Rīta Panorāma

ASV Kongresa pārstāvju palātā neizdodas izvēlēties spīkeru

Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts kontrolieri Rolandu Irkli

Ziemā plaukst ziedi un ienākas augļu raža

Mazāk gaismas un zemāka temperatūra augiem botāniskajā dārzā Salaspilī netraucē ražot augļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augstās energoresursu cenas ir izaicinājums Nacionālajam botāniskajam dārzam. Lai gan šajā ziemas sezonā Salaspils oranžērijā temperatūra noregulēta zemāk, nekā ierasts, un arī apgaismojums tiek izslēgts ātrāk, tas netraucē daļai augu ziedēt un ražot augļus. Patlaban oranžērijā sāk ienākties banānu, papaiju un citronu raža. Kas interesants aplūkojams botāniskajā dārzā? 

Neskatoties uz augstajām energoresursu cenām, Nacionālā botāniskā dārza oranžērijā Salaspilī arī ziemas sezonā plaukst ziedi un ienākas augļu raža. Katrā no oranžērijas zālēm ir sava temperatūra un klimatiskie apstākļi. Izmaksas par apkuri ir pieaugušas, bet ne tik ļoti kā citiem, stāstīja botāniskā dārza direktors Artis Vītiņš.

"Ar apkuri mums ir tā, ka jau gadu pirms krīzes mēs sākām sadarbību ar "Salaspils siltumu". "Salaspils siltums" ir 95% atjaunojamā enerģija. Līdz šim mums bija tikai savējais gāzes katls. Tajā laikā varbūt likās, ka tas ir dārgāk, nekā pašiem kurināt, bet viņu enerģētiķi, inženieri nāca pie mums ar savu gudrību un ļoti daudz palīdzēja. Mēs kā botāniķi nezinām, kā pareizi būt tām trubām, kur kam ir jātek un kā pareizi jāsiltina. Ļoti daudz palīdzēja ietaupīt siltumenerģiju," stāstīja Vītiņš. 

Lai taupītu resursus, šobrīd temperatūra noregulēta par kādu grādu zemāk nekā citas ziemas. Arī apgaismojums, kas nepieciešams augu attīstībai, tiek izslēgts ātrāk. Vieniem augiem tas nozīmē ieiet tādā kā ziemas režīmā, kad tie neiet bojā, bet vienlaikus arī nenotiek attīstība, savukārt citiem augiem tas netraucē nemaz.

Nacionālā botāniskā dārza pārstāve Zane Rašmane rādīja: "Man aizmugurē ir krāsainā agave, kas gatavojas savai ziedēšanai. Viņa uzzied reizi 50 gados. Pēc ziedēšanas agave aiziet bojā, un otrreiz vairs nezied."

Tikmēr tropu zonā sāk ienākties raža. Piemēram, banāni ir teju gatavi. Dzeltenos toņos iekrāsojas papaijas. Turpat netālu zied un pirmie augļu aizmetņi saskatāmi ananasiem. 

Rašmane pauda: "Tāds ekskluzīvs augs, ko apskatīt oranžērijā, ir pitaija, ko nebūs iespējams apskatīt kaut kur citur. Mums pitaijas ir sākušas ražot augļus. Tas noticis tāpēc, ka kolēģe atklāja, ka viņus apputeksnē ar rociņu, un tad šis auglis izveidojas."

Izrādās, augu vidū ir arī modes tendences. Šobrīd savu popularitāti gan Latvijā, gan citās valstīs atgūst kādreiz daudzās publiskās ēkās augušās monsteras. 

Rašmane sacīja: "Patiesībā indīgs augs, kas aug, sākot no Meksikas līdz Panamai, bet viņa auglis ir ēdams. Mums ir arī auglis oranžērijā apskatāms. Kolēģi stāsta, ka garša ir līdzīga ananasam, bet ir mazliet sīvāka."

Citrusaugļu mīļotāji šobrīd ar savām acīm var aplūkot, kā pamazām briest un gatavojas citroni un pomelo. Botāniskajā dārzā norādīja, ka lielu daļu no augļiem ikkatrs no mums var pamēģināt izaudzēt arī mājas apstākļos. 

"Daļu noteikti var izaudzēt. Ir tikai nepieciešami piemēroti apstākļi, dienas gaisma. Mēs mēdzam runāt, ka Latvijas vasara pārziemo Nacionālā botāniskā dārza oranžērijā. Šeit vienmēr ir kāds augs, kas zied un kas ir apskates vērts," pauda Rašmane.

Nacionālā botāniskā dārza apmeklētājiem jārēķinās, ka šoziem, lai taupītu energoresursus, oranžērijas darba laiks ir nedaudz īsāks nekā citus gadus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti