Dienas ziņas

Veģetārisms Rīgas domē satrauc zemniekus

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Tiņģerē bauda seno muižas ļaužu izklaides

Tiņģerē bauda seno muižas ļaužu izklaides

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējos gadus Talsu novada Tiņģeres iedzīvotāji aizrāvušies ar savas muižas vēstures izpēti, īpaši iedziļinoties dažādos 19. gadsimta laika kavēkļos. Tieši pirms Ziemassvētkiem savu trešo pētniecības sezonu viņi noslēdz, paši praktiski izmēģinot ziemas izklaides.

Tiņģerē ir krāsās saulainākā Talsu novada muiža. Vietējie entuziasti jau trešo sezonu pēta muižas ļaužu laika kavēkļus un praktiski izmēģina to paši. Tērpušies stilizētos 19. gadsimta tērpos, viņi šobrīd cenšas izbaudīt ziemas izklaides pēdējā sniegā.

"Ļoti daudz arī senajās gleznās var redzēt, ka muižas ļaudis slēpoja, viņi brauca ar ragaviņām – ne tikai bērni, bet arī pieaugušie," pastāstīja Tiņģeres muižas vadītāja Baiba Kalna.

Izmantotais inventārs nav autentiski saglabājies no 19. gadsimta. Tāpēc šī brīža muižas ļaudis izmēģina 20. gadsimta slidas, ar kādām bērni savulaik mācījās slidot, un tepat pirms daudziem gadu desmitiem vietējā galdnieka gatavotās slēpes. Tām necilais izskats ir maldinošs.

"Slīdēja ļoti labi. Es domāju, ka tās neslīdēs, bet aizrāva ar joni. Jā, interesanti, jo nav ilgi slēpots kopš pamatskolas laikiem," pastāstīja Tiņģeres iedzīvotāja Kristīne.

Tā kā kalpotāji visu padarīja dižciltīgo vietā, viņiem bija daudz brīva laika, ko veltīt izklaidēm. Senie tērpi silda, rada īpašu noskaņu, taču reizē ir arī papildu izaicinājums.

"Ir jāpiedomā, kā pareizi iesēsties vai savākt savas drēbītes, lai varētu tā smuki. Nu, jā, nav kā tagad," pastāstīja Tiņģeres iedzīvotāja Viola.

Tiņģeres muiža līdz 1920. gada agrārreformai bija Ostenzakenu dzimtas īpašums, un tā bija vieta, kur barons brauca medīt. Vietējās muižas vēsturi pēta Īves pagasta attīstības biedrība "Tiņģernieks" jeb vietējie, kuri šobrīd pagastu apdzīvo.

"Es domāju, ka viņu izklaide bija daudz radošāka un pieejamāka nekā mūsdienās," sacīja Tiņģeres iedzīvotājs Aigars Maurišs.

"Ar citām dienas rūpēm un problēmām ir aizpildīts tas laiks. Un mēs nemaz nemākam vairs atraisīties – ne ar slēpēm, ne ar ragutiņām, ne ar ko," atzina Tiņģeres iedzīvotāja Kristīne.

Trīs gadu garumā tiņģernieki vārījuši saldās un sāļās zupas, mācījušies senas spēles, dejas, leļļu teātrus, šuvuši cepures un darījuši vēl daudz citu lietu, un lekcijās un meistarklasēs pievienojušies arī interesenti no citiem Talsu novada pagastiem un pilsētām. Ja būs interese, biedrība turpinās muižas ļaužu izklaides pētīt un izmēģināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti