​​​​​​​Kā izvēlēties videi draudzīgāku veļas mazgāšanas līdzekli?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

LTV raidījuma "Vides fakti" žurnāliste Ramona Salmiņa pēta, ko satur mums pieejamie veļas mazgāšanas līdzekļi, cik kaitīgas videi un cilvēkiem var būt tajos atrodamās ķīmiskās vielas un kādus mazgāšanas līdzekļus labāk izvēlēties.

Tāpat raidījumā tiek sniegts ieskats veļas mazgāšanas līdzekļos, kuri sevi pozicionē tirgū kā "EKO". Izrādās, ne vienmēr "EKO" nozīmē, ka tas ir dabisks produkts. Kas jāņem vērā, iegādājoties veļas mazgāšanas līdzekļus, kuri būtu ne vien mums pašiem draudzīgāki, bet arī videi?

Ko izvēlēties cilvēkiem ar jutīgu ādu?

Vairums veļas pulveru, kurus izmantojam ikdienā, satur ķīmiskas vielas, kurām var būt agresīva iedarbība, un  tās var kairināt jutīgāku ādu. Tādus lietojot, varam iedzīvoties pat veselības problēmās, pašiem nezinot.

“Parasti mazgājamos līdzekļos ir formaldehīds, un tas arī izraisa alerģiju. Cik smaga ir alerģiska reakcija, atkarīgs no tā, cik tas ir izteikts alergēns un cik ilgi viņš iedarbojas uz ādu. Alergēna darbības dēļ veidojas ādas kairinājums, nieze, apsārtums un pietūkums. Tas ir pats galvenais, pie alerģiskiem dermatītiem - izvairīties no kontakta ar alergēnu vai samazināt to laiku, kad ir kontats," stāsta Dr. Igors Lukjanovs, Medicīnas centra ARS dermatologs, venerologs. 

Piedāvātais veļas mazgājamo līdzekļu klāsts ir diezgan plašs - ar smaržām, bez smaržām, krāsaini, bezkrāsaini, pulverveida, kapsulu, šķidros veidos. Kurš tad no šiem būtu dabai un cilvēkiem draudzīgākais?

“Es neieteiktu izvēlēties smaržīgos, jo tie gan vienmēr ir mākslīgie aromatizatori, jo diez vai veļas pulveris vai veļas mazgāšanas līdzeklis ir tik vienkārša lieta, ka viņai nu nevienas dabiskās aromātiskās eļļas nekādā ziņā klāt neliks. Tās ir mākslīgas smaržvielas, un tās gan nebūtu iesakāmas," norāda Elita Kalniņa, biedrības "Vides aizsardzības klubs” viceprezidente.

“[Tiem, kam ir] ādas alerģijas vai arī jutīgākām iedzīvotāju grupām, teiksim bērniem, jaunajām māmiņām un tamlīdzīgi, - šeit pastāv zināmā mērā paaugstināts risks, ka kāda no šīm  smaržvielām var būt alergēni," saka Valters Toropovs, Baltijas Vides foruma vides eksperts.

“Ja mums jāizvēlas, tad varētu izvēlēties vienkārši šķidro labāk nekā, teiksim, pulverus, jo pulveris noteikti pēc definīcijas satur vairāk dabai ne tik draudzīgas vielas, jāizvēlas vienkārši šķidrais mazgāšanas līdzeklis," iesaka Elita Kalniņa.

Kas ir "virsmaktīvās vielas"?

Ņemam vienu no mājās atrodamajiem veļas pulveriem un skatāmies: tātad, satur anjonu virsmaktīvās vielas, balinošas vielas uz skābekļa bāzes, nejonu virsmaktīvās vielas, fosfonātus. Ko īsti nozīmē visas šīs vielas, un kā tās var ietekmēt mūs un arī apkārtējo vidi?

“No šī sastāva nevar precīzi spriest, kas jums būs labāks. Viņiem ir obligāti jānorāda aktīvās vielas, kas parasti ir virsmaktīvās vielas. Virsmaktīvās vielas ir tās vielas, kas samazina ūdens spraigumu un ļauj ūdenim izmazgāt, tad principā drēbes mazgā pats ūdens, nevis mazgāšanas līdzeklis. Jo mazāk šo virsmaktīvo vielu procentuālā koncentrācija, teorētiski tad ir mazāks potenciālais kaitējums," norāda Valters Toropovs.

“Galvenais kaitīgums no veļas pulvera ir tas, ka viņš satur fosforu, kas, var teikt, ir tā kā mēslojums jūrai,” par veļas pulvera vides kaitējumu zina stāstīt Elita Kalniņa.

“Kā teicis Paracelzs: “Viss ir inde, jautājums ir par devu”. Ja mēs katru vielu vērtējam atsevišķi, katru sastāvdaļu - viņām ir noteiktas riska un bīstamības pakāpes, protams, formulējot produktu, tiek ņemts viss vērā. Tā produktu koncentrācijas iespēja nonākt apkārtējā vidē vai pie cilvēka un cilvēku drošība, un vides aizsardzības jautājumi ir ražotāju pirmā atbildība," norāda Raina Dūrēja-Dombrovska, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas izpilddirektore.

"EKO" mazgāšanas līdzekļi 

Bet kā ir ar veļas mazgājamajiem līdzekļiem, kuriem virsū rakstīts "EKO". Vai tas vienmēr nozīmē, ka šis produkts ir dabīgs un videi nekaitīgs? 

“Tādi videi draudzīgi veļas pulveri, kur ir klāt, tā tie arī saucas, optiskie balinātāji - tā gan ir tāda ļoti viltīga viela. Tā būtībā nemaz to veļu neizmazgā, ar to grēko arī daži eko pulveri, ka viņi pieliek šos optiskos balinātājus, bet viņi jau nepadara to veļu tīrāku. Tas vienkārši liek viņai izskatīties tīrākai," norāda Elita Kalniņa.

“Šajos "EKO" marķētajos līdzekļos aktīvā, mazgājošā viela bieži vien var būt vieglāk bioloģiski sadalāma vai var būt dabiskākas izcelsmes. Varbūt nebūs tik sintētiskas izcelsmes aktīvā viela. Tāpat "EKO" līdzekļos droši vien būs, vismaz vairumā gadījumu, mazāk smaržvielu, kas ir diezgan tipiski pie tradicionālajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem," stāsta Valters Toropovs.

Kādu līdzekli labāk izvēlēties?

“Ja mēs tiešām gribam kaut ko drošāku un dabīgāku, tad ir jāizvēlās mazgāšanas līdzekļi ar tā saucamo pirmā tipa "EKO" marķējumu. Visbiežāk tā būs Eiropas Savienības "EKO" puķīte, ziemeļu gulbis, ziemeļeko marķējums vai arī retākos gadījumos Vācijas zilais eņģelis. Ja ir kāds no šiem oficiālajiem "EKO" marķējumiem, nevis ražotājs vienkārši ir uzrakstījis, ka šis ir "EKO" līdzeklis un nokrāsojis zaļu  iepakojumu, bet ir arī oficiālais marķējums, tas nozīmē, ka būs zināma garantija, ka aktīvās vielas tomēr ir dabīgākas izcelsmes un zināmā mērā drošākas gan veselībai, gan videi," norāda Valters Toropovs.

Meklējot sev piemērotāko veļas mazgāšanas līdzekli, būsim vērīgāki un pirms tā iegādāšanās paskatīsimies sastāvā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti