Putnu seriāla 2. sērija: Ģimenes spēlēšana un Bubinatori

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pagājušajā nedēļā pieci.lv sāka stāstīt par aizsargājamo putnu dzīvi, ko var vērot Latvijas Dabas fonda tiešsaistes kamerās. Dabasdati.lv var sekot līdzi melno stārķu, jūras ērgļu, vistu vanagu un vēl divām jaunām ligzdām — zivjērgļu un ūpju ģimenes dzīvei. Šonedēļ atklājies, ka jūras ērgļu pāris Raimis un Meitene tikai spēlē ģimenes dzīvi — viņiem pēcnācēju nebūs; vistu vanagiem ir jau divas olas, bet ūpju mazuļus piedāvā saukt par Bubinatoriem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pusdienas saule un jūras ērgļu pāris Raimis un Meitene, kā tos nosaukuši foruma dabasdati.lv lietotāji, aizvien ir kopā. Forumieši pamanījuši, ka putnu pāris iejuties ligzdā —— to kārto, nes jaunus sausas zāles kumšķus un palielākus zarus, ar skatienu apseko apkārtni. Tiesa gan, ligzdā viņi nemēdz ilgi uzkavēties. Bijuši arī vairāki pārošanās mēģinājumi, taču pagaidām olas nav izdētas.

Kamēr ligzda tukša, tikmēr to, kā dabasdatu.lv forumā smej vērotājs Māris, apciemo melnsvārči jeb kraukļi, kuri ligzdā ievieš savu kārtību. Pārcilā sausos salmus un atpūtina kājas pēc lidojumiem.

Taču esot cerība, ka aprīlī ligzdā varētu parādīties ola. Vai tā būs? Ornitologs Jānis Ķuze tā nedomā.

"Ja mātīte taisītos dēšanai, tad viņa ligzdā sēdētu daudz ilgāk, iesildītos. Tas, ko mēs pašlaik redzam, ir vairāk tāda ģimenes spēlēšana, ko bieži dara it īpaši nepieaugušie putni, un arī no šiem diviem putniem mātīte ir nepilnīgi pieaugusi. Es domāju, ka viņi pavasarī padzīvosies un sezonas beigās būs redzami arvien retāk," saka Ķuze.

Tikmēr vistu vanagu ligzdā jau sākusies perēšana. Tur ir pilsētnieku pāris (pilsētnieku, jo tā ir vienīgā no tiešsaistes ligzdām, kas atrodas Rīgā) Margo un Misters Y Papiņš.

Pašlaik ligzdā ir divas olas, kuras uz maiņām sargā vecāki. Ligzdā  notiek aktīva ģimenes dzīve. Iespējams, varam sagaidīt vēl vienu olu. Foruma "dabasdati.lv" lietotāji novērojuši, ka vistu vanagu pāris olas atstāj nepieskatītas uz vairākām minūtēm, tomēr vienmēr atgriežas. Bieži vien kaut kas ir paņemts līdzi. Raksta Mega2:  "Papiņš beigu beigās apgūlās — sanesis lielus kokus un koka mizas, ka nevar normāli pastaigāt, 2x uzkāpa virsū oļukam, labi, ka kāja saslīdēja starp abām (pilnīgi auksti sviedri pārskrēja pār pieri)."

Šonedēļ ir vēl viens jaunums — ir divas jaunas tiešsaistes kameras! Zivjērgļu kamera, tur ligzda gan vēl ir tukša, bet viņiem būtu jāierodas tuvākajās dienās, un ūpju pāris.  

Ūpju ligzda atrodas 10 m augstumā kādā no eglēm Kurzemes pusē. Tā ir mākslīgi veidota un ir tik liela, ka tajā varētu saritināties pieaudzis cilvēks. Nu, tā teikts forumā. Jau ir izdētas trīs olas, un ornitologs Ķuze saka, ka jaunie ūpji varētu izšķilties aprīļa beigās.

Ja runājam par vārdiem, tad forumieši vēl nav vienojušies par to, kā ūpjus saukt. Vien lietotājs Murķelis piedāvā atvasināt ūpju latīnisko nosaukumu Bubo Bubo un saukt tos par Bubo ģimeni — Buba, Bubis un mazie Bubinatori. Kā tad tur būs, to skaidrosim nākamajās sērijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti