Dienas ziņas

ASV piemin Covid-19 upurus

Dienas ziņas

Smiltsērkšķu eksportu pandēmija neapdraudot

Gada ģeovieta – Staldzenes stāvkrasts

Staldzenes stāvkrastu pamazām paņem jūra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Staldzenes stāvkrastu šobrīd atdodam jūrai – ik gadu vismaz vienu metru. Tieši tādēļ 6 kilometrus garais jūras krasta posms Ventspils pusē šogad ekspertu balsojumā izvēlēts par 2021. gada īpašo ģeovietu.

Biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks” ik gadu apkopo ģeologu un dabas pētnieku viedokļus un kādam Latvijas īpašam dabas veidojumam piešķir gada ģeovietas nosaukumu. Mērķis ir tam pievērst sabiedrības uzmanību, veicinot neparastās vietas apskati.

Ekspertu balsojumā šogad bija liela vienprātība, un starp vairāk nekā desmit vietām Latvijā par īpaši apmeklējamu objektu eksperti atzinuši Staldzenes stāvkrastu, kas atrodas desmit minūšu braucienā no Ventspils.

Biedrības ''Ziemeļvidzemes ģeoparks'' pārstāvis Dainis Ozols sacīja: ''Ģeologu un ģeogrāfu vidū notika balsošana, bet šogad Staldzene diezgan pārliecinoši ieguva savu pirmo vietu!''

Šogad gada ģeovieta atrodas Kurzemē, pirms gada tā bija iezīmēta Latgalē, vēl pirms tam – Vidzemes jūrmalā. Staldzenes stāvkrasts nav viens punkts, tas ir sešus kilometrus garš krasta posms, ko vietējie ļaudis novērtējuši kā īpašu un izmanto savām pastaigām. Krasta augstums te sasniedz astoņus metrus, bet senāk tas bijis vēl augstāks – pat 12 metru.

Diemžēl Staldzenes stāvkrasti ir pakļauti neizbēgamai erozijai. Jūrā ieskalo senos ceļus un ēkas.

Tieši šim faktam ģeologi vēlas pievērt uzmanību, tāpēc uzteic šādas vietas labiekārtojumus, lai krastam būtu piekļuve. Savukārt dabas aizsardzības dienesti būvniecību dabas liegumos nepieļauj.

Tikmēr Ventspils komunālajiem dienestiem jāatrisina jautājums: kā interesentiem nokļūt līdz jūrai, neizpostot tur esošās vērtības. Šogad plānots izveidot jaunu piekļuves vietu jūrai, jo vienīgās kāpnes, kas ļauj nokļūt pie krasta, vētras gadu no gada salauž un izposta. Tādēļ tiks izbūvēta koka laipa pa izžuvušas un līdz šim aizaugušas upītes gultni. Šādu risinājumu atbalstījušas visas uzraudzības organizācijas.

Publisks pasākums, veltīts Latvijas 2021. gada ģeovietai, plānots septembra nogalē, kad pasaulē atzīmē Ģeoloģiskā mantojuma dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti