4. studija

Kāda ir likumdošana un attieksme pret mājdzīvniekiem citās valstīs?

4. studija

Sabojāta zaļā zona vai patvaļīga stāvvieta: kurš uzņemsies atbildību?

Vai dzīvnieku mocītāji Latvijā tiek tiesāti un vai saņem reālu sodu?

Dzīvnieku aizstāve: Reāli cietumsodi varmākām pasargātu dzīvniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gadiem par kliedzošiem dzīvnieku labturības pārkāpumiem ziņo mediji, kad, iesaistoties apkaimes ļaudīm, dzīvniekus izdodas glābt. Reālu cietumsodu pēdējos trīs gados saņēmuši vien divi dzīvnieku mocītāji, noskaidrojis Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". 

2020. gada decembrī visu Latviju pāršalca ziņa par suni Džesu, pret kuru necilvēcīgi bija izturējušies pašas saimnieki Zosēnu pagastā. Suns ar dziļām, strutojošām brūcēm kaklā nonāca dzīvnieku biedrības "Ķepu ķepā" patversmē.

Izrādījās, ka Džesas saimnieki nebija parūpējušies, lai ķēdi, sunim augot, palaistu vaļīgāk... Ķēde, kas paredzēta liellopu siešanai, bija ieaugusi suņa kaklā.

"Ja tu paņem kucēnu, piekarini kucēnu ķēdē, nepievērs tam dzīvniekam ne mazāko uzmanību, un gala rezultātā tā ķēde ir ieaugusi kaklā, viņš ir cietis ilgstošas, fiziskas sāpes, es uzskatu, ka šai personai ir jāpiespriež maksimālais soda mērs, kas ir trīs gadi ar nākotnes vīziju aizliegt turēt dzīvniekus," toreiz teica dzīvnieku biedrības, patversmes "Ķepu ķepā" vadītāja Gundega Bidere. 

Toreiz Valsts policijas Cēsu iecirknī tika ierosināts kriminālprocess par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kuras rezultātā tas gājis bojā vai sakropļots. Par laimi – Džesa izveseļojās un nonāca ģimenē pie sava īstā cilvēka. Tagad pagājuši divi gadi, kopš Latvija uzzināja viņas stāstu, bet vai suņa spīdzinātāji ir saņēmuši pelnīto sodu?

"Džesas lieta, kur sunim bija kaklā ieaugsi ķēde, diemžēl līdz tiesai nenonāca," paskaidroja Gundega Bidere. "Nebija neapgāžamu pierādījumu, ka tieši šis cilvēks ir pie tā vainīgs, kaut gan bija liecinieki, ka tas ir viņas suns. Bija liecinieki tam, ka viņa ņēma šo ķēdi sunim no kakla ārā, bet paradokss ir tas, ka šī suņu meitene it kā trīs dienas bija aizbēgusi prom no mājām, un saimniece paziņoja, ka šādas brūces suns ir ieguvis trīs dienu laikā. Apstrīdēt to tīri juridiski ir praktiski neiespējamā misija."

Pēdējos trijos gados par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem vai to spīdzināšanu tiesas priekšā stājušās un notiesājošu spriedumu noklausījušās kopumā 23 personas, vēstīja Tiesu administrācija.

"Pamatā tā ir nežēlīga izturēšanās pret suņiem," skaidroja Tiesu administrācijas Starptautiskās sadarbības un analītikas nodaļas vadītājas vietniece Inta Salinieka. "Lielākoties tie gadījumi, ko es apskatīju, – līdz pat nonāvēšanai. Tur ir alkohola reibums. Un tur ir dusmas. Viens tāds gadījums, piemēram, šogad, kad sagrauztas kurpes ir bijis iemesls, kāpēc cilvēks alkohola reibumā ir izdarījis smagus miesas bojājumus sunim, kā rezultātā suns ir miris."

Šajā gadījumā personai piespriests reāls ieslodzījums – septiņi ar pusi mēneši cietumā. Arī 2020. gadā kādai personai tiesa piespriedusi 8 mēnešu cietumsodu.

Šie arī ir vienīgie divi gadījumi trīs gadu laikā, kad par dzīvnieku mocīšanu ir piespriesta reāla brīvības atņemšana.

"Visizplatītākais soda veids ir sabiedriskais darbs, un tur tā amplitūda ir gana plaša – no 160 līdz pat 550 stundām," norādīja Salinieka.

"Tas dod viņiem visatļautības sajūtu. Kas tad būs? Ai, aiziešu, nositīšu, izņirgāšos, piekāršu ķēdē, nebarošu, kas tad būs? Man jāpastrādā, naudas sods? Bet man nav oficiāla darba!" skarbi atzina "Ķepu ķepā" vadītāja. "Viņi jau nesamaksā, bet, ja tos cilvēciņus reāli sāktu [likt] pusgadu, divus cietumā, pārējie sāktu aizdomāties."

Tiesa spriedusi arī nosacītus sodus, ierobežojusi personu tiesības turēt dzīvniekus, kā arī piespriedusi naudas sodus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti