Ķepa uz sirds

Nežēlība pret dzīvniekiem: vai mocītājiem var piemērot aizliegumu turēt suni vai kaķi

Ķepa uz sirds

Kas ir saudzētava zivīm un citiem ūdens iemītniekiem?

Rudenī jāpievērš uzmanība kaķu veselībai

Vetārste: Kaķi ir meistari veselības problēmu slēpšanā; nereti tās grūti pamanīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kaķim sāp vai ir veselības problēmas, – to saprast var būt izaicinoši, jo kaķis tās nekad neizrādīs atklāti. Ja kaķis slēpjas, neēd, urinē ārpus savas tualetes vai viņam ir ilgstoši palielinātas acu zīlītes, visticamāk, jādodas pie veterinārārsta, Latvijas Radio raidījumā "Ķepa uz sirds" sacīja  veterinārārste Daiga Bokvalde.

Kaķi ir meistari savu veselības problēmu un sāpju slēpšanā no saviem saimniekiem. Saprast, ka kaķim sāp reizēm var būt izaicinājums pat veterinārārstiem, atzina Bokvalde. 

 "Ja jūs pēkšņi manāt, ka jūsu kaķis ir sācis slēpties un līst kaut kādās vietās, kur agrāk nekad nav gulējis, es teiktu, ka ir pamats sākt satraukties un analizēt, kāpēc tā notiek," viņa uzsvēra.  

"Tur varētu būt divi varianti. Viens variants ir, ka viņu kaut kas ļoti biedē, piemēram, jūsu kaimiņš visu dienu taisa remontu un kaķi biedē šī skaņa. Vai arī viņam tiešām ir sākušās nopietnas veselības problēmas, un tāpēc viņš meklē vietu, kur paslēpties un nevienam nežēloties, jo tas ir kaķa dabā," skaidroja veterinārārste. 

Pamats uztraukumam ir arī hroniski, ilgstoši palielinātas acu zīlītes, kas var liecināt par hroniskām sāpēm, redzes nerva problēmām un citām kaitēm. Par iespējamām veselības problēmām var liecināt arī apetītes zudums, agresivitāte, urinēšana ārpus tualetes. 

"Atcerieties vienu lietu – tad, kad jūs pamanāt, ka jūsu dzīvniekam ir slikti, visdrīzāk, ka viņam slikti ir bijis jau trīs vai četras dienas iepriekš. Ja jums nav bijusi iepriekšēja pieredze analizēt saslimšanas simptomus, jūs tos vienkārši neatpazīstat," uzsvēra Bokvalde. 

Visbiežāk kaķi slimo ar urīnceļu problēmām. To pirmais visbiežākais simptoms ir, ja kaķis sāk urinēt ārpus viņa tualetes, ko saimnieki mēdz iztulkot kā uzvedības īpatnību, bet otrs ir bieža urinēšana, ko saimnieki bieži vien vienkārši nepamana. 

"Es teiktu, ka no 20 kaķiem, kuri urinē ārpus kastes, vienam ir uzvedības problēmas un 19 tās ir urīnceļu problēmas. 

Urīnceļu problēmas tiešām ir lielākā daļa no kaķu veselības problēmām, tāpēc ir ļoti, ļoti jāpievērš uzmanība kaķu tualetēm. Zelta standarts ir – uz vienu kaķi divas tualetes, un tiem saimniekiem, kam ir divi kaķi, tās ir četras," skaidroja Bokvalde. 

Jāņem vērā arī, ka kaķu tualetes apakšā, ja tā netiek ļoti rūpīgi dezinficēta, var atrasties dažādi infekciju izraisītāji, tāpēc kaķa smiltīm ir jābūt pietiekami biezā slānī, vismaz pieci līdz astoņi centimetri, lai kaķis neaizrokas līdz kastes dibenam un nesaķer infekcijas. 

Tāpat kaķiem ļoti nepatīk, ja temperatūra telpās nokrīt zem 20 grādiem, tad viņiem bieži sākas šķaudīšanas problēmas, bet aukstā laikā saasināsies jebkura hroniska veselības problēma, norādīja veterinārārste. Rudenī savu uzvaras gājienu svin arī blusas, kas var būt pilnīgi visiem kaķiem, arī tiem, kas dzīvo tikai tīrās iekštelpās. 

Bokvalde uzsvēra, ka saimniekiem nekādā gadījumā nevajadzētu mēģināt ārstēt kaķi pašiem, bet aizdomu gadījumā uzreiz jāvēršas pie veterinārārsta. 

"Ar kaķi vispār nevar būt nekāda pašārstēšanās, jo kaķim ir neliels svars, un gandrīz neviens no tiem medikamentiem, ko lietojam mēs, īsti viņam neder. Paracetamols, piemēram, ir briesmīga inde kaķiem un suņiem," viņa skaidroja. 

Tas, ko saimnieks var darīt, ir parūpēties, lai kaķi ikdienā uzņemtu pietiekamu daudzumu ūdens. Ļoti bieži dzīvokļos dzīvojošie minkas dzer ļoti maz, kas var novest pie nopietnām veselības problēmām. 

Viens no veidiem, kā kaķi mudināt dzert vairāk ūdens, ir – dzīvoklī novietot vairākus traukus ar ūdeni, nelikt tos blakus ēdiena bļodiņai, ūdeni visos traukos nomainīt trīs četras reizes dienā, ieteica Bokvalde. 

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti