Izdota «Latgales pavārgrāmata»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ir apkopoti Latgales reģiona un Krāslavas novada tradicionālie ēdieni un dzērieni, vizuāli krāsainā “Latgales pavārgrāmata”, kuru izdevusi biedrība “Latgales kulinārā mantojuma centrs”. Ideja par šādu grāmatu radās pirms dažiem gadiem.

Izdota «Latgales pavārgrāmata»
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Krupņiks ar guļbim", “Kaladnīks” ar tomātiem, “Pancaks”- šie ir daži no zupu nosaukumiem, kuru pagatavošanas receptes ievietotas jaunajā “Latgales pavārgrāmatā”.

“Kā es raksturotu Latgales ēdienus? Tie ir vienkārši, sātīgi un ļoti garšīgi!” ēdienus raksturo Tatjana Kozažuka, Krāslavas Tūrisma informācijas centra un biedrības “Latgales kulinārā mantojuma centra” vadītāja.

“Grāmatas izdošanas mērķis vienā izdevumā apkopot Latgalei tradicionālos ēdienus, dzērienus, tādējādi attīstot, popularizējot un neļaujot aizmirst Latgales kulināro mantojumu, kas ir mūsu bagātība, kas ir mūsu lepnums. Un mēs gribētu, lai receptes, kas ir apkopotas šai grāmatā noderētu, pirmkārt, mums pašiem, plānojot, ko garšīgu un sātīgu pagatavot vakariņās, gan vēlāk šīs receptes varētu izmantot mūsu bērni, mūsu bērnu bērni.”

Grāmata tapa sadarbojoties “Latgales kulinārā mantojuma centram”, vietējai pašvaldībai un Latvijas Bibliotekāru biedrībai, jo tieši bibliotekāri bija tie, kuri iesaistījās recepšu vākšanā un apkopošanā. Lielāko daļu paveica Krāslavas novada centrālā bibliotēka, tās metodiķe Žaneta Moiseja gan apkopoja receptes, gan arī tās pagatavoja, lai recepšu grāmatā būtu katra ēdiena vizualizācija.

“Man laikam paveicās, jo mana vīramāte, gan arī mamma mana, viņas ir ļoti prasmīgas ēdienu pagatavošanā. Viņas man bija klāt katru reizi ēdienu pagatavošanas procesā. Viņas man ieteica, parādīja, tas notika lauku virtuvē pie manas vīramātes, un es biju arī ne kā izpildītājs, bet kā māceklis, kurš šo te arodu pārņēma no saviem vecākiem.”

Pavārgrāmatā ievietotas vairāk nekā 200 dažādu recepšu, kas tiek gatavotas arī šodien maltītēs, un arī tādas receptes, kuras daudziem Latgalē būs arī kaut kas jauns.

“Tiešām es nebiju nekad zinājusi to, kas pat bija iecienīts manā dzimtā, ko gatavoja labprāt mana vecmāmiņa, to stāstīja man mana mamma, un atkal mana vīramāte man stāstīja to, ko viņa ir iemācījusies no tās vietas, kur viņa pavadīja savu jaunību, ko viņa iemācījusies no tādām jau aktīvām saimniecēm. Man liekas, ka tā grāmata ir ļoti personiska, tāda ģimeniska, jau nerunājot par uzvārdiem, tās bildes un tās receptes katra man asociējas ar kaut ko konkrētu, vai nu tas nāk no kādas konkrētas ģimenes vai no konkrēta cilvēka. Un var teikt, ka katrai bildei ir savs unikāls stāsts, kas ir aizkadrā, kad mēs to gatavojām, kad mēs to fotografējām.”

Latgales pavārgrāmatas pirmajā daļā apkopotas Latgales kulinārā mantojuma ēdienu un dzērienu receptes, bet otrajā daļā Krāslavas novadā dzīvojošo piecu pamattautību receptes, turpina Tatjana Kozačuka.

“Latviešu, krievu, baltkrievu, poļu un ebreju virtuve. Tās ir tās tautības, kas vēsturiski dzīvojušas mūsu novadā, un, apkopojot Krāslavas novada ēdienu receptes, bieži vien radās šaubas, kurai no tautībām attiecināt konkrēto ēdienu, jo šie ēdieni laika gaitā kļuvuši par vietējiem, par savējiem.”

Pavārgrāmata ir 100 lapaspuses bieza un izdota 1500 eksemplāros, to gan nevarēs iegādāties, taču apkopoto materiālu dāvinās gan Tūrisma informācijas centriem, gan Latgales reģiona bibliotēkām, gan ēdināšanas jomas izglītības iestādēm. Taču ar Latgales pavārgrāmatu ikviens var iepazīties arī digitālā formātā, tā ievietota biedrības “Latgales kulinārā mantojuma centrs” mājaslapas sadaļā "Mārketings".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti