4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Cik izmaksā apkure mājās, kuras silda nevis radiatori, bet grīdas, griesti un sienas?

Kāpēc katrs gurķis tiek ieplēvots?

«Getliņu» agronoms: Plēvē iefasēti gurķi ilgāk izskatās svaigi; vides aizstāvji satraucas par atkritumu kalniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Kovida pandēmijas laikā dažādu produktu plēvošana kļuva par dzīves nepieciešamību. Plēvē ietina visu, sākot ar augļiem un beidzot ar smalkmaizītēm, taču nu vairs tādas vajadzības nav. "Tagad var redzēt veikalos "Getliņu" gurķus, kur katrs gurķis ietīts celofānā ar papīra uzlīmīti virsū," Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" vēstulē rakstīja kāds skatītājs, kurš atgādina, ka plastmasas atkritumi ir videi kaitīgi. Uzņēmuma agronoms skaidro, ka plēvē gurķi nezaudē tajos esošo ūdeni un neizskatās tik apvītuši kā tad, ja plēves nebūtu.

Skatītājs neizprot to, kāpēc katrs gurķis jāiesaiņo plastmasā, kad pasaulē aicina mazāk lietot plastmasas iepakojumus un samazināt atkritumus.  Arī vides aizstāvji uztraucas par plēves tonnām, kas nonāk atkritumos un nav pārstrādājama. Patlaban iepirkšanās ierobežojumu nav, taču plēvošanas mode turpinās. Piemēram, katrs "Getliņu" gurķis tiek rūpīgi iesaiņots.

Patlaban "Getliņu EKO" gurķi tiek ietīti poliolefīna plēvē, kas nav pārstrādājama. Pēc gurķa apēšanas iepakojums jāizmet pie sadzīves atkritumiem, un atkritumu šķirošanas rūpnīcā to atdalīs pie tiem materiāliem, kas paredzēti sadedzināšanai. Tātad uzņēmums "Getliņi EKO" sarūpē darbu "Getliņu" poligona atkritumu šķirotājiem.

Lai arī plēve nav videi draudzīgākais materiāls, tomēr arī turpmāk katru gurķi, kas ceļos pie patērētāja, ieplēvos. Un tam ir savs iemesls.

"Ne tikai "Getliņu" gurķi fasē, bet arī "Mārupes" gurķi fasē," skaidroja SIA "Getliņi EKO" agronoms Guntars Strauts. Viņš uzsver, ka "pie vainas" ir gurķu svars, jo 400 gramu smagu gurķi neviens negribētu pirkt, jo tas ir ūdeņains. "250–300 gramu gurķis ir visgaršīgākais, tāpēc mēs tos audzējam, bet tad uzreiz ir viens blakusefekts. Ja 400 gramu gurķis dienā pazaudē 10 gramus ūdens, to nejūt uz tiem 400 gramiem, bet, ja 250 gramu gurķis pazaudē 10, to jūt. Un ko dara veikalā cilvēks? Paņem aiz gala un pakustina. Ja viņš ir tāds mīksts, vītis, tad viņš saka – tas ir vecs. Nē, tas nav vecs, viņš var būt pilnīgi svaigs gurķis, tikai, stāvot veikalā neiepakots, ir pazaudējis ūdeni. Lai nenotiktu šī ūdens pazaudēšana, tāpēc "Getliņi" plēvo."

Gurķus "Getliņos" plēvo arī higiēnas apsvērumu dēļ.

"Plēve ir maksimāli 0,15 mikronu plāna, praktiski vēl plānāku nevar uzlikt, tad nevarētu sakausēt kopā. Ļoti mazs plēves daudzums pret produkciju, kas ir iefasēta. Bulciņa tiek iefasēta noteikti daudz vairāk plēvē," uzskata agronoms.

Nosverot atsevišķi gurķi un plēvi, skaidrs, ka no 1000 plēvotiem gurķiem atkritumos nonāk aptuveni kilograms plēves, kas nav pārstrādājams un videi draudzīgs materiāls.

"Nākotnē mēs iesim uz priekšu, mēs esam iegādājušies jaunu plēves mašīnu, kas plēvos pārstrādājamā plēvē; tā arī tiks apdrukāta, ka šī plēve ir pārstrādājama," skaidroja Strauts. Tātad cilvēks, nopērkot gurķi, šo plēvi varēs izmest pie pārstrādājamā polietilēna atkritumiem.

Pārstrādājamā plēvē gurķus iesaiņos nākamgad, bet šogad "Getliņos" plāno izaudzēt un nogādāt patērētājam 400 tonnas gurķu. Tas nozīmē, ka atkritumos nonāks aptuveni 1200 kilogramu plēves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti