Dienas ziņas

Vinnicā sēro par Krievijas raķešu trieciena upuriem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dambji un latvāņi nosprostojuši ceļu taimiņiem un forelēm

Vidzemes upēs sāk attīrīt taimiņiem un strauta forelēm «nedraudzīgos» posmus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Mazās upītes Gaujas Nacionālajā parkā ir nozīmīgas taimiņiem un strauta forelēm, jo gan pati Gauja, gan tās pietekas ir piemērotas lašveidīgo zivju nārstošanai. Taču nereti šīm zivīm ceļošanai traucē ūdeņos sakritušie koki, sanesumi un bebru dambji, tādēļ vairākās upēs Vidzemē sāk tīrīšanas darbus.

Nārsta laiks straujteces mīlošajām zivju sugām ir noslēdzies. Mazie taimiņi un strauta foreles ir paaugušās, tādēļ šis ir piemērots brīdis, lai sāktu Gaujas pieteku attīrīšanas darbus. 

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) pirmo attīra Lenčupes posmu Cēsīs. Tā kā kritēriju, kā pareizi atbrīvot straujteci no nosprostojumiem, ir daudz, eksperti vispirms rūpīgi instruē darba veicējus.

Gadu iepriekš, vēl pirms šo pieteku atbrīvošanas no sakritušajiem kokiem, sanesumiem un bebru dambjiem, veikta upju apsekošana. Cēsu un Siguldas novada teritorijās kopā iezīmētas aptuveni 300 tīrīšanas vietas. 

DAP īstenotā projekta vadītāja Inga Hoņavko sacīja: "No lejteces uz augšu darītāji iet, nonāk pie šī punkta un veic ekspertu noteiktajā intensitātē šo darbu, tas var būt, piemēram, koku sagāzums, kur ir tikai pusīte jāizņem ārā, ir vietas, kur, piemēram, bebru dambis ir 100% jānovāc, lai neveidotos uzpludinājums."

Svarīgi šī darba veikšanā esot arī paturēt prātā, ka izzāģētie un no ūdens izvilktie koki ir jāaiznes attālāk no ūdens.

Vēl būtiskāk ir ar tīrīšanu nepārcensties un saglabāt ekoloģiskos elementus, jo tie veido gan upei, gan dzīvajām radībām tajās nepieciešamās atstraumes un  bedres.

Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas institūta pētnieks Dāvis Ozoliņš skaidroja: "Dabā cilvēks, protams, daudz ko grib sterilu, bet tas lai varbūt paliek katram mauriņš vai piemājas dīķis,  tomēr dabiskās upēs, ja plūst pa meža zemēm, šie koki, viņiem tur ir jābūt, ja pa kādam iekrīt. Protams, upei vajag palīdzēt, kā šādos gadījumos, bet galvenokārt tāpēc, lai ir daudzveidība."

Lai attīrītu kopā 15 Gaujas pietekas, speciālistiem un darba darītājiem tuvāko mēnešu laikā nāksies kopā mērot 95 kilometrus.

DAP īstenotā projekta vadītāja sacīja: "Gleznainas meža upītes. Viņām tas plūdums ir tāds līkumains, dziļas ielejas, šeit ar tehniku vienkārši nav iespējams pārvietoties. Ar tehniku var darīt darbus plašās līdzenumu upēs, kur nav šādu straujteču posmu."

Bez upju tīrīšanas no kokiem un zariem šī projekta laikā vēl turpināsies jau aizsāktā četru upju atbrīvošana no latvāņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti