Dienas ziņas

RD plāno ar maskām nodrošināt 50 tūkstošus iedzīvotāju

Dienas ziņas

Atklāj VADC Kurzemes filiāles izremontētās telpas

Akcija "Iesēj savu kvadrātmetru"

Milzīga atsaucība par akciju iesēt savā dārzā kvadrātmetru dabiskās pļavas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Akcija “Iesēj savu kvadrātmetru”, kurā cilvēki aicināti savā īpašumā iesēt nelielu gabaliņu dabiskās pļavas, izraisījusi milzīgu interesi, norādīja Latvijas Dabas fondā (LDF).

Dabiskās pļavas, kas ilgstoši veidojušās, cilvēkam saudzīgi izturoties pret dabu, nu jau ir kļuvušas par retumu. Intensīvas lauksaimniecības rezultātā to palicis tikai 0,7% no Latvijas teritorijas. Katrs dabiskās pļavas kvadrātmetrs uzskatāms par lielu vērtību. Dabisko pļavu sēklas šovasar palīdzēja savākt Latvijas mazpulku organizācija – 15 mazpulki un dabas fonda eksperti visā Latvijā ir ievākuši 25 dažādu puķu sēklas. 

“Ar vienu kvadrātmetru šur tur pa visu Latviju mēs neizglābsim pļavu situāciju, bet šis ir pirmais eksperiments, lai mēs patiesībā izvērtētu un saprastu, kā viņas dīgst, kā tas notiek. Latvijā sēklu sēšana nav ļoti plaši izplatīta lieta. Latvijā vietējo sēklu nav. Tāpēc mazpulku bērni ir izdarījuši kaut ko unikālu, viņi ir savākuši sēklas, ko līdz šim nav izdevies izdarīt. Mēs gribam iesaistīt pēc iespējas plašāku iedzīvotāju kopu, lai šīs sēklas iesētu un pasekotu līdzi, kas notiek,” stāstīja 
LDF projekta “GrassLIFE” vadītāja Inga Račinska.

Cilvēki pieteikušies no visiem Latvijas reģioniem, lai sēklas iesētu savā pļavā vai piemājas mauriņā.

Fondā norādīja – tik milzīga atsaucība nebija gaidīta, saņemti jau gandrīz 2000 pieteikumu.

Visiem interesentiem sēklu gan nepietikšot, taču būšot interesanti vērot, kā attiecīgajās vietās dabiskais zālājs ieaugsies.

Priekuļu novada Jāņmuižas pirmsskolas izglītības iestādes dzīve un arī pedagoģiskais process ir ļoti saistīts ar dabu. Dabas vides estētikas speciāliste šeit darbojas jau piekto gadu, bet devīto gadu pie bērnu dārza plīvo “Eko skolas” karogs. Te jau vasaras sākumā pēc pašu iniciatīvas iesēta sava pļavas puķu dobe.

5. grupas audzēkņi pastāstīja, ka savā pļavas puķu dobē vēlas redzēt kukaiņus, lai tos varētu pētīt.

“Mēs ceram, ka kukaiņi apmetīsies mūsu kukaiņu viesnīcā,” viņi sacīja.

“Mēs nolēmām, ka mēs sēsim vēl vienu dobi, jau ar šīm Latvijas sēklām. Kaut kur blakus atradīsim tai vietu, lai tā pļava mūsu dārzā ienāk daudz vairāk un pārliecinošāk, un arī bērniem būs laba iespēja salīdzināt,” stāstīja iestādes dabas vides estētikas speciāliste Ingrīda Zazīte.

Pateicoties akcijai, cilvēki visā Latvijā varēs iesēt tādas pļavu puķes kā dzirkstelīti, īsto madaru, kalnu āboliņu, pļavas dzelzeni, lipīgo sveķeni, pļavas vilkmēli un citas. Plānots, ka uz dažām saimniecībām dosies arī botāniķis un augsnes speciālists, lai izpētītu augšanas apstākļus, ko vēlāk izmantos zinātnieki, pētot sēklu piesēšanas metodes atbilstību pļavu atjaunošanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti