Vai zini?

Vai zini, ka Lielvārdes jostā rakstu zīmes neatkārtojas, bet veido stāstu?

Vai zini?

Vai zini, ka populāro grafikas tehniku ofortu izgudrojis viduslaiku bruņu meistars?

Vai zini, kāpēc bite dzeļot mirst?

Vai zini, kāpēc bite dzeļot mirst?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bite dzeļ un mirst. Tas ir neizbēgami, jo bites dzelonim ir 8–10 atskabargas. Atšķirībā, piemēram, no lapsenēm, kuras  dzēlienus var veikt gandrīz kā šujmašīnas jeb vienu pēc otra.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Ja man būtu dota iespēja uz pāris minūtēm saprast bišu valodu un uzdot tikai vienu jautājumu, tad es kādai bitei pavaicātu: vai viņa zina, ka dzeļot mirs? Bite bez vajadzības nekad nedzeļ. Tā to dara, tikai aizstāvoties, sargājot savu māju vai izpaužot savus untumus sliktos laika apstākļos.

Bitēm un cilvēkiem ir daudz kopīgu instinktu. Kā tas izpaužas saistībā ar dzelšanu? Piemēram, ja mēs dzīvojam mājā, mūs taču īpaši neuztrauc, kas pārvietojas pa ceļu, ja vien kāds svešinieks neizdomā ienākt mūsu sētā un – kur nu vēl neaicināts! – vērt vaļā nama durvis. Tad mēs esam izbrīnīti un reakcijas var būt dažādas. Tā ir arī ar bitēm: ja kāds neaicināts lien stropā, viņas var kļūt piktas.

Vēl kāds piemērs iz dzelšanas jeb runājot par piktumu: ja mēs vasaras tveicē guļam mājas verandā un kāds atver logus, durvis un noņem segu, mēs esam priecīgi un pateicīgi. Bet, ja ir drēgna diena... Nu, tad mūsu reakcijas var būt "dzēlīgas" gan vārdos, gan darbos. Tāpat ir ar bitēm, ar kurām nekad neko nevar zināt. Un es joprojām nezinu – vai bite zina to, ka dzeļot mirs!

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti