Dienas ziņas

Latvietis sasniedzis neoficiālu niršanas rekordu

Dienas ziņas

Liepājas ostu atstās ASV sankciju sarakstā iekļauts Krievijas kuģis

Aicina priežu pumpurus ievākt pareizi

Sācies priežu pumpuru laiks. Kā tos ievākt saudzīgi un pareizi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai arī arvien vairāk pieaug sabiedrības interese par veselīgu dzīvesveidu, tomēr zināšanu par dabas veltēm un to lietošanu trūkst. Viena no šādām mazāk izzinātām vērtībām ir priežu pumpuri. Nozares speciālisti stāsta, ka to ievākšanu jau var sākt, taču aicina cilvēkus būt saudzīgiem un neradīt kaitējumu mežiem – jo īpaši neplēst pumpurus priežu jaunaudzēs.

Ludzas novada iedzīvotāja Sandra Novika dabas veltes izmanto mājražošanā. Sākotnēji ar paziņu un interneta palīdzību apgūtas senās tradīcijas, un gan priežu čiekuru, gan pumpuru tējas un sīrupi gatavoti ģimenei, līdz pamazām uzsākta uzņēmējdarbība un dalība tirdziņos.

Par priežu pumpuru ievākšanu gan mājražotājai zināšanu trūkstot, un viņa norādīja, ka gribētos, lai nozares speciālisti vairāk izglīto sabiedrību. "Es nezinu, kā tos pareizi lasīt, lai mēs nenodarām arī skādi mežam un kokiem," pauda mājražotāja.

To, ka priežu pumpuri noder veselības stiprināšanai, taču ir svarīgi tos ievākt pareizi, uzsvēra arī uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” (LVM) pārstāvis Vilnis Otvars.

Kategoriski aizliegts pumpurus plēst jaunaudzēs, jo īpaši – no jauno priedīšu galotnēm.

"Ir dzirdēts, ka ir nopostītas pat veselas jaunaudzes, praktiski, kā gājuši, tā visi gala pumpuri ir nokniebti. Tas traucē augšanu, traucē kokam," norādīja LVM Madonas iecirkņa mežkopis Vilnis Otvars. 

Noteikumi paredz, ka priedei, no kuras ievāc pumpurus, jābūt vismaz trīs metrus augstai. Mežu speciālists tā noteikšanai izmanto paša pielāgotu makšķeri, savukārt iedzīvotājiem iesaka pie koka izstiept roku un pēc izjūtām šo garumu reizināt vismaz divas reizes.

Kniebjot pumpuriņus priedes apakšējos zaros, kokam nekādi bojājumi netiks nodarīti, skaidroja Vilnis Otvars. Tāpat pumpurus droši varot iegūt vietās, kur veiktas jaunaudžu kopšanas, krājas kopšanas un kailcirtes.

Lai arī šī ziema atšķirībā no iepriekšējām ieilga, pumpuru veidošanos tas neietekmēja, un tos jau var vākt.

Jāatceras, ka priežu pumpurus un jebkuras citas dabas veltes saudzīgi drīkst ievākt savās, “Latvijas Valsts mežu” teritorijās vai iepriekš vienojoties un saskaņojot darbību ar mežu īpašniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti