Labrīt

Rezerves plāns - «Brexit» sarunu iespējamā pagarināšana

Labrīt

Ceļā uz dziesmu svētkiem: "Jumja dziesma"

Ceļā uz dziesmu svētkiem: Pēteris Plakidis “Tavas saknes, tavā zemē”

Ceļā uz dziesmu svētkiem: Mācies dziedāt «Tavas saknes tavā zemē»

Kāpēc Dziesmu svētku repertuārā ir tik daudz nezināmu dziesmu? Šādu jautājumu droši vien savu reizi uzdevis ne viens vien klausītājs, sēžot Mežaparka Lielajā estrādē. Protams, pazīstamas dziesmas vienmēr ir patīkamāk klausīties, jo domas seko līdzi mūzikai. Tieši pēc gada jūlija sākumā sāksies Latvijas simtgades dziesmu svētki, tāpēc Latvijas Radio jau laikus aicina - iepazīsti Dziesmu svētku repertuāru un sagaidi svētkus kā īsts eksperts!

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā” izskanēs apmēram 40 dziesmu. Šodien iepazīstinām ar Pētera Plakida kordziesmu "Tavas saknes tavā zemē".

Jūlijā katru darbadienu Latvijas Radio un lsm.lv iepazīstina ar kādas simtgades dziesmu svētku dziesmas vēsturi. Stāsta muzikologi, diriģenti un arī paši dziesmu autori.

"Mēs ar Radio kori to pirmatskaņojām un dziedājām ļoti daudzos koncertos. Viņa bija iekšā katrā koncertprogrammā, un publika lūdza to atkārtot. Viņa vienkārši publikai ļoti simpatizēja,” stāsta diriģents Edgars Račevskis, Radio kora mākslinieciskais vadītājs no 1963. līdz 1986.gadam. Viņš atminas, ka dziesma tapusi 1970. gadu beigās. “Tā ir ne tik viegla, bet tomēr iegāja koru programmās un nākamgad tā būs simtgades svētku programmā.”

“Tā ir ļoti poētiska un ļoti saistoša ar savu raksturu. “Tavas saknes, tavā zemē” – tajā piesaista dzimtenes mīlestība vislabākajā un mūsdienās vistēlainākajā izteiksmē, kāda vien var būt,” saka Račevskis.

"Tavas saknes, tavās debesīs" (izpilda Radio koris E.Račevska vadībā, 1986.g. ieraksts)Māra Rozenberga

   

   

  Tavas saknes tavā zemē

  Vizma Belševica (1931-2005)

  Pēteris Plakidis (1947-2017)

   

  Kamēr svēteļi pār Svēti baltos spārnos slīd,

  Kamēr baltu spārnu blāzmas zilās straumēs krīt,

  Kamēr zilām straumēm Zemgalē plūst pali,

  Esi mierigs. Tici. Zini –

  tava zeme paliks.

   

  Tavas saknes tavā zemē. Tavas pēdas tēva sētā,

  Kamēr tēva sētas jumti

  balto spārnu ēnā svētā.

   

   

   

  XXVI Vispērējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta kora dziesmu apkopojuma izdevums un pilns nošu komplekts pieejams "Musica Baltica" mājaslapā.

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Dziesmu un deju svētki
  Kultūra
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti