Uz 500 bezmaksas radona detektoriem pieteikts divkāršs mājokļu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 2 mēnešiem.

Noslēgusies elektroniskā pieteikšanās bezmaksas radona testa veikšanai Latvijas mājsaimniecībās, vēsta Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Jūlija Ņikitina. VVD Radiācijas drošības centra (RDC) projektam uz 500 bezmaksas detektoru skaitu pieteikti 1099 mājokļi, līdz ar to tikai pusei būs iespēja piedalīties pētījumā.

Lielākais potenciālo radona pētījuma dalībnieku skaits bijis Pierīgā un Latvijas lielajās pilsētās. Mazāk radona testam pieteiktas dzīvesvietas laukos, īpaši Latgalē. Aptuveni puse pētījumā pieteikto mājsaimniecību ir privātmājas un viensētas.

Līdz Lieldienām RDC izvērtēs sniegto informāciju un sazināsies ar dzīvesvietu īpašniekiem par dalību pētījumā, 500 mājsaimniecībām piešķirot bezmaksas  radona alfa treku vienreizlietojamos detektorus, kas 6 līdz 10 mēnešus dzīvojamo ēku pirmajos stāvos vai apdzīvojamās puspagraba telpās mērīs radona koncentrāciju.

Decembrī pētījumā iesaistītajām mājsaimniecībām detektori būs jāatgriež RDC, lai centrs varētu tos nosūtīt uz Zviedrijas laboratoriju, kurā notiks datu nolasīšana. 

Nākamā gada pavasarī VVD plāno informēt pētījumā iesaistītās mājsaimniecības un sabiedrību ar radona līmeni Latvijas teritorijā.

Projekta ”Radona gāzes mērījumi Latvijas mājsaimniecībās 2016.gadā” mērķis ir novērtēt situāciju Latvijā un apzināt teritorijas ar iespējamu paaugstinātu radona līmeni. Līdz 2018 gadam valstij jāizstrādā radona rīcības plāns, kas paredz dažādu ieteikumu sniegšanu radona līmeņa kontrolei ēkās un dzeramajā ūdenī, kā arī pasākumus radona līmeņa samazināšanai vietās, kur tas ir nepieciešams.

Ņemot vēra Latvijas teritorijas ģeoloģisko uzbūvi, radona izplatības problēma mūs valsti skar salīdzinoši maz, tomēr nav izslēgts, ka arī Latvijā varētu būt vietas, kurās radona līmenis mājokļos ir paaugstināts.

Līdz šim Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, radona gāzes mērījumi dzīvojamās ēkās tik plašā mērogā nav veikti. Pētījumu  finansē Starptautiskā atomenerģijas aģentūra. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti