Ķepa uz sirds

7. decembra "Ķepa uz sirds"

Ķepa uz sirds

Kā saimnieks var redzēt kur pārvietojas viņa suns? Ķepa uz sirds testē GPS

Kas ir melnais Dorians, kurš savus saimniekus uzpasē kā īsts sargsuns?

Sējānu ģimenes mīlulis kaķis Dorians pieskata saimniekus kā īsts sargsuns

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Melns kaķis nes nelaimi? Muļķības! Sējānu ģimene savam mīlulim Dorianam var tikai un vienīgi pateikties – viņš savus saimniekus pieskata kā īsts sargsuns un mīlestību savējiem netaupa.

Sējāniem šis gads bijis neticami veiksmīgs. Sanitas un Andra kopīgi veidotais muzikālais projekts bērniem “Vilkam tāda dvēselīt” ieguvis "Zelta mikrofona" balvu kā labākais bērnu mūzikas albums, savukārt pats uzvedums sāk iekarot Eiropu – tas izrādīts Beļģijā, Nīderlandē, Vācijā un pavasarī dosies uz Skandināviju.

"Pēc Dziesmusvētkiem notika ļoti daudzi koncerti Latvijā, uzvedums tika izrādīts laikam 17 reizes Latvijā un visās lielajās koncertzālēs. Visur, kur mēs tikām aicināti, mēs tiešām centāmies arī aizbraukt un parādīt šo uzvedumu," stāsta Doriana saimniece Sanita Sējāne.
"Bērni uz skatuves jūtas tik drosmīgi un spēcīgi, un varoši tieši kā tie vilki. Bērniem patīk iejusties citos tēlos, būt kaut kam citam, nevis cilvēkam."

“Vilkam tāda dvēselīt” ir stāsts par cilvēcību un ko par to varam mācīties no šķietami mežonīgajiem, bet patiesībā tik lojālajiem vilkiem, jo vilks taču ir radinieks cilvēka labākajam draugam – sunim. 

"Vilkiem savā barā ir tāda hierarhija un tādi noteikumi, kas reizēm būtu vēlami cilvēku barā, ka tik skaidrs tas viss būtu, kā viņiem ir jāuzvedas, kādas ir attiecības starp vecāko paaudzi un jaunāko paaudzi, kādas ir medību stratēģijas. Pieņemsim, ka mēs ejam uz veikalu iepirkties vai kurš iet, kurš neiet, - viņiem tās ir medības," skaidro Doriana saimnieks Andris Sējāns. "Reizēm gribas padomāt, kas tad ir vairāk mežonīgs: vai tas ir tas dzīvnieks no meža, vai varbūt tomēr cilvēks brīžiem uzvedās daudz mežonīgāk, vai arī varbūt tāds vilciņš reizēm uzvedas daudz cilvēcīgāk nekā tas cilvēks, vai ne?"

Bet kas ir bara vadonis Sējānu ģimenē? Melns, trīspadsmit gadus vecs kaķis, kuru respektē visi tuvējo māju suņi, kaķi un omītes, jo, kad tuvojas Dorians, labāk viņam ceļu nešķērsot.

Sējānu ģimene un kaķis Dorians
Sējānu ģimene un kaķis Dorians

"Viņš nerespektē nevienu suņu kārtas pārstāvi, kas šeit parādās, bet viņš jūt visu laiku tādu pienākumu sargāt savu saimnieci Everitu un sargāt jebkuru, kas ir viņa ģimenē. Viņš vienkārši uzvedas kā tāds suns, un, ja te parādītos sētā viens vilks, viņam būtu – ha, man te dobermanis sakoda kāju, nu un? Tūlīt es jūs visus aizdzīšu atpakaļ tajā mežā," stāsta Andris.

Doriana nešpetnais raksturs ne vienmēr nostrādā viņam par labu. Reiz kaķim gadījās saķerties ar dobermani, un pēc šīs cīņas Dorians kļuva klibs. Tas gan viņam sāpes nesagādā, toties rada kārtīgu kara traumas iespaidu un līdz ar to cieņu no visiem, kas minku satiek.

"Kad mums bija mājas rekonstrukcija, mēs nolēmām viņu atstāt šeit, jo te bija viena telpa palikusi apdzīvojama ar apsildāmo grīdu, un tad Dorians bija brigadieris, viņš bija galvenais. Šeit nāca brigādes, mainījās, un tur kāds lika jumtu, kāds iekšdarbus vai ko, un visas tās brigādes viņu reāli respektēja, jo viņš te bija, viņš skatījās, viņš sargāja māju, lai te viss notiek," stāstu turpina Sanita. "Mēs runājām, ka viņu uzskata te par tādu Marijas ielas karali. Mellais, te mellais valda. Viņš te pieskata visus kaķus, suņus."

Īpaši cītīgi Dorians uzmana Sējānu vecāko meitu Everitu. Tieši viņa par kaķi uzņēmusies lielākās rūpes. Kad Dorians ienāca ģimenē, Everitai bija tikai pieci gadiņi, tādēļ minka trīspadsmit gadu laikā piestrādājis gan par auklīti, gan apsargu, gan skolotāju. 

Everita stāsta, ka agrāk Dorianam lielāks respekts bijis pret tēti, jo tieši viņš aprūpējis kaķa rētas, bet tagad, pēc Everitas domām, Dorians tieši viņu uzskata par galveno saimnieci.

"Ir forši, ka man ir, ar ko parunāt, jā, jo vecāki ar mani nerunā," smej Everita. "Nē, nu, tā ir papildus atbildības sajūta, kad zinu, ka man ir jāaizbrauc mājās, ja neviena nav mājās, vai arī tad man ir jāsazvana kāds, kurš viņu pabaros." 

Starp citu, Dorians tik tiešām varētu strādāt bērnudārzā – mājās viņš kļūst par sirsnīgāko, mīļāko kaķi pasaulē – un nav ne miņas no tā mistiskā bandīta, par ko Dorians uzdodas ārā.

"Viņš ir piedzīvojis Madariņas piedzimšanu, viņš ir piedzīvojis arī, kad Eremijs bija ļoti maziņš, būtībā viņš ir uzaudzis ar mazu bērnu uz ķepām, un līdz ar to viņam ir bija baigais respekts pret bērniem," stāsta Sanita. "Dzīvnieciņš mājās, tas ir tik svarīgi tiem bērniem. Viņi iemācās rūpēties par kādu, viņi arī savā starpā kaut kā, man likās, tādi draudzīgāki palika."

"Dorians ir vienīgais, kas pēc darba vakaros, kad esam atnākuši mājās, spēlējās ar Madaru," papildina Andris.

Varbūt Dorianam tiešām ir vairākas dzīves un katrā no tām – sava personība? Lai nu kā, peles, vāveres un pat sikspārņus pie durvīm Dorians vairs nenes, jo medību un kautiņu vietā taču gribas daudz vairāk laika pavadīt ar savējiem.

"Viņš ir pilntiesīgs ģimenes loceklis. Viņš piedalās visā un visur," uzsver Sanita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti