Dienas ziņas

Māja-kuģis pārvietots uz iekšzemi

Dienas ziņas

Sola celt pedagogu algas jau septembrī

Talka dabas liegumā "Jaša"

Sakopj dabas lieguma teritoriju pie Jašas upes, kurā ūdens līmenis ir kritisks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Dabas lieguma teritorijā Preiļu novadā Jašas upē aizvadīta Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) rīkota talka. Tā kā upe tek cauri mežam, tajā ir daudz sakritušu koku, kas veido aizsprostus un traucē upes tecējumam. Gan aizsprostu, gan uz upes uzcelto hidroelektrostaciju dēļ šobrīd ūdens līmenis upē ir kritisks. 

"Liegums ir izveidots, lai aizsargātu gravu nogāžu mežus, ko mēs šeit redzam, un,

pateicoties šim īpašajam mikroklimatam, šeit ir ļoti daudz dabas vērtību.

Un šeit arī ir aizsargājams biotops - upju straujtece, līdz ar to šodien mēs visi esam šeit. Pats galvenais uzdevums, lai upei būtu labi, viņai ir jāatjauno tecējums. Kā saka eksperti - ja jūs dzirdat, ka upe čalo, tātad viņai viss patīk un viss ir kārtībā," stāstīja DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize.

Visapkārt Jašas upes krastos ir nogāžu un gravu meži, tādēļ, kokiem novecojot un lūstot, tie krīt iekšā upē. No sakritušajiem kokiem upē veidojas aizsprosti, līdz ar to tās tecējums ir niecīgs un ūdens līmenis kritisks. Šobrīd upi iespējams pat izbrist kājām.

"Pirmkārt, šogad ir tāds ļoti sauss gads un ir ļoti zems līmenis visās ūdenstilpēs, tā ir viena lieta, bet, pateicoties tam, mums arī tagad varbūt vieglāk ir tos kokus izvākt. Otra lieta ir tā, ka Jaša ir regulēta upe, uz tās ir uzbūvētas divas hidroelektrostacijas. Tas, protams, ir cilvēku faktors, kas arī ietekmē upi un līmeņa svārstības, darbinot HES," skaidroja Zeize.

Viens no hidroelektrostaciju īpašniekiem uzsver, ka saimniecisko darbību veic pēc likumā noteiktās kārtības. Tomēr DAP pārstāve teic, ka situāciju tuvākajā laikā vērtēs nozares eksperti. Tāpat uzmanība pievērsta no upes izvākto koku un zaru novietošanas vietām. Tos svarīgi iznest upes krastā virs palu zonas, lai pavasarī koki un zari netiktu ieskaloti atpakaļ upē.

"Mēs arī konsultējāmies ar ekspertiem, kā būtu darīt vislabāk, jo jāsaprot, ka arī kokā ir dzīvība. Tur, kur ir koki kaut kur maliņā, tur arī ir slēptuve zivīm, tur ir daudz dzīvības. Un tas jau tikai palielina šo bioloģisko daudzveidību tieši šajā vietā. Tāpēc katrs sanesums tiek vērtēts atsevišķi - kas tiek atstāts, vai var atstāt, vai vispār var pacelt un stāvajā krastā kaut kur uznest.Galvenais, lai nenosprostotu tecējumu un neradītu atkal jaunu iespēju ķerties zariem un kokiem pie tā visa," stāstīja Zeize.

Talkas Jašas upē rīkotas arī iepriekš, šoreiz kopta viena no problemātiskākajām zonām ar vislielākajiem aizsprostiem teju 700 metru garumā. Līdz ar šo talku darbs nebeidzas, un arī turpmāk upē regulāri notiks sakopšanas talkas.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti