Dabas sargu pētījums: Katru desmito mazo ērgļu ligzdu bojā mežistrādē; cieš arī citi putni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Latvijā katru gadu apmēram 10% no jaunatklātajām un vēl neaizsargātajām mazo ērgļu ligzdām ietekmē saimnieciskā darbība, daudzos gadījumos faktiski iznīcinot to dzīvotnes, atklājis Latvijas Dabas fonds (LDF) un Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB).

ĪSUMĀ:

  • Trīs gadu laikā apzinātas 426 mazo ērgļu ligzdas, un 10% no tām ir bojātas vai iznīcinātas.
  • Līdzīgā veidā tiek iznīcinātas citas putnu ligzdas, piemēram, melno stārķu.
  • Latvija tādējādi nepilda normatīvos aktus.
  • Problēma, pēc dabas sargu domām, ir tas, ka pirms mežu ciršanas neliek apzināt dabas vērtības.
  • Dabas sargi vērsušies VARAM un ZM ar ieteikumiem.

Organizācijas aicina atbildīgās valsts iestādes izvērtēt konkrētos gadījumus un uzlabot normatīvo regulējuma uzlabošanu, lai nepieļautu šādu gadījumu atkārtošanos nākotnē. 

Aptuveni 10% no mazā ērgļa ligzdām katru gadu cieš no mežizstrādes
00:00 / 08:46
Lejuplādēt

LDF kopā ar LOB un citiem partneriem jau trešo gadu īsteno Eiropas Savienības "LIFE" programmas projektu "Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā". Projekta ietvaros notiek īpaši aizsargājamā putna mazā ērgļa ligzdošanas vietu apzināšana un to aizsardzības pasākumu plānošana, galvenokārt ierosinot mikroliegumu veidošanu. Līdz šim apzinātas 426 mazo ērgļu ligzdas visā Latvijas teritorijā. 

Trīs gadu laikā ir atklājies, ka katru gadu aptuveni 10% no jaunatrastajām un līdz šim neaizsargātajām ligzdām ietekmē ar mežsaimniecību saistīta saimnieciskā darbība. Tie ir gadījumi, kad ligzdas koks ir izzīmēts ciršanai vai arī tā tiešā tuvumā, nerēķinoties ar ligzdas klātbūtni, notiek mežizstrāde. Virknē gadījumu ligzdošanas vietas tiek iznīcinātas arī pēc tam, kad ir ierosināta to aizsardzība. LDF un LOB pieredze liecina, ka mazo ērgli šai ziņā nevar uzskatīt par īpašu izņēmumu, jo

līdzīga veida ietekme ir reģistrēta arī pie citu īpaši aizsargājamo un mežos ligzdojošo putnu, piemēram, melno stārķu, ligzdām

Organizācijās norādīja, ka konstatētie ligzdošanas vietu iznīcināšanas gadījumi liecina par to, ka Latvijā pastāv sistēmiska rakstura nepilnības izklaidus ligzdojošo putnu sugu aizsardzības nodrošināšanā, un tādējādi Latvija nepilda Eiropas Savienības direktīvas 2009/147/EK "Par savvaļas putnu aizsardzību" un Latvijas Republikas Sugu un biotopu aizsardzības likumā paredzētās prasības. Vides organizācijas uzskata, ka

problēmas būtība ir tajā, ka nav izveidoti mehānismi, kas liktu apzināt dabas vērtības mežos pirms ciršanas uzsākšanas. 

Lai informētu par konstatētajiem sugas aizsardzības pārkāpumiem, LDF un LOB ir sagatavojušas iesniegumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un Zemkopības ministrijai (ZM), kurā apkopoti spilgtākie piemēri gadījumiem, kad reģistrēta ligzdošanas vietu iznīcināšana, kā arī tiem gadījumiem, kad reģistrētas ligzdas, kuru apkārtnē plānota saimnieciskā darbība, nerēķinoties ar ligzdas klātbūtni. Kopumā iesniegta informācija par 36 šādiem gadījumiem. 

Ar šo vēstuli un datu apkopojumu LDF un LOB aicina atbildīgās iestādes veikt apstākļu noskaidrošanu un esošā normatīvā regulējuma izvērtēšanu un uzlabošanu, lai nepieļautu turpmāku aizsargājamo sugu dzīvotņu iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti