Labrīt

Deviņdesmitie. Baltam būt nav iespējams – "Tranzīta" versija

Labrīt

Deviņdesmitie. Savējie atcerēsies: „Operas meitene” - Parks

Viens no meklētākajiem interneta vārdiem Somijā 2016.gadā

Somijas ezera roņi pērn kļuvuši par interneta zvaigznēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kas ir 2016. gadā viens no internetā meklētākajiem vārdiem Somijā - populārāks par "Brexit" un ASV prezidenta vēlēšanām? Tas ir saistīts ar Saima ezera pogaino roni.

Aizgājušajā gadā Somijā dabas draugu visskatītākais video bija tiešraide no Saima ezera akmeņainā krasta. Divu pogaino roņu laiskajai atpūtai saulē maija mēnesī sekoja divi miljoni skatītāju. Kopā skatīšanās laiks sasniedza gandrīz vienu miljonu stundu. Dabā Saima ezera roni ierauga tikai retais. Interneta tiešraide guva milzīgu popularitāti, un, līdz ko viens vai divi roņi parādījās uz klints, ziņa nekavējoties pāršalca gan sociālos, gan nacionālos medijus.

Tiešraides kamera "Norppalive" 2016. gadā bija internetā meklētākais vārds, apsteidzot tādas tēmas kā "Brexit" vai ASV prezidenta vēlēšanas, liecina interneta vietnes "Google" statistika.

Roņu kameru uzstādīja un nodrošināja Pasaules Dabas fonda Somijas nodaļa. Kameras atrašanās vieta tika turēta noslēpumā. Tiešraides kampaņas mērķis bija iepazīstināt cilvēkus ar apdraudētā roņa dzīves vidi un ikdienu.

Somijas lielākajā ezerā dzīvo apmēram 300 pogaino ronņu, un šis ir viens no mazākajiem roņu dzimtas dzīvniekiem pasaulē.

Viens no kamerā redzamajiem roņiem bija pētniekiem jau zināma roņu mātīte Sīri. Par vārdu otrajam ronim – paprāvam tēviņam, kas kameras priekšā gozējās regulāri, tika izsludināts konkurss. Balsojumā uzvarēja vārds Pullervo. Viena mēneša garajā tiešraides laikā Pullervo apciemoja ūdris, putni un jau minētā roņu mātīte.

Visi pasaules saldūdeņos dzīvojošie roņi sastopami vien piecos ezeros: Saima ezerā Somijā, Ladogas un Baikāla ezeros Krievijā, kā arī Aļaskas Iliamna un Kanādas Sela ezerā. Nesen Somijā pabeigta unikāla dokumentālā filma par visiem pasaules saldūdens roņiem. Roņu filmētājs Juha Taskinens (Juha "Norppa" Taskinen) un roņu pētniece Mervi Kunnasranta trīs gadus pavadīja, apceļojot visus ezerus, kur roņi dzīvo. Abi filmas veidotāji ir arī aktīvi roņu aizsardzības projektu atbalstītāji, Taskinens piedalījies arī roņu tiešraides kameras nodrošināšanā.

Aizgājušais gads pogainajiem roņiem bija auglīgs, un arī šī pavasara mazuļi, šķiet, būs glābti, sākoties ziemīgajiem laika apstākļiem.

2016. gadā Saima ezerā tika saskaitīti 86 mazuļi. Tas ir lielākais jaundzimušo skaits pēdējo 30 gadu laikā. Liela daļa roņu mātīšu bija iecienījušas tieši cilvēku talkās izveidotās mākslīgās ligzdas.

Roņu tiešraides kameras pārraide skāra daudzus. Saima ezera apkārtnes iedzīvotāji un vasarnīcu īpašnieki apsolījušies šogad zvejas tīklus neizlikt. Pogainā roņa lielākais drauds joprojām ir zvejas tīkli un silti laika apstākļi, kad nokusis ledus. Pogainā roņa dzemdību laiks ir gada astotā un devītā nedēļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti