Rīta Panorāma

Intervija ar LTV laika ziņu redaktoru Tomu Brici

Rīta Panorāma

Intervija ar politologu Filipu Rajevski

Festivālā "Artdocfest" Ivara Zviedra dokumentālā filma "Kaprači"

Pirmizrādi piedzīvos Ivara Zviedra dokumentālā īsfilma «Kaprači»

Starptautiskā dokumentālā kino festivāla "ArtDocFest/Riga" konkursa programmā "Baltic Focus" 5. martā kinoteātrī "Splendid Palace" pirmo reizi tiks rādīta Ivara Zviedra filma "Kaprači" (2023).

Filma "Kaprači" tika nominēta Nacionālajai kino balvai "Lielais Kristaps" kā viena no labākajām dokumentālajām īsfilmām. Tajā komponista Krista Auznieka mūzika mijiedarbojas ar vērojošas kameras filmējumu, radot kino eseju par kapračiem un kapu kultūru Latvijas kapsētās, atzīmēja Nacionālā kino centra pārstāvji.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
"Ceļiniek, apstājies un apskaties;
Tas es biju, kas tu esi.
Kas es esmu, tas tu būsi."

Kaprači gatavo mūža mājas mums visiem. Viņi dara savu darbu, stāvot pāri cilvēkiem, kad viņi ir sērās, un kapraču rokas ir pēdējās, kas pieskaras kapa dvielim, apglabājot mirušo pusotru metru zem zemes.

Latvijā kapu rakšanas un kapsētu tradīcijas ir gadsimtiem senas un nemainīgas, "septiņas pēdas zem zemes", lāpsta un četri dēļi ir mūžam seni kaprača sabiedrotie. Līdzīgi citām senām profesijām kaprači savas zināšanas un prasmes ir mantojuši vairākās paaudzēs, amats ceļo no tēviem uz dēliem un no vecākiem kolēģiem uz jaunākiem. Šī profesija ir tikpat mūžīga kā nāve, teikts filmas aprakstā.

Filma "Kaprači" iekļauta festivāla "ArtDocFest/Riga" seansā 5. martā 20.30 kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē, pirms filmas paredzēts tematisks priekšlasījums, bet pēc tās – skatītāju saruna ar režisoru.

Filma tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, radošo komandu veido režisors un operators Ivars Zviedris, komponists Krists Auznieks, montāžas režisors Haralds Ozols, skaņu režisors Ģirts Bišs, animācijas studija "SHADE", studija "Dokumentālists", Emma Daniela Grāpe.

Režisors un operators Ivars Zviedris ir viens no pēdējā laika titulētākajiem dokumentālā kino autoriem Latvijā, ar "Lielā Kristapa" balvām un nominācijām atzīmētas viņa filmas "Bahs pret Covid" (2022), "Uz neredzīti, Brasa!" (2021), "Valkātājs" (2020), "Rezidenti" (2017), "Dokumentālists" (2012), "Bēgums" (2009).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti