās festivāla noslēguma ceremonija, kuras laikā tika pasniegtas balvas nominantiem vairākās kategorijās. Kopumā žūrija izvērtēja 28 dokumentālās filmas no konkursa programmām "Baltic Focus" un "Artdocfest Open". Konkursa programmas "Artdocfest Open" žūrija piešķīra "Grand Prix" balvu Mačeka Hamela filmai "Atpakaļskata spogulī" (Polija, Francija, Ukraina). Savukārt par "Baltic Focus" uzvarētāju, iegūstot godalgoto "Herz" balvu, kļuva Kristiana Johanesa Koha un Jonasa Matušeka filma "Reiz bijām ogļrači" (Vācija, Šveice).

Filma "Atpakaļskata spogulī" vēsta par cilvēcīgu rīcību, kas pāraug pārlaicīgā mākslas ceļojumā, bet filma "Reiz bijām ogļrači" ir dziļš un vērtīgs ieskats intriģējošā lūzuma punktā, kas iestājas piecu cilvēku likteņos, kad vairs nepastāv industrijas nozare, ar kuru viņi līdz šim saistījuši savas dzīves, stāsta festivāla rīkotāji.

Balvu par labāko režiju ieguva Agņeška Zvefka par filmu "Vika!" (Polija, Vācija, Somija), kuras plūdumu atdzīvina laikmetīgās dejas inscenējumi. Autore atklāj vecumdienas kā neizbēgamu, bet ne obligāti skumju dzīves posmu.

Īpašā balva tika pasniegta Ivara Zviedra filmai "Kaprači" (Latvija), kas pieticīgā un poētiskā veidā attēlo kapraču ikdienas darbu kā rituāla procesu.

Žūrijas atzinības balvu saņēma režisores Džesikas Groteras filma "Dmitrijeva lieta" (Nīderlande), kas ir svarīgs vēstījums par cilvēka cīņu pret valsti, lai saglabātu vēsturisko patiesību. Tāpat arī īpašā atzinība pienākas Vitālija Akimova filmai "Pēdējā vasara" (Francija) – satraucošs un juteklisks vēstījums par jaunību un tās trausluma atsegšanos draudīga vēsturiskā fona gaisotnē. No "Artdocfest Open" programmas Maika Lernera un Martina Heringa filma "Nejaušā prezidente" (Lielbritānija) par Baltkrievijas tautas cīņu, kas ir visas Eiropas cīņa, saņēma žūrijas īpašo balvu. Labākās režijas balva tika piešķirta Mariannas Kātas filmai "Pēdējā relikvija" (Igaunija, Norvēģija), kurš ir ietilpīgs kinematogrāfisks vēstījums par kādas valsts katastrofu.

Pēc svinīgās ceremonijas sekoja seanss filmai "Ziemassvētku eglītes dzīve un nāve" (Lietuva), kas atspoguļo, kā caur Dāniju visā Eiropā nonāk eglītes no Gruzijas un atklāj to iegūšanas tumšo noslēpumu, kā arī tikšanās ar filmas veidotājiem.

"Tīrons un Mihņiks. Saruna"
"Tīrons un Mihņiks. Saruna"

7. marta pēcpusdienā notika arī abi simpoziji par aktuālo dokumentālā kino industrijā un filmu veidotāju debates. Pēc festivāla noslēguma diskusiju ieraksti būs brīvi pieejami "Artdocfest/Riga" mājaslapā. Taču neilgi pirms noslēguma ceremonijas tika aizvadīts arī pēdējais dubultseanss, kas  ir daļa no tematiskās programmas "Ukraina pāri visam" un kas atspoguļo represēto personu likteņus kara laikā – "Kad Krievija nāk: bailes un uzticība Ukrainas pilsētā" (Vācija) un "Atgriešanās" (Vācija).

Festivāla turpinājumā

Piektdien, 8. martā, festivāla noslēgumā kinoteātrī "Splendid Palace" tiks izrādītas četras spilgtas filmas. Skatītājiem būs iespēja atkārtoti noskatīties filmu "Mazliet svešā" (Ukraina) pulksten 20.00 un uzvarētāju filmu seansus. Pulksten 18.00 tiks rādīta programmas "Baltic Focus" uzvarētāja filma "Reiz bijām ogļrači", pulksten 21.00 "Artdocfest Open" uzvarētāja filma "Atpakaļskata spogulī" un pulksten 18.30 labākās režijas balvas filma "Pēdējā relikvija".

Starptautiskā dokumentālā kino festivāla "Artdocfest/Riga" norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Polijas vēstniecība, Izraēlas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts un citi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti