4. studija

Ja māmiņa ir nepilngadīga, bet tēvs nav zināms...

4. studija

Vai zinājāt, ka reizi desmit gados jāpārbauda elektroinstalācija?

Kā klājas melnajai panterai un citiem konfiscētajiem dzīvniekiem?

Pēdējos gados policija Latvijā konfiscējusi pūces, krokodilu, vilkus, lūšus un mērkaķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā konfiscētie dzīvnieki lielākoties nonāk Zooloģiskajā dārzā, tur tagad mitinās arī Rīgā, Skanstes rajonā konfiscētā melnā pantera. Pēdējos gados policija konfiscējusi pūces, krokodilu, vilkus, lūšus un vienu mērkaķi.

Zoodārza pārstāvis Ingmārs Līdaka raidījumam stāstīja, ka melnā pantera neapšaubāmi ir bīstams dzīvnieks. Skanstes rajonā konfiscētajai panterai “kastrācija veikta, visticamāk, Latvijā, tātad arī vetārsti zinājuši par viņas eksistenci, un tas, ko es uzskatu par visnepieņemamāko, tā ir nagu operācija - ir nooperētas pirmās falangas  leoparda pirkstiem, viņam pirkstu gali ir nogriezti, lai nebūtu nagu, bet zobi, paldies Dievam, visi ir vietā. Līdz ar to dzīvnieks šo bīstamību nezaudē.”

Leopards nav vienīgais, kuru, sadarbojoties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, no dzīvokļiem un mājām atsavinājusi Valsts policija. 

Piemēram, 2018. gadā izņēma vienu plīvurpūci, savvaļas kaķi servalu un krokodilu, savukārt pērn - 2019. gadā – divas polārpūces, jau minēto melno leopardu, piecus vilkus, sešus lūšus un vienu mērkaķi, “4. studiju” informē Valsts policijā.

Par dzīvniekiem turpina rūpēties Zooloģiskajā dārzā.

Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis atgādināja, ka “ir īpaši nosacījumi šādu savvaļas dzīvnieku turēšanai, viens no priekšnosacījumiem, lai turētu šādu, ir legālā izcelsme”, ko cilvēki bieži vien nespēj pierādīt.

“Viens no iemesliem, kāpēc viņi izvēlas dzīvniekus, kuriem nav šāda izcelsme, ir tas, ka viņus pavisam ir aizliegts tirgot vai dzīvnieki ir dārgāki, jo nākuši no sertificētām audzētavām, vai iegūti savvaļā stingri limitētos apmēros, kur konkrētās valstis ir noteikušas limitus, kur, kā un kas to drīkst darīt,” skaidroja Dzenis. 

“Divas parastās žņaudzējčūskas... Tās ir kopā ar varānu atbraukušas. Viņi šobrīd neskaitās konfiscēti, bet gan aizturēti. Saimniekam ir dota iespēja sameklēt izcelsmes dokumentus. [..] Viņu liktenis man nav skaidrs, bet ir grūti iedomāties, ka izcelsmes dokumenti uzrastos,” stāstīja Līdaka.

Bet, piemēram, divi lūši zoodārzā nonākuši pēc tam, kad uzbrukuši savai saimniecei. Cilvēki nereti neapzinās, ka mazulis izaugs liels un spēs apdraudēt pat paša dzīvību.

Dabas aizsardzības pārvaldē stāstīja, ka eksotiskos dzīvniekus pārvadā kā kontrabandu, slēpjot gluži tāpat kā, piemēram, narkotikas.

Melnā leoparda gadījumā policija plašākus komentārus nesniedz, jo norit izmeklēšana, bet ir skaidrs, ka ikviens, kurš nav spējis uzrādīt sava eksotiskā mīluļa legālās izcelsmes dokumentus, tiek sodīts.

Ja tā ir biežāk sastopama suga, tad administratīvā atbildība, piemēram, privātpersonām ir 700 eiro, juridiskām personām - 1400 eiro maksimālais apmērs, protams, dzīvnieka konfiskācija, stāstīja Dzenis.

“Savukārt, ja tā ir krietni retāka suga vai arī ļoti vērtīga pēc šīs tirdzniecības cenas, ir piemērojama kriminālatbildība, kas var rezultēties ar reālu cietumsodu,” piebilda Dzenis.

Melnā leoparda saimniecei būs jāatbild par reta dzīvnieka turēšanu dzīvoklī, iespējams, arī par tā sakropļošanu. Tikmēr Rīgas Zooloģiskais dārzs cer, ka leopardu uzņems plēsīgo dzīvnieku patversmē Spānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti