Dienas ziņas

Gatavojas kovidam un norāda uz neizmaksāto finansējumu

Dienas ziņas

Austrumu slimnīcā gads aizvadīts ar peļņu

Notekās izmestie izsmēķi apdraud dzīvotnes ūdenī

Notekās izmestie izsmēķi apdraud dzīvotnes ūdenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atkritumu urnas pilsētās un atpūtas vietās nav retums, taču joprojām cigarešu izsmēķus cilvēki mēdz nomest zemē vai citās nepiemērotās vietās, piemēram, lietusūdens notekās. Tas ir būtisks apdraudējums videi, un šāds piesārņojums ir problēma arī Latvijā. Tādēļ organizācija “Zaļā josta” sāk sabiedrības izglītošanas akciju.

Miljardiem izsmēķu pasaulē ik gadu nonāk nevis sadzīves atkritumos, bet dabā. Šo bīstamo piesārņojumu veido arī smēķētāji Latvijā.

“Katrs ceturtais smēķētājs biežāk vai retāk, bet tomēr utilizē nepiemērotā vietā. Izsmēķis dabā sadalās līdz pat 15 gadu laikā. Protams, šis uzkrātais un dabā nonākušo izsmēķu daudzums ir ļoti liels, un piesārņojums, kas aiz sevis tiek atstāts, ir vēl prātam neaptverami lielāks,” pastāstīja “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubuliņa.

Izsmēķi, kurus cilvēki izmet vidē, lietusūdeņu notekās, tālāk nonāk tuvējās ūdenstilpēs un indē zivis, augus un citus dzīvos organismus tajos esošo kaitīgo vielu, piemēram, nikotīna, smago metālu un plastmasa daļiņu dēļ.

“Pastāv maldīgs uzskats, ka tās visas atkritumu vienības, kas šajās lietus ūdens notekās ir iemestas, izies cauri attīrīšanas procesam. Diemžēl tas tā nav, jo lietusūdens nav nekas kaitīgs dabai, tāpēc tās lietus novadīšanas sistēmas ir izstrādātas tā, ka tas, kas no dabas nācis, turpat arī nonāk,” skaidroja Kubuliņa.

“Cigarešu izsmēķi, celulozes šķiedras filtri, kas satur vairākus simtus dažādus toksīnus. Viens izsmēķis cigarešu piesārņo 7,5 litrus ūdens. Ja paskatāmies, pirmkārt tā ir sociāla problēma. Tā ir problēma valstīs, kur ir ļoti augsts smēķēšanas līmenis,” skaidroja zinātniskā institūta “Bior” vadošais pētnieks Ingars Reinholds.

Vides organizācija “Zaļā josta” šai problēmai pievērš uzmanību jau vairākkārt. Šogad īsteno eksperimentu, Rīgā vairākās notekūdeņu vietās uzstādot sietus ar nolūku iegūt datus, lai saprastu problēmas mērogu un rastu idejas risinājumiem.

“Protams, viens varētu būt, ka šāda līdzīga filtrēšanas sistēma tiek izstrādāta, uzstādīta, bet pilnīgi visas notekas aptvert laikam nesanāks. Tāpēc galvenais, kam vēlos pievērst uzmanību – tīrs ir nevis tur, kur savāc aiz citiem, bet tieši tur, kur nemēslo,” sacīja Kubuliņa.

Lai arī šīs problēmas risināšana galvenokārt ir saistīta ar sabiedrības uzvedību un paradumiem, arī institūtā “Bior” vērtē – gan sieti notekūdeņu lūkās, gan izmaiņas cigarešu filtra sastāvos varētu mazināt negatīvo izsmēķu ietekmi uz vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti