Video: Kā gājputniem mežā uztaisīt putnu būrīšus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Mežos notiek retināšanas darbi, līdz ar to daudziem putniem nav kur apmesties. Kaitēkļi mežiem var nodarīt lielu postu, un putni ir vienīgie, kuri šos kaitēkļus iznīcina. Lai piesaistītu putnus, "Latvijas Valsts meži" (LVM) putniem gatavo speciālus putnu būrīšus, lai dabā un mežos valdītu dabiskais līdzsvars.

Pirmie putni no siltajām zemēm jau ir atceļojuši uz Latviju. Ir pavasaris un īstais laiks būvēt putnu būrīti, taču, to darot, jāievēro dažas lietas. Pavasarī daudzi domā par savas mājas būvniecību, bet raidījums "Vides fakti" noskaidroja, kas ir jāievēro, būvējot mājvietu putniņiem, un kur tā ir jāuzstāda.

Putnu būru uzstādīšanas galvenā nozīme ir, lai dobumperētājputniem būtu piemērotas ligzdošanas vietas.

"Iedomājamies tādu situāciju, jauns priežu mežs (30-40 gadi) un mežā dobumu nav vispār, līdz ar to putniem nav kur ligzdot un, ja mēs gribam šādā mežā kaut kā cīnīties vai ierobežot kaitēkļu izplatību, tad vienīgais veids, kā piesaistīt šos putnus, dobumperētājus, piemēram, zīlītes, mušķērājus, kuru galvenā barība mazuļu barošanas laikā ir tieši kukaiņi un kāpuriņi, tad vienīgais veids, kā to izdarīt, ir taisīt un likt putnu būrīšus," raidījumam "Vides fakti" stāsta entomologs Uģis Piterāns.

Kad mežā ir veikti retināšanas darbi, tad dabisko dobumu kļūst krietni mazāk un putniem nav kur apmesties, savukārt kukaiņi nekur nepazūd, piemēram: zāģlapsene, mūķene, sprīžotāji un, ja to būs pārlieku daudz, tad tie mežam var nodarīt kaitējumu. Putni ir meža sanitāri, un dabā visam vienmēr ir jābūt līdzsvarā, tāpēc ir nepieciešams uzstādīt putnu būrīšus.

"Vispareizāk būtu to darīt rudenī, tāpēc ka pavasarī jārēķinās, ka daļa būrīšu var tikt neaizņemta. Darot to rudenī, iespēja, ka lielākā daļa tiks aizņemta, ir daudz lielāka. Tie, kas rudenī nav uzlikuši, var darīt to tagad un patiesībā likt jau var visur, bet jāskatās tās vietas, kur tam ir jēga. No cilvēka viedokļa, smuks mežs, kur var iet ar čībiņām, ir mežs, kurā vajadzētu likt būrus," stāsta Rolands Lebuss.

"Latvijas Valsts meži" pērn vairāk nekā 2000 hektāru platībā uzstādīja 10 400 putnu būrus, bet to kopējais skaits pārsniedz 50 000, jo vidēji viens pareizi būvēts putnu būris kalpo piecus gadus, bet tie jāiztīra ir katru gadu - nav viegli atrast 50 000 būrīšu.

"Mēs arī praktizējam to, ka, uzliekot būrīti, vai uz būrīša vai koka uzpūšam sarkanu krāsu, jo pēc tam rudenī, ejot to tīrīt, ir vieglāk atrast, bet arī praktizējam to, ka karšu materiālu veidojam, kur ir iezīmētas aptuvenās būrīšu atrašanās vietas," stāsta Vecumnieku meža iecirkņa vadītājs Monvīds Strautiņš.

Taču, gatavojot putnu būri, ir jāievēro dažas lietas. "Taisot putnu būri, tas liekās diezgan masīvs, bet īstenībā tas ir apzināti, jo dēļiem ir jābūt stingriem. Šī ir ļoti nopietna būve. Mājvieta taču! Jā, mājvietai ir jābūt sanaglotām ar labām, pietiekoši garām naglām," stāsta LVM vecākais meža eksperts Kaspars Riže.

Būvējot būri, ir jāizmanto neēvelēti dēļi, jo gludā virsma var neļaut putnu mazuļiem izkļūt no būrīša un tie var aiziet bojā. Vislabāk ir putnu būri būvēt no skujkokiem, jo lapu koku materiāls var vērpties un plaisāt, lai arī cik sauss tas būtu. Būtiski ir būrīša grīdu iestrādāt starp sienām, jo tad mitrums nekrāsies uz būrīša pamatnes un tas kalpos ilgāk.

Monvīds Strautiņš saka, ka jumtiņu taisa ar pārkarītēm, lai mitrums netek uz būrīša sienām.

Katrai putnu sugai būrīši ir atšķirīgi, bet "Mamma daba" mājaslapā var atrast visu nepieciešamo informāciju. Putnu dabiskie ienaidnieki ir mājas kaķi un caunas. Lai putniņus pasargātu, ir jāievēro vēl dažas nianses.

"Tā laipa nav tāpēc, lai te putns uzsēstos, dziedātu vai vēl kaut ko citu darītu. Pārsvarā tā laipa ir, lai aizsargātu, lai plēsoņa nevarētu iebāzt savu ķepu. Caunai ķepa nav gara un plecs sāk traucēt - pienāk, mēģina ķepu dabūt iekšā, tad laipa un jumta pārkare viņai traucē iebāzt ķepu tālu iekšā," skaidro Kaspars Riže.

Dīvaini skan, bet vieni no biežākajiem ligzdu postītājiem ir cilvēki. "Vandālisms mums nav nekur pazudis un nez vai pazudīs tuvākajā laikā. Tāpēc, lai arī tiek uzskatīts, ka divi līdz četri metri skaitās rekomendētais būrīšu likšanas augstums, parkā es nerekomendētu likt tos divus metrus. Neatkarīgi no tā, vai tā ir īpaši aizsargājama putnu suga, vai nav īpaši aizsargājama putnu suga, jebkura apzināta putnu ligzdu postīšana ir kriminālsodāma," stāsta Rolands Lebuss.

Kad putnu būrīši ir gatavi, tad vēl atliek zināt, kur būrīti pienaglot. "Man bērnībā krustēvs mācīja, ka putnu būrim no putnu būra mežā ir jāatrodas vienas putnu sugas dziesmas attālumā, jo tādā veidā viņš iezīmē savu teritoriju. Viņš ar savu dziesmu ievelk apli un tas nozīmē, ka viņam tur pietiks pārtikas," stāsta Kaspars Riže.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti