Pēcpusdiena

Atbalsta izdienas pensijas pašvaldības policistiem, ja tās maksās pašvaldība

Pēcpusdiena

Deputātus satrauc skolēnu sasniegumi OECD starptautiskajā izglītības pētījumā

Par 2017. gada dzīvnieku Latvijā izraudzīts zutis

Par 2017. gada dzīvnieku izraudzīts zutis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 4 mēnešiem.

Gada dzīvnieka gods šoreiz ticis kādam pavisam negaidītam kustonim - par 2017.gada dzīvnieku Latvijā pasludināts zutis. Latvijas Dabas muzejā (LDM) eksperti atzīmēja, ka iedzīvotāju zināšanas par zuti ir ļoti trūcīgas.

Kopš ieviesta tradīcija nosaukt Latvijas gada dzīvnieku, šim titulam vēl ne reizi nav izraudzīta neviena zivju suga. Kā raidījumā "Pēcpusdiena" norāda LDM sabiedrisko attiecību speciāliste Polīna Šķiņķe, pēc diviem gadiem, kad par gada dzīvniekiem izvēlēti tādi sastopami zvēri kā āpsis un meža cūka, bijusi vēlme uzmanību vērst uz kādu apdraudētu sugu. 

“Zutis ir īpašs, jo tā ir vienīgā zivs suga Latvijā, kurai ir čūskas forma,” skaidro Šķiņķe. Viņā norāda, ka zutim ir lielas acis un diezgan baisa galva, tāpēc nezinātājam to ūdenī varētu būt viegli sajaukt ar rāpuli.

Galvenais zušu apdraudējums ir apgrūtinātā nokļūšana saldūdeņos, Eiropas iekšzemes upēs, pie tā vainojami cilvēku radītie šķēršļi.

"Tiltu un hidroelektrostaciju dēļ dabiskā migrēšana šobrīd daudz kur vairs nav iespējama,"

Šķiņķe pastāsta, ka zuši no Eiropas migrē uz tālo Sargasu jūru nārstot. 

Kaut gan Latvijā zušu nozveja nav liela, 2016.gadā ieviesti stingrāki noteikumi nozvejas kontrolei, skaidroja Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departamenta Zvejas pārvaldības un zivju resursu nodaļas vadītāja vietniece Inese Bārtule.

"Ir iespējams, ka nākotnē būs jāievieš stingrāki nozvejas noteikumi," komentēja Bārtule.

Kopš 2016. gada zvejnieks var paturēt zuti, kas ir ne mazāk kā 50 centimetrus garš, kā arī paturēt varēs tikai trīs zušus.

Pārzvejošana, klimata piesārņojums arī ir vieni no galvenajiem iemesliem zušu skaita samazinājumam, atzīmēja Pasaules dabas fonda Baltijas jūras un saldūdeņu programmas vadītāja Elīna Kolāte. Viņa uzsvēra, ka zušus ļoti daudz patērē Ķīnā un Japānā.  

Latvijas Dabas muzejs ieplānojis arī vairākas aktivitātes zušu gada atzīmēšanai. Pirmais pasākums būs jau pavisam drīz, 28. janvārī. Tā būšot Ģimenes diena, veltīta zuša tematam, kur apmeklētāji varēs iepazīties ar zušu dzīvesveidu, radiniekiem un mācīties atšķirt, piemēram, sudraba zuti no stikla zuša. 1. februāri tiks izsludināts akvareļu konkurs skolēniem par zušu migrāciju, kas ilgs līdz pat augusta beigām. Savukārt novembrī ieplānota izstāde.

Gada dzīvnieku izraudzījās LDM speciālisti, zoologi. Tas ir viens no ikgadējiem Latvijas dabas simboliem, kuru katru gadu izraugās Latvijas Dabas muzejs. Parasti par gada dzīvnieku tiek izraudzīta suga, kurai Dabas muzeja speciālisti vēlas pievērst sabiedrības uzmanību, lai iegūtu vairāk informācijas sugas izpētei vai arī veiktu īpašus pasākumus tās aizsardzībai.

Par 2017.gada Latvijas putnu kļuvusi dzeltenā cielava, bet par gada augu Latvijas Botāniķu biedrība izvēlējusies dzelteno salmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti