Raķupē rūpējas par lašveidīgo un upes nēģu populāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai veicinātu dabisku zivju resursu atjaunošanos un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Kurzemes reģionālā administrācija Raķupē, dabas lieguma “Raķupes ieleja” teritorijā, paplašinājusi iepriekš mākslīgi ierīkoto nārsta vietu lašveidīgajām zivīm un nēģiem, informē DAP pārstāvis Dzintars Ozols.

Raķupe zivju daudzveidības ziņā ir viena no bagātākajām upēm Kurzemē, taču upē līdz pat 2015. gadam bija maz oļainu straujteču, kas zivju, it īpaši – taimiņu (Salmo trutta), strauta foreļu (Salmo trutta fario) un upes nēģu (Lampetra fluviatilis)nārstam un mazuļu attīstībai ir vispiemērotākās. Līdz tam nēģi un lašveidīgās zivis izmantoja oļainas vietas upē, kas izveidojušās pie tiltiem, pārbrauktuvēm, taču šādu vietu upē bija maz, tādēļ papildus dabiskajām nārsta vietām 2015. un 2016. gadā ierīkoja mākslīgo nārsta vietu, izveidojot oļainu straujteci aptuveni 30 metru garā upes posmā.

Patlaban, balstoties uz līdzšinējo pozitīvo pieredzi, šī nārsta vieta paplašināta vēl par aptuveni 30 metriem. Tās paplašināšanai izmantota rupja grants-oļi, akmeņi (225 m3) un 25 atsevišķi akmeņi (0,5-1 m3), kas izvietoti upes gultnē. “Divu gadu laikā redzamas ievērojamas pārmaiņas lašveidīgo un upes nēģu populācijā.

„2016. gadā upē novērota intensīva upes nēģu nārstošana, kas vedināja domāt, ka konkrētās nārsta vietas izvēle bijusi pareiza un to nepieciešams ievērojami paplašināt, lai nākotnē sekmētu šo zivju resursu atjaunošanu,” uzsver Ozols.

Savukārt, lai palielinātu DAP darbinieku operativitāti un efektivitāti reidos uz ūdeņiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, fiksētu nelikumīgas darbības un nodrošinātu sugu un biotopu aizsardzības režīma ievērošanu, tostarp dabas liegumā “Raķupes ieleja”, iegādātas divas gumijas laivas, viena airu laiva un divas meža kameras.

Pārvalde aktivitātes īstenojusi ar Zemkopības ministrijas Zivju fonda finansiālu atbalstu projektos “Nārsta vietas paplašināšana”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti