4. studija

4. studija

4. studija

Kāpēc cilvēks, neraugoties uz 36 gadu darba stāžu, nesaņem pensiju?

Vai pratīsiet uztaisīt putniem ērtu būrīti, nevis zārciņu?

Putnu būrītis, kas nekļūs par kaķu barotavu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Putni jau sākuši ligzdot, bet aktīvākais periods, kad putniem saasinās “dzīvokļa jautājums”, ir aprīlis. Izliekot būrīšus mežos, parkos, dārzos un lauku sētās, kur trūkst ligzdošanai piemērotu vietu, mēs nodrošinām putnus – dobumperētājus – ar papildu ligzdvietām. Taču ornitologi LTV raidījumā "4. studija" skaidroja, ka mēdz gadīties, ka labs nodoms, uzstādot nepiemērotu putnubūri, var nevis palīdzēt, bet gan apdraudēt putnu dzīvību.

ĪSUMĀ: 

Arī veikalā iegādāts putnu būrītis var kaitēt putna dzīvībai 

Putniem, kuri ligzdo dobumos, vairs nav tik daudz, kur ligzdot, jo kokos trūkst dobumu. Izliekot putnu būrīšus, mēs palīdzam aizvietot šo dobumu trūkumu dabā.

Putnu būrīšus var izvietot gan mežā, gan arī pilsētā. Tā putniem rodas iespējas atrast savas mājas, kur ligzdot.

"Prieks par tiem cilvēkiem, kuri vēlas putniem palīdzēt. Kuri vai nu iegādājas būrīšus veikalos, vai nu izgatavo paši. Bet bieži ornitologi novēro kļūdas, kur cilvēki, nezinot putna prasības pret būrīti, pērk vai ņem to, kas pagadās, tādējādi reizēm putniem pat nodarot skādi, nevis labumu," skaidroja Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedrs Valdis Zariņš.

"Katru gadu mēs saskaramies ar to, ka veikalos piedāvājumā ir ļoti daudz nepareizu putnu būrīšu. Un tam mēs gribam pievērst uzmanību. Gan veikalos, gan arī paši taisa nepareizus būrīšus, kas ir galvenokārt nevis dizainiski nepareizi, bet tieši putnu drošību apdraudoši," uzsvēra Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Agnis Bušs.

No būrīša par zārciņu

Valdis Zariņš skaidroja, ka klasiskākais būrītis, ko pazīst visi, ir strazdu būrītis. Speciālists uzsvēra, ka nereti cilvēki kļūdās, būrītim pie ieejas piestiprinot kociņu.

"Kociņš nav domāts strazdam, tā ir cilvēku iztēle, ka putnam tas noderētu. Īstenībā tā ir kaitniecība, jo tur nosēžas žagata vai vārna un pēc tam apēd mazos strazdulēnus," sacīja Zariņš.

"Mēs uztaisām nevis putnu būrīti kā drošu mājvietu putniem, bet gan drīzāk kā kaķu barotavu vai žagatu barotavu, un citos gadījumos arī tādu kā zārciņu putniem. Vienkārši putni tur ligzdo un pēc tam netiek ārā," skaidroja Bušs.

Kā stāstīja Valdis Zariņš, būrīša iekšpuse nekādā ziņā nedrīkst būt gluda, tai ir jābūt izklātai ar skaidiņām, jo mazie putniņi vēl nemāk lidot, un, lai no būrīša tiktu ārā, viņi ar nadziņiem rāpjas līdz caurumiņam un tad izlec ārā. "Tādēļ iedomājieties, ja šis būrītis ir no plastmasas vai no gluda finiera, vai putniņa nadziņiem ir kur ieķerties, lai tiktu ārā no būrīša? Atbilde – nē, nav!" uz bieži pieļauto kļūdu norādīja Zariņš, piebilstot, ka ir skumji, ka putniņi tur arī paliek tik ilgi, kamēr kāds atkal būrīti iztīra.

"Var smieties par cilvēkiem, kuri Ķīnā vai kur ir iedomājušies, kā Baltijā putni ligzdo, un uztaisa šos plastmasas būrus ar slīdīgām virsmām. Tas ir kā taisīt betona peldamriņķi cilvēka glābšanai," pauda Zariņš.

Svarīgākais – ik gadu būrīti iztīrīt

Daudz svarīgāka par jauna būrīša izgatavošanu ir visu veco būrīšu iztīrīšana no pagājušā gada ligzdām, kurās ir pilns ar parazītiem – spalvgraužu, blusu oliņām, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai būrītis ir divdaļīgs, izjaucams, jo to katru gadu martā varēs iztīrīt.

Ja to neizdara, tad nākamo ligzdiņu putni uzbūvēs pa virsu un mazuļi jau būs gandrīz pie pašas ieejas. Tad kaķim atliek tikai pienākt un veikli izķeksēt ar ķepu kādu ārā.

Veco ligzdu nevajag mest, kur pagadās – labāk to iestiprināt krūmos, un tad viss vērtīgais materiāls tiks izšķirots un izmantots atkārtoti, bet parazīti nobirs zemē.

Kā sarūpēt drošu būrīti?

Veikalos ir būrīši ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības zīmodziņu, kas nozīmē, ka būrītis ir absolūti atbilstošs, drošs un labvēlīgs putnu ligzdošanai, norādīja Zariņš.

"Esmu arī apkopojis pareizākos rasējumus, kā [būrīšus] taisīt, Latvijas Ornitoloģijas biedrība ir tos apstiprinājusi, par ko liecina cielaviņas zīmodziņš uz būrīša," sacīja Valdis Zariņš.

Lai būrītis būtu skaists, visiem leņķiem jābūt taisniem. Nepieciešams zīmulis, leņķis, zāģis, 6 centimetrus garas naglas, āmurs, noderēs arī mērlente, skavotājs un ruberoīds.

"Ir viena detaļa, kuru nevajag izzāģēt pašā sākumā, bet pašās beigās, kad būrītis būs gatavs, un šī detaļa ir būrīša dibens," atklāja Valdis.

"Viduslaikos mūrnieki pabeidza pili, ieliekot slēgakmeni, tā šeit mēs, piezāģējuši pareizu būrīša dibenu, ieliksim to būrītī, un būrītis iznāks ģeometriski precīzs, visi leņķi taisni," viņš skaidroja.

"Pieliekot būrīti, nogriežam zarus metra rādiusā apkārt, lai plēsoņām nebūtu, kur paslēpties – vārnai, žagatai, caunai, kaķim," piebilda Zariņš.

"Putnu būrītis nav obligāti jāliek kaut kur pašā koka galotnē vai vairākus metrus augstu. Galvenais, lai cilvēks, garām ejot, nevar to noraut nost," skaidroja ornitologs Agnis Bušs. Viņš skaidroja, ka iespēju robežās būrīti labāk izlikt vai nu metāla staba galā, vai pie sienas, vai kokā, kur apakšā ir aptīta plēve vai kāds metāls, lai nevar uzrāpties kaķi.

Izliekot būrīti pilsētā, kur ir daudzdzīvokļu mājas, vai blīvāk apdzīvotās vietās, vissastopamākā suga, kas būrīti varētu izvēlēties ligzdot, ir zvirbuļi.

Agnis Bušs piemetināja, ka vienmēr būs daļa būru, kuri nebūs apdzīvoti, un ar to ir jārēķinās: "Nav nekādas garantijas, ka uztaisīsim būrīti, izliksim, un tur būs putni. [..] Tomēr, ja nebūs šogad, iespējams, būs nākamgad vai aiznākamgad – to mēs nevaram zināt."

Ieraugot nepareizu būrīti, speciālisti aicina cilvēkus atsūtīt viņiem bildi. Vietnē "Facebook" izveidota galerija, kurā cilvēki var novērtēt savas zināšanas un prasmi spēt atpazīt nepareizi veidotus būrus.

Vai nagla, ar ko piestiprina būrīti, kokam nodara bojājumu?

Valdis Zariņš uzsvēra, ka jebkurš dabas eksperts apgalvos, ka viena nagla kokam pilnīgi neko nenodara.

"Lielu skādi nodara stieple, kura būs aptīta apkārt kokam, jo tādējādi nosprosto mizu un nenorit koka dabīgā apasiņošana ar viņa sulu un koka veiksmīga augšana," paskaidroja speciālists.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti