Kā ceļvedis cilvēka prāta netveramajā pasaulē – aprīlī notiks īsfilmu festivāls «2Annas»

No 5. līdz 11. aprīlim norisināsies 28. Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls "2Annas". Šogad festivāla galvenā tēma ir "Prāts", aplūkojot cilvēka prāta nebeidzamo konfliktu ar sevi, spējas un radošo potenciālu, informēja rīkotāji.

Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls "2Annas" savu pastāvēšanas gadu gaitā atspoguļo neatkarīgās Latvijas un īsmetrāžas kino vēsturi un piedāvā jaunāko īsmetrāžas kino piedāvājumu no vairāk nekā 90 valstīm. Īpaši atlasītā konkursa programmā skatītāji varēs iepazīt aktuālo pasaules un Baltijas valstu kino.

Festivāla veidotāji vēlas izglītot un iedvesmot cilvēkus būt klātesošiem kino pasaulē, jo tā ir kontrastaina un tai nav noteiktu robežu. Tāpat ik gadu festivāla programmā īpaša vieta atvēlēta kino industrijas pārstāvjiem.

Ik gadu īsfilmu konkursā tiek iesniegti aptuveni 2000 filmu pieteikumi, no kuriem konkursa skatēs tiek demonstrētas aptuveni 60 filmas.

Festivāla tēma – "Prāts"

Katru gadu festivālā tiek izvirzīta galvenā tēma, šogad tas ir "Prāts", kas raksturo cilvēka neierobežotās spējas radoši izpausties, vienlaicīgi risinot svarīgus konfliktus un atklājot jaunus apvāršņus savā apziņā.

Festivāls "2Annas"
Festivāls "2Annas"

"Festivāla fokusa programmas tiks veltītas dažādām tēmām, kas saistītas ar cilvēka prātu, emocijām un radošajām izpausmēm. Filozofijas žurnāla "Tvērums" veidotā programma "P(l)ūstošais laiks" izzinās laika un telpas relativitāti un laika plūdumu kino. Programma "Psihodēliskais prāts" ielūkosies, kā filmu varoņu pasaules uztvere mainās dažādu psihedēlisko vielu ietekmē. Tāpat arī "2Annas" pētīs vienu no cilvēka prāta visinteresantākajiem fenomeniem – humoru un tā nozīmi cilvēces eksistencē," par festivāla programmu saturu stāsta Laima Graždanoviča, "2Annas" programmu direktore.

"Sadarbības programmas izveide ar Kijivas Starptautisko īsfilmu festivālu (Ukraina) jau kļuvusi par tradīciju. Mums kā festivāla veidotājiem šī ir svarīga festivāla sadaļa, jo šīs programmas filmas iedziļinās to cilvēku emocionālajās ainavās, kuri ir spiesti bēgt no kara postījumiem. Sākt dzīvi no jauna pret paša gribu un spēt pielāgoties jaunai realitātei, saglabājot savas saknes, nav viegls uzdevums. Kino palīdz šos stāstus izstāstīt un parādīt plašākai publikai," stāsta Graždanoviča.

Tīri kvīrs – kino mākslinieciskās izpausmes

Šogad pirmo reizi festivāla un Latvijas kino industrijas vēsturē tiks prezentēta jauna festivāla LGBTQ+ sadaļa "Tīri kvīrs". Festivāla laikā tiks rādītas trīs īsfilmu programmas, norisināsies diskusijas un neformālie pasākumi, akcentējot kvīru kopienu.

"Nosaukums "Tīri kvīrs" atspoguļo gan programmas tematisko tvērienu, gan ironizē par kino iespējām palikt "tīrās kategorijās". "Ar šo festivāla sadaļu vēlos izaicināt skatītājus atvērt savu prātu plašākam krāsu spektram kino pasaulē. Šīs sadaļas programma fokusējas uz LGBTQ+ kopienas un filmdaru stāstiem, pētot mākslinieciskas stratēģijas, kuras tiek izmantotas, lai norādītu uz atšķirīgo no pamatstraumes kino stāstiem vai, tieši otrādi – akcentētu līdzības un caur to uzsāktu kritisku dialogu," stāsta programmas "Tīri kvīrs" kurators Žulijens Nuhums Kulibali.

Industrijas dienas – vai mākslīgais intelekts ietekmē radošumu?

Industrijas dienu programma "2Annas: Apziņas labirintos" šogad balstīta uz festivāla virstēmām – prāts, atmiņa un zemapziņa.

Festivāls "2Annas"
Festivāls "2Annas"

"Programmā tiks pētīts un diskutēts par mākslīgā intelekta (MI) potenciālu filmu veidošanā un ietekmi uz radošumu, tostarp dodot iespēju interesentiem ar MI palīdzību izveidot savu īsfilmas scenāriju. Diskutēsim arī par kino kolektīvo atmiņu, deviņdesmito gadu nostaļģiju un pētīsim valdzinošo zemapziņas elementu pasauli mūsdienu kinomākslā. Visbeidzot, industrijas dienu ietvaros tiks īstenota arī īsfilmu kritiķu darbnīca, kurā trīs Baltijas valstu topošajiem kino kritiķiem būs iespēja nostiprināt savas iemaņas un vairot zināšanas pieredzējuša mentora vadībā," informē Industrijas dienu vadītāja Diāna Trope.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti