Pēcpusdiena

Ko no jaunās Saeimas un valdības sagaida dažādu jomu pārstāvji?

Pēcpusdiena

Iepazīstina ar aktualitātēm ēdināšanas ārpakalpojumā Rīgas skolās

Top komikss bērniem latgaliski „Sunāns breiveibā”

Latgaliski top komikss bērniem «Sunāns breiveibā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Vēsturniece, žurnāliste un latgaliešu kultūras ziņu portāla lakuga.lv redaktore Laura Melne šobrīd strādā pie savas pirmās grāmatas, kas būs komikss bērniem latgaliešu rakstu valodā. Grāmatai dots nosaukums "Sunāns breiveibā". Šobrīd māksliniece Vivianna Maria Staņislavska strādā pie komiksa ilustrācijām.

Laura Melne ir bijusi literārā redaktore un korektore citu autoru grāmatām, pati raksta nedaudz arī dzeju, taču par dzejnieci vai literāti sevi gan nesauc. Taču šobrīd top viņas pirmā grāmata, kas būs komikss latgaliski. Laura strādā kopā ar mākslinieci Viviannu Mariu Staņislavsku un redaktori Janu Egli. Ideja par grāmatu bērniem latgaliski Laurai bijusi jau kādu laiku, izstāstot to citiem, viņa tika mudināta ideju īstenot arī pašai kā autorei. Un tā kā Laura zina mākslinieci Viviannu Mariu Staņislavsku, kuras darbi uzrunā, ļoti vēlējusies, lai tieši viņa ir grāmatas ilustratore.   

"Pirmo reizi, kad mēs satikāmies ar Viviannu runāt par šo projektu, nebija tā, ka es sacīju: "Taisām komiksu!" Es viņai stāstīju savu ideju par grāmatu bērniem latgaliski. Un pamazām mēs kopā nonācām, ka tam ir jābūt komiksam. Pirmkārt, cik man zināms,  pasaulē tas ir aktuāls žanrs, bet Latvijā ar to ir diezgan pašvaki. Nezinu, kāpēc tā?  Varbūt izdevniecības baidās vai neuzskata par pietiekoši vērtīgiem, es nezinu. Otrkārt, Viviannai pašai patīk zīmēt komiksus, un man šķiet, ka ļoti labi izdodas. Un, treškārt, domājot, kāpēc tā ir laba ideja, manuprāt, komikss ir tāds vienkāršs veids, kā var iepazīt latgaliešu valodu cilvēki, kuri nepirks parasto grāmatu latgaliski. Un komikss vispār var ieinteresēt cilvēkus, kuriem grāmatu lasīšana nešķiet aktuāla un, otrkārt, kuriem latgaliešu valoda nav tik tuva un pazīstama, bet kas grib to labāk iepazīt." 

Šobrīd ir pabeigts darbs pie teksta. Un tālāk māksliniece strādā pie vizuālā materiāla. Laura Melne atzīst, ka rakstīt bērniem, tas viņai ir liels izaicinājums, jo saskarsme ar bērniem ir ļoti reti, taču patīkot ar viņiem būt kopā: "Es nezinu, kas ir sanācis vai sanāks, ko domās bērni. Man ir svarīgi, lai tas patiktu bērniem, kas ir pamatauditorija. Tāpēc man ir prieks, ka es strādāju ar redaktori Janu Egli, kurai ir liela pieredze savulaik darbā ar bērniem. Un man patīk, ka viņa, strādājot kopā ar mani pie teksta, norādīja uz kaut kādām vietām, kas man šķiet pašsaprotamas, bet uz tām paskatīties kaut kā no bērna aspekta. Kaut ko vajag vairāk paskaidrot, un kaut ko vajag mazāk paskaidrot. Bet tas ir jautājums, par kuru es pati nejutos droša, lai arī tajā pašā laikā man šķiet, ka,

lai arī bērniem rakstīt ir sarežģīti, bet tur var atrast lielāku patiesumu un varbūt pamēģināt atrast sevī to bērnu." 

Grāmatas nosaukumā sunāns jeb sunēns ir kā mīļa forma, uzrunājot kucēnu, taču komiksa stāstā Sunāns ir suņa vārds. Taču daudz vairāk neko par sižetu Laura Melne šobrīd nevēlas atklāt, pastāstot vien to, ka Sunāns no pilsētas vides nokļūst laukos, un tā ir tā brīvība. Skatīsies, kā veiksies, taču šobrīd ir iecerēts, ka komikss latgaliski "Sunāns breiveibā" tiks izdots šī gada beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti