Dienas ziņas

Nacionālajā teātrī aizvadīts viss mūžs

Dienas ziņas

Alūksnē atklāts piemiņas akmens somu karavīriem

Kurzemes vides gidu talka Pāvilostas pelēkajā kāpā

Kurzemes vides gidi pulcējas talkā Pāvilostas pelēkajā kāpā 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 3 mēnešiem.

Pāvilostas pelēkā kāpa ir platākā kāpu teritorija Latvijā, kas ir dabas liegums. Lai saglabātu unikālo dabas vērtību, nepieciešama sabiedrības iniciatīva un atbalsts, lai nepieļautu tās aizaugšanu. Pirmoreiz uz kopīgu talku bija pulcējušies vides gidi no visiem Kurzemes novadiem

Apbruņojušies ar zāģiem un darba cimdiem, 20 vides gidi no dažādiem Kurzemes novadiem dodas atbrīvot pelēko kāpu no jaunajām priedītēm, kas savairojušās atklātajās platībās. Lielākās tiek nozāģētas, savukārt mazās, tāpat kā nezāles dārzā, tiek izrautas ar visām saknēm, ievērojot īpašu piesardzību.

Vides gide no Kazdangas Māra Tīmane stāsta, ka Pelēkajā kāpā bijusi, bet priedītes nekad nav ravējusi.

Talkas iniciatore, gide Guna Grimsta uzsver, ka teritorija, kurā ir strādāts, ne tikai iziets cauri, iegūst citu nozīmi.

Pāvilostas pelēkās kāpas platība ir 42 hektāri, un tā ir platākā atklāto kāpu teritorija Latvijā, vietām sasniedzot pat vairāk nekā 800 metru. Tajā atrodamie unikālie biotopi savulaik izveidojušies zvejnieku saimnieciskās darbības rezultātā, kad kāpā žāvēti tīkli. Tas traucējis koku augšanu, līdz ar to nodrošinot dabīgu vēja un smilšu kustību. Tā kā šādas piejūras teritorijas ir liels retums, aizvien vairāk tās vēlas apmeklēt tūristi.

"Mūsu gidu uzdevums ir būt kā starpniekiem starp dabu un cilvēkiem. Mēs esam mācījušies to, kā cilvēkiem piedzīvot, attiekties un novērtēt to, kas mums ir vērtīgs," skaidro gide no Rojas Aina Finke

Teritorijas apsaimniekošana Pāvilostas pelēkajā kāpā ir Dabas aizsardzības pārvaldes ziņā. Tas gan nenozīmējot, ka vides inspektoriem vieniem būtu jātiek galā ar kāpas sakopšanu.

"Ir vajadzīga cilvēku un iedzīvotāju iniciatīva un iesaistīšanās, jo savādāk daudz kas nenotiek. Prieks, ka šeit ieradušies cilvēki no dažādiem Kurzemes novadiem. Cerams, ka arī nākotnē būs līdzīgi pasākumi un talkas," norāda Dabas aizsardzības pārvaldes Vecākā valsts vides inspektore Sarma Više.

Pāvilostas pelēkā kāpa ir dabas liegums, kas izveidots pirms 12 gadiem un ir iekļauta Eiropas īpaši aizsargājamo teritoriju sarakstā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti