Kazkopis Aivars izrotā kūti ar lampiņām un atskaņo mūziku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kazkopis Aivars, kurš dzīvo Mālpils pusē, savas kazas tā mīl, ka Ziemassvētkos ar lampiņām izrotā kūti un atskaņo mūziku, lai dzīvniekiem patīkamāk.

Kaza jeb mājas kaza ir vidēja auguma dobradžu dzimtas mājdzīvnieks, kuras priekštece ir Tuvajos Austrumos un Austrumeiropā dzīvojošā savvaļas kaza. Pastāv vairāk nekā 300 atšķirīgu kazu šķirnes, kas specializētas vai nu gaļas, vai piena, vai vilnas ieguvei. Latvijā ir izveidota viena piena kazu šķirne - Latvijas vietējā kaza.

"Kaza ir ļoti gudrs dzīvnieks, kaza man ir sens bērnības sapnis, ko esmu īstenojis jau 17.gadu. Mammītei bija visu veidu dzīvnieki, izņemot kazu. Un mamma teica, ka vella ģīmis mājās nebūs, bet es viņai iebildu un teicu - kad izaugšu liels, man būs daudz kazu," raidījumam "Vides fakti" stāsta zemnieku saimniecības "Lielgrodes" saimnieks Aivars Tabulevics.

Aivaram ir ap 200 kazu – kazas, āži, mazie kazlēniņi, kuri ir vieni no komunikablākajiem un mīlīgākajiem  dzīvniekiem, kādus nācies redzēt. Kaza nav dumjš dzīvnieks.

"Kaza ir gudrs dzīvnieks, kaza ir grācija, kaza ir dāma.

Es vienmēr stāstu, ka nevajag savas mīļotās sievietes, draudzenes saukt par kazām, jo tas neatbilst patiesībai. Kaza ir patiesi gudra – iegaumē savu vārdu, māk iziet no dažādam dzīves situācijām. Strādājot 17 gadus, neesmu vēl viņas iepazinis," atzīst Aivars un piebilst, ka šis dzīvnieks ir cīnītājs un nepadosies, turpretim aita sāk nervozēt.

Aivars kazām ir radījis lieliskus dzīves apstākļus - Ziemassvētku laikā tām ar lampiņām tiek izrotāta kūts un visu dienu fonā skan mūzika, lai dzīvniekiem omulīgak. Kazu saimnieks apgalvo, ka viņām patīk mūzika, jo ir pieradušas un tas nav pēkšņi.

"Kaza ir grācija – viņa būs tīra, ja viņai būs sausa gulta. Ja kazai jādzīvo netīros apstākļos, viņa stāvēs kājās un negulēs," skaidro Aivars, bet, nebūdams astrologs vai gaišreģis, viņš drošu sirdi saka, kāds būs 2015.gads: "Būs ļoti straujš gads, jo kaza pēc dabas ir strauja. Būs jādzīvo un jāsaimnieko gudri un pārdomāti. Lielāka daļa no iecerēm izdosies, bet nebūs viegls gads."

Katrai kazu mammai piedzimstot divi kazlēni. No piena, ko iegūst, Aivara kundze Gunta gatavo ļoti gardu sieru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti