Ārpus Rīgas

''Kurzemnieka'' galvenā redaktore Daiga Bitiniece par uzņēmēju un amatnieku gada balvu

Ārpus Rīgas

''Ziemeļlatvijas'' galvenā redaktore Ingūna Johansone par Valkas atbalsta kampaņu

Vidumupītes attīrīšana pasargās Ventspili no iespējamas applūšanas

Vidumupītes attīrīšana pasargās Ventspili no iespējamas applūšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 6 mēnešiem.

Lai novērstu iespējamos plūdu draudus un krastu erozijas riskus, šobrīd Ventspilī notiek apjomīgi Vidumupītes attīrīšanas un pārbūves darbi. Dūņas, kas tiek izsūknētas no upes, nonāk speciālos ģeotekstila maisos. Upes gultnes attīrīšanas rezultātā iegūtais materiāls vēlāk tiks izmantots kā komposts.

2010. gadā Ventspils pilsētā tika piedzīvoti plūdi, atceras Ventspils Komunālās pārvaldes direktors Andris Kausenieks. Tad arī kļuva skaidrs, ka jāķeras klāt Vidumupītes tīrīšanai:

„Vidumupīte savāc visus ūdeņus no apkārtējiem, īpaši privātmāju apbūves rajoniem. Apkārtnē ir visādi grāvīši. Ja Vidumupīte aizsērē, tad var applūst ļoti liela teritorija, vismaz ceturtā daļa no pilsētas.”

Ne tik senā vēsturē Vidumupītē ietecējuši notekūdeņi no apkārtējām privātmājām, stāsta Ventspils domes Vides Uzraudzības nodaļas vadītāja Ilga Zīlniece:

„Ja mēs atceramies 2000. gada sākumu, tad, pirms vēl sākās ūdenssaimniecības projekti, kuriem tika piesaistīts Eiropas Savienības finansējums, no ļoti daudzām mājām upītē tika novadīti notekūdeņi. Tā nebūt nav bijusi tā patīkamākā vieta. Tagad visas privātmājas ir pieslēgtas ūdensapgādei un kanalizācijai. Jātiek galā ar pēdējām sekām.”

Izmantojot Eiropas Savienības finansējuma iespējas un piesaistot aptuveni 700 tūkstošus eiro, tagad Ventspils Komunālā pārvalde ķērusies klāt apjomīgajam upes tīrīšanas un pārbūves projektam.

„Ar ekskavatoru te neko nerok. Izmantojam unikālu tehnoloģiju. Šo neattīrīto grunti, kas ir aptuveni 1,5 -2 metri, mēs sūknējam pa upi aptuveni trīs kilometru attālumā. Masu pilda speciālos liela izmēra maisos. Tie ir 60 metrus gari. Tāds neliels futbola laukums,” stāsta Andris Kausenieks.

Kopumā plānots izsūknēt 9 tūkstošus kubikmetru grunts. Pārsūknētas dūņas vēlāk tiks izmantotas kā komposts.

Par ieguvumiem vairāk stāsta Ventspils domes Vides Uzraudzības nodaļas vadītāja Ilga Zīlniece:

„Šobrīd gribam atjaunot upītei dabīgo izskatu un plūdumu. Varbūt varēs izmantot upi kādām aktivitātēm. Tās nebūs peldvietas. Upe bija aizaugusi ar meldriem, pīļu droši vien te vairs nebūs, bet pilsētas ūdeņos viņām arī nav jādzīvo.”

Vidumupītes tīrīšana apzināti notiek ziemas laikā, lai neizplatītos kādas nepatīkamas smakas. Darbi jāpabeidz līdz pavasarim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti