Eiro fokusā

Ceturtdaļa Latvijas iedzīvotāju ar uzkrājumiem varētu izdzīvot vien mēnesi

Eiro fokusā

Hakatonā meklēja inovatīvus risinājumus Covid-19 krīzes radītajiem izaicinājumiem

Monētu "Kaķīša dzirnavas" par gada monētu atzinuši trešdaļa aptaujas dalībnieku

Par Latvijas gada monētu 2019. gadā atzīta monēta «Kaķīša dzirnavas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2019" atzīta kolekcijas monēta "Kaķīša dzirnavas", kas veltīta latviešu dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes (1879–1945) daiļradei, informēja Latvijas Bankā.

Uz monētas attēloti Latvijas kultūras kanonā iekļautā K. Skalbes pasaku krājuma "Ziemas pasakas" (1913) darba "Kaķīša dzirnavas" tēli – kaķītis, melnais runcis, ķēniņš. Pasakas kodols ir morāla atziņa: nevairo ļaunumu un mācies piedot. Šai vērtībai līdzās ir godīgums, darba tikums un mīlestība.

Kolekcijas monētas "Kaķīša dzirnavas" grafiskā dizaina autore ir Elīna Brasliņa, bet plastisko veidojumu darinājusi Ligita Franckeviča. Monēta izgatavota Lietuvas kaltuvē "Lietuvos monetų kalykla".

Kopumā Latvijas Bankas un portāla "Delfi.lv" rīkotajā sabiedrības aptaujā saņemts aptuveni 6000 balsojumu, t.sk. aptuveni 2200 – par monētu "Kaķīša dzirnavas".

12 no reģistrētajiem dalībniekiem, kas piedalījās balsojumā par izcilāko 2019. gada kolekcijas monētu, balvā saņems kādu no šīm monētām. Monētu ieguvēju saraksts tiks publicēts vietnē "www.bank.lv", bet par balvu saņemšanu sazināsies individuāli.

Arī šogad savu izvēli izdara Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, Dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska un Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Elita Ansone un kura nosaka mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu, bet Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) nosauc bibliotēku apmeklētāju izvēli.

LNMM par mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu nosauca latviešu gleznotāja, grafiķa un scenogrāfa Niklāva Strunkes (1894–1966) radošajam mantojumam veltītu īpašas formas sudraba kolekcijas monētu. Monētas "Niklāvs Strunke" (videostāsts) grafiskā dizaina autors ir Paulis Liepa, bet plastisko veidojumu darinājis Ivars Drulle. 

Savukārt KISC speciālbalvu saņēma monēta "Kaķīša dzirnavas".

2019. gadā tika izlaistas četras kolekcijas monētas. Kolekcijas monēta "Kaķīša dzirnavas" mudina atcerēties un no jauna pārlasīt iemīļotākās literārās pasakas, arī Kārļa Skalbes literāros darbus. Neparastas formas sudraba monēta "Niklāvs Strunke" aicina doties vizuālās mākslas pasaulē un iepazīt Niklāva Strunkes mākslu un dzīvesstāstu. Divu autoru veidotā kolekcijas monēta "Meža veltes" stāsta par mūsu tradīcijām un dabas bagātībām, savukārt patriotiskā monēta "Brīvības cīņas (1918–1920)" nes izzinošu vēstījumu tiem, kuri interesējas par Latvijas vēsturi. 

Latvijas Bankā norādīja, ka Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, pēdējā no tām – 2020. gada februārī, kad dizainera Artūra Analta veidotā inovatīvā "Medus monēta" tika atzīta par Gada monētu reprezentablākajā starptautiskajā monētu konkursā Coin of the Year Awards (COTY). Arī sabiedrības balsojumā "Latvijas gada monēta 2018" "Medus monēta" ieguva galveno balvu un tika atzīta par izcilāko Latvijas Bankas 2018. gada monētu.

Kopš 2004. gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par Latvijas gada monētu atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs", "Sudraba pieclatnieks", "Šūpuļa monēta", "Kurzemes baroks", "Pasaku monēta I. Pieci kaķi", "Pasaku monēta II. Eža kažociņš", "Kalējs kala debesīs" un "Medus monēta".

Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 35 eiro kolekcijas monētas. Kopumā Latvijas monētu veidošanā piedalījušies vairāk nekā 50 Latvijas mākslinieku. Naudas zīmju tapšanā nozīmīga loma ir Latvijas Bankas monētu dizaina komisijai (sākotnēji – Latvijas Bankas monētu sižetiskā risinājuma komisija), kas darbojas kopš 1993. gada 12. novembra. Kopā ar Latvijas Bankas darbiniekiem šajā komisijā strādā Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti, mākslinieki un zinātnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti