Jelgavā ar nopļautiem ūdensaugiem piesārņota Platones upe

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Reaģējot uz iedzīvotāja ziņojumu, Valsts vides dienesta Zemgales reģionālā vides pārvalde konstatēja, ka Platones upe Jelgavā, 100 metru garā posmā ir piesārņota ar nopļautiem ūdensaugiem. Piesārņojums radies VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" darbības rezultātā, veicot valsts nozīmes ūdensnotekas "Platone" atjaunošanas darbus upes augštecē, ziņoja Valsts vides dienests (VVD). 

Uzņēmuma pārstāvim nekavējoties tika uzdots veikt upes posma tīrīšanas darbus. Savai darbībai uzņēmums ir saņēmis VVD izdotus tehniskos noteikumus, taču tajā esošie nosacījumi šajā gadījumā ir pārkāpti. Uzsākts administratīvā pārkāpuma process. Piesārņojums upē ir novērsts.

Ūdensnotekas atjaunošanas darbu laikā radušies atkritumi netika savākti īpaši tam paredzētās vietās, kā arī apsaimniekošana nav veikta atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam, norāda VVD.

Komersanta darbību rezultātā upē nonākušais organiskais piesārņojums uz upi un tajā esošajiem dzīvajiem organismiem nav atstājis paliekošu ietekmi, tomēr būtiski izprast, ka gadījumā, ja upē organiskais piesārņojums tiktu atstāts ilgstoši vai nokļuvis tur gada karstajā periodā, sekas tehnisko noteikumu pārkāpumam būtu paliekošas, tajā skaitā ciestu arī upē esošie zivju resursi.  

Jelgavā ar nopļautiem ūdensaugiem piesārņota Platones upe
Jelgavā ar nopļautiem ūdensaugiem piesārņota Platones upe

VVD vērš uzmanību, lai veiktu virszemes ūdensobjektu padziļināšanu vai tīrīšanu, neradot kaitējumu vai apdraudējumu videi un dabai, jāsaņem VVD izdoti tehniskie nosacījumi. Tie nepieciešami, lai darbības veicējs neapzināti nenodarītu kaitējumu virszemes ūdensobjekta akvatorijai, tajā mītošajiem dzīvajiem organismiem un zivju resursiem, neiznīcinātu biotopus un šīs darbības veiktu pēc iespējas saudzīgāk, neatstājot vai būtiski samazinot tīrīšanas ietekmi uz virszemes ūdens objektu un tā ekosistēmu, kā arī neietekmētu apkārtējās teritorijas.

VVD aicina izturēties atbildīgi pret apkārtējo vidi un ņemt vērā, ka par plānotajiem darbiem ūdenstilpēs ir jāinformē VVD, iesniedzot iesniegumu tehnisko noteikumu saņemšanai.

Iesniegumu iespējams iesniegt, izmantojot e-pastu un e-adresi vai nosūtot iesniegumu pa pastu. Tehniskie noteikumi tiek sagatavoti elektroniskā formā, parakstīti ar drošu elektronisko parakstu un nosūtīti uz e-adresi vai iesniegumā norādīto e-pasta adresi.

Plašāk par tehnisko noteikumu saņemšanu iespējams uzzināt šeit.

VVD arī turpmāk aicina, pamanot negodprātīgu rīcību pret vidi, ziņot dienestam zvanot uz +371 26338800, vai izmantojot Vides SOS mobilo aplikāciju.

KONTEKSTS

Gultnes tīrīšanas darbus par valsts budžeta līdzekļiem vairāk kā 500 000 eiro apmērā veic valsts SIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi".

VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" Meliorācijas departamenta vadītāja vietnieks Arvīds Spriņģis skaidroja, ka projekta īstenošanai saņemti visi ekspertu atzinumi un Valsts vides dienests nekādus pārkāpumus nesaskata.

Projekta saskaņošana veikta ar 143 zemniekiem, taču daži no tiem atteicās šo saskaņot, iebilstot, ka, viņuprāt, upes tīrīšana notiek nesaudzīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti