Lūšiem tuvojas kāzu laiks - Līgatnē lūšu ģimeni vislabāk iepazīt ziemā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Gaujas Nacionālā parka (GNP) Līgatnes dabas takas (LDT) ar Latvijas vislielāko kaķi pirmo reizi tika iepazīstinātas teju pirms 20 gadiem, proti, lūši tur dzīvo jau kopš 1997.gada. Šobrīd lūšu voljerā mitinās vesela murrātāju ģimenīte – mamma, tētis un trīs viņu meitas.

Ziemas baltumā visi Līgatnes dabas taku lūši ir daudz labāk ieraugāmi un apskatāmi nekā vasarā, kad to raibie kažoki ideāli saplūst ar voljera zaļuma, lapu, gaismas un ēnu spēli, vēsta LDT vadītāja Inta Lange. Parasti šie klusie un uzmanīgie kaķi redzami guļam uz iežogojumā esošās nojumes jumta vai bluķīšiem, bet pārējā laikā slēpjas zem kāda krituša koka vai kuplāka krūmu pudura. 

Lūšu mīļākais ēdiens ir svaiga vistas vai liellopu gaļa – galvenais, lai tā ziemā nebūtu sasalusi, jo, atšķirībā no citiem gaļēdājiem, lūši aukstu un cietu gaļu negrauž. Kad vēderi pilni, tad vairs nekaitē ne sals, ne biezais sniegs.

Leonora viennozīmīgi ir mazās lūšu ģimenītes barvede un galvenā priekšniece. 13 gadus vecā lūsene uz Līgatnes dabas takām 2004.gadā atvesta no Rīgas Zooloģiskā dārza filiāles „Cīruļi”. Viņa ir visdrošākais, ziņkārīgākais un apmeklētājiem draudzīgākais lūsis bariņā – tieši Leonora ir tā, kura visbiežāk un vistuvāk redzama Līgatnes dabas taku viesiem.

2008.gada maijā Leonora satika savu nākamo vīru - ārzemnieku. Incis-Villijs uz Līgatnes dabas takām atceļoja no kāda Igaunijas zooloģiskā dārza un laikam jau valodas vai kautrīguma, vai varbūt igauņu lēnā temperamenta dēļ puisim vajadzēja veselus divus gadus, lai tuvāk iepazītu latviešu raibo zelteni. Lai nu kā tur arī nebūtu bijis, bet 2010.gada 22.maijā pasaulē nāca trīs abu meitas.

Šobrīd gan lepnais ģimenes tēvs ir zaudējis daļu savas „vīrišķās vīrietības” un kļuvis par pūkainu, omulīgu un laisku runci, kuram prātā vien ēšana un gulēšana, ne vairs meitenes un bravūrības izrādīšana. To gan reizēm itin veikli izmanto kāds Līgatnes mežu savvaļas lūsis, ļoti vēlēdamies kļūt par brūtgānu kādai vai visām no iežogojumā esošajām četrām lūsenēm.

Par nelaimi viņam, voljera žogs ir pietiekami stiprs un izturīgs, tā ka jāapmierinās vien ar gribēšanu, jo varēšana šeit iet secen. Vienīgais, ko lielais meža kaķis aiz sevis atstāj, ir apaļo pēdu nospiedumi, stipri „iezīmēts” cerētais īpašums un gar žogu sakasīti zemes pleķīši.

Lūšiem īstākais kāzu laiks ir februāris – marts un, kas to lai zina, gan jau arī šogad Līgatnes dabas taku lūšu meitenes sagaidīs savu meža Valentīnu.

Kad piedzima Leonoras un Inča meitas, tām katrai jau pavisam agri iezīmējās atšķirīgie raksturi un personības īpašības, tāpēc arī savus vārdus meitenes dabūja atbilstoši tiem. Tā, piemēram, Filozofe ir īsta lūšu Buda – tā vien liekas, ka ar savu gudro, skaidro un viedo skatienu tā zina visu un redz visam un visiem cauri. Filozofe no visiem ir visatturīgākā, uzmanīgākā un noslēpumainākā. Viņa ir sava tēta Inča mīļā meita, jo abi visbiežāk uzturas kopā.

Turpretī Favorīte ir tipiska mātes meita – tikpat nebēdnīga, palaidnīga, koša un raiba kā Leonora. Favorīte ir visrunātīgākais lūsis ģimenē – pļāpiņa, kura citiem savu garastāvokli un vēlmes dažreiz izsaka diezgan skaļi.

Trešā meita ir pastarīte Mazule. Kad viņa piedzima, mazulīte bija ļoti vārga un augumā vissīkākā, ar bērnišķīgiem sejas vaibstiem, kuri tai saglabājušies vēl tagad. Šodien Mazule ir tikpat ņipra un dūšīga kā abas pārējās māsas, lai gan daudziem tieši viņa liekas vismīļākais lūsis.

Un vēl – lūši dabā nekad nevienam neuzbrūk no kokiem. Tie savu medījumu noķer, tāpat kā jebkurš cits sevi cienošs kaķis – uz zemes. Un tāpat kā ikviens kaķis, arī lūši murrā, šņāc, rūc, ņaud, spēlējas, asina un trin nagus, mazgā muti pēc ēšanas un dara citas kaķiskas lietas.

Ja ir vēlme uzzināt ko vairāk un iepazīties tuvāk ar LDT lūšu ģimenīti, jādodas ciemos, bet jāatceras būt klusiem un pacietīgiem. Tikai tad šie karaliskie kaķi ļaus sevi ieraudzīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti